Yatırımcı Psikolojisi: Çarpık Düşünce – 1

“Yatırım psikolojisini sizlere daha kolay anlatabilmek adına bazı işlem stratejileri ve güncel gelişmeler üzerinden kurgusal bir hikâye hazırladık. Burada sizlerle paylaştığımız işlem emirleri ve miktarları, yaşanmış bir trader hayatından alınmamıştır.  Ancak hikâyenin temel problemlerini ele aldığımızda traderların gerçekleştirdiği en önemli hatalar olduğunu söyleyebiliriz.”

Bölüm – 1 İşlem Stratejileri!

Forex piyasasında 20.000 sermayesi ile para yönetimi gerçekleştiren bir trader düşünün. EURUSD paritesinde aşağı yönlü hareketlerin devam edeceğine ilişkin düşüncesi nedeniyle 1.0820 seviyesinden 1 Lot satış pozisyonu gerçekleştirdi. Trader, pozisyonu açtıktan sonra EURUSD paritesinde gerçekleşen yükselişler nedeniyle endişeye kapıldı ve 1.0880 seviyesinden 1 lot daha satış pozisyonu açtı. Çünkü stratejisi nasıl olsa 1.1215 seviyesi altında orta vadeli düşüş trendi devam ettiği şeklindedir. (Düşüş trendinde kanalın üst noktası 1.1215 seviyesidir) Euro bölgesinden gelen olumlu Alman IFO verisi ile ABD bölgesinden gelen olumsuz Perakende Satışları verisinden destek alan parite, bu çıkışını 1.0960 seviyesine kadar sürdürdü. Ben yanlış mı yapıyorum diyen trader, internette araştırdığı çeşitli analiz raporlarını inceler ve bazı raporların kendisi ile aynı düşüncede olduğunu görerek güven tazeler ve 1.0960 seviyesinden 1 lot daha satış pozisyonu açar. Parite ilk etapta 1.0920 seviyesine kadar geriler ve trader bu düşüşü işte benim hareketim başladı diye sevinerek karşılar. Oysa akşam saatlerinde FOMC toplantısı sonucunda FED Başkanı Janet Yellen’in piyasalara temkinli bir açıklama gerçekleştirerek, EURUSD paritesini bir anda 1.1100 seviyesine kadar çıkartır. Yatırımcı yine mevcut beklentisini düşünerek inatçı bir tutum ile tekrar satış pozisyonu açar. Bu sefer alt bölgelerdeki maliyetleri kurtarmak için daha fazla miktarda işlem açmalıyım düşüncesi ile 1.1100 seviyesinden 3 lot satış açar.  Çünkü Yellen temkinli bir açıklama yapsa da nasıl olsa bu sene faiz artıracak EURUSD da bu yüzden düşecek stratejisine sıkı sıkı sarılmaktadır.

Şuana kadarki işlemleri toparlarsak;

  • 1.0820 seviyesinden 1 Lot Satış,
  • 1.0880 seviyesinden 1 Lot Satış,
  • 1.0960 seviyesinden 1 Lot Satış,
  • 1.1100 seviyesinden 3 Lot Satış,

Ertesi gün Yunanistan ile ilgili piyasalarda yer alan bir haber, Avrupa borsalarının önemli bir yükseliş kaydetmesini sağladı. Bunu fırsat bilen Euro, EURUSD paritesinin 1.1215 seviyesi üzerinde hareketler kaydetmesini sağlar. Tüm hayalleri ve istekleri bir anda yıkılan trader, derin bir nefes alır ve hesabının batmaması için hızlıca 1.1245 seviyesinden tüm satışlarını HEDGE ederek 6 Lot Alış pozisyonu açar.

Şuan parite 1.1250 seviyesinde, trader’ın 6 Lot ALIŞ ve 6 Lot SATIŞ pozisyonu mevcut. 20.000 sermayesi olan trader’ın 15.100$ zararı vardır.

1

Peki, trader bundan sonraki süreçte nasıl bir strateji planlaması yapacaktır.  

Bu sorunun cevabını bir sonraki yazımızda sizlerle paylaşacağız. Ancak bu sürece kadarki zaman içerisinde siz de empati kurarak neler yapabileceğinizi sorgulayınız. Özellikle bu sorgulama süreci ve alınacak kararlar, sermaye yönetimi konusundaki ufkunuzun gelişimi açısından önem arz etmektedir.

Trader’ın açmış olduğu pozisyonları grafik üzerinde aşağıdaki resimde inceleyebilirsiniz.

Hikaye 1

Kudret AYYILDIR
Başanalist

error
4 Comments

Add a Comment