11 Eylül 2014 Forex Piyasası Parite, Emtia ve Endeks Sabah Analizi

Makro-Ekonomik Gelişmeler

Küresel piyasaların gündeminde ABD Merkez Bankası’nın (FED) ne zaman faiz artıracağına ilişkin spekülasyonlar yer almaya devam ederken, Asya tarafında bu sabah yoğun bir veri akışı izlendi. Jeopolitik riskler ise yine yakından takip ediliyor. Ukrayna’da çatışmaların sürmesi uzun süreli barışın sağlanmasının önünde bir engel olarak görülürken, ABD Başkanı Barack Obama’nın IŞİD isimli örgüte ilişkin açıklamaları mercek altında yer aldı. Sert fiyat hareketlerinin izlendiği piyasalarda bugün yurtiçinde ve dışarıda önemli gelişmeler bekleniyor.

“Asya-Pasifik gündemi”

Haftanın dördüncü gününe Yeni Zelanda Merkez Bankası’nın (RBNZ) toplantısından çıkacak karar ile başlayan piyasalarda, Banka’nın beklendiği politika faizini değiştirmediği görüldü. 4 ay üst üste faiz artıran RBNZ’nin bu kararının ardından ülkenin para biriminde kayıplar izlendi. Sonrasında ise 12 yılın en yüksek seviyesinde olan Avustralya’nın işsizlik oranı verisi gündeme geldi. %6.1’e gerileyerek Temmuz ayında beklenenden daha fazla düşen işsizlik oranının yanında istihdam değişimi ise tahminlerin oldukça üzerinde olumlu gerçekleşti. Yayımlanan istihdam verilerinin ardından Avustralya Doları değer kazandı. Sonrasında ise gözler Çin’in enflasyon oranına çevrildi. Tahmin edilenden daha düşük çıkan dünyanın en büyük ekonomisinin söz konusu verisi, ekonomik aktivitelerin zayıfladığına işaret ederken, Çin hükümetinin ekonomiye verdiği teşvikleri genişleteceği yönündeki beklentileri kuvvetlendirdi. Enflasyon oranı 4 ayın en düşük seviyesinde.

Diğer taraftan bugün Japonya Başbakanı Abe ile görüştüğünü belirten, ülkenin Merkez Bankası (BOJ) Başkanı Kuroda, satış vergisinin artırılması sonrasında ülke ekonomisinin durumunu değerlendirdiklerini söyledi. Kuroda, Başbakan’a gerektiğinde para politikasının genişletilebileceğini aktardığını sözlerine ekledi.

“Obama’nın 4 aşamalı planı”

ABD Başkanı Obama’nın dün Kongre üyeleri yaptığı görüşmelerinin ardından bu sabah gerçekleştirdiği konuşma merakla bekleniyordu. Başkan, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) isimli örgütün önüne geçilmesi konusunda ABD’nin nasıl bir rota izleyeceğine ilişkin açıklamalarda bulundu. Obama ABD’nin, IŞİD’i etkisiz hale getirmek için geniş çaplı bir koalisyona liderlik edeceklerini duyururken, söz konusu örgütün tamamen yok edilmesi gerektiğini söyledi. 4 aşamalı bir mücadele stratejisi açıklayan Oba’nın planında, hava saldırıları ve kara desteğinin artırılması gibi ifadeler de yer alıyor. 500 kadar daha askeri danışman bu paralelde Irak’a gönderilecek.

Varlık fiyatlarında sert hareketlerin ve kritik seviyelere yaklaşılan haftanın sonlarına doğru, piyasalarda gündem yakından izlenmeye devam edilecek. İçeride kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in Türkiye açıklamaları, cari açık verileri ve TCMB Başkanı Erdem Başçı’nın konuşması beklenirken, Avrupa’da enflasyon verileri, ABD’de ise istihdam talepleri dikkat çekiyor. Bunların yanın Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) Başkanı Mario Draghi’nin Milano’da yapacağı konuşma önem taşıyor.

“Ekonomik takvimde öne çıkanlar”

Euro Bölgesi – Almanya Enflasyon Oranı (CPI); Euro Bölgesi’ndeki zayıf ekonomik aktiviteler ve Ukrayna’da yaşanan gerilimin getirdiği belirsizlik, Birlik ülkeleri arasındaki en güçlü ekonomiye sahip olan Almanya üzerinde baskı yapmaya devam ediyor. Avrupa’nın lokomotifi olarak isimlendirilen ülke yılın ikinci çeyreğinde %0.2 oranında daralma kaydederken, enflasyon oranı ise öncü rakamlara göre %0.0 olarak açıklandı. Ağustos ayına ilişkin nihai rakam olacak CPI verisinin açıklanmasının ardından Euro tarafında fiyat değişimleri gözlemlenebilir.

ABD – İstihdam Talepleri; Geride kalan hafta 302 bin Amerikalının işsizlik maaşına başvuruda bulunduğuna işaret eden istihdam talepleri verisi, beklentinin bir miktar üzerinde, olumsuz açıklanmıştı. 6 Eylül ile biten haftada ise 306 bin Amerikalının işsizlik sigortasından yararlanmak için başvuruda bulunmuş olması bekleniyor. Verinin tahminden farklı olarak gerçekleşmesi, ABD’nin para birimi değerinde değişikliklere neden olabileceği için yatırımcılar tarafından yakından takip edilecek.

Euro Bölgesi – ECB Başkanı Draghi’nin Konuşması; Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) Başkanı Mario Draghi’nin bugün akşam saatlerinde yapağı konuşma, ECB’nin son kararları sonrasında merakla bekleniyor. Başkan’ın para politikalarına değinmesi halinde Euro tarafında sert fiyat değişimleri gözlenebilir. Draghi’nin, Avrupa Birliği’nin (AB) Rusya’ya uyguladığı ve genişletmeye hazırlandığı yaptırımlardan, bunlarında Euro Bölgesi ekonomisine olacak etkisine kadar konuyu değerlendirmesi de bekleniyor. Ayrıca ECB’nin politikalarına ilişkin beyanatlar, piyasaların merceği altında olacak başlıklar arasında yer alıyor.

Önemli Ekonomik Takvim Verileri

Perşembe

Zaman                  Haber                                               Beklenti       Önceki

09:00    EUR            Almanya CPI (Aylık)                             0,0%           0,0%

09:45    EUR            Fransa CPI (Aylık)                               0,4%           -0,3%

10:00    TRY            Cari Denge (USD)                                -2,550B       -4,090B

10:00    TRY            TCMB Başkanı Başçı Konuşması

11:00    EUR            ECB Aylık Bülten

15:30    CAD           Yeni Konut Fiyatı Endeksi (Aylık)             0,2%           0,2%

15:30    USD           İstihdam Talepleri                                  306K           302K

17:30    USD           Doğal Gaz Stokları                                 84B             79B

21:00    USD           Federal Bütçe Beyanı                                     -130,0B        -95,0B

22:00    EUR            ECB Başkanı Draghi Konuşması

EURUSD ANALİZ

Haftanın son iki işlem gününe geldiğimizde EURUSD paritesinin 1,2880 – 1,2962 seviyeleri arasında hareketlerine devam ettiğini, 1,29 seviyesi çevresinde çıpalandığını görmekteyiz. Makro-ekonomik verilerin azlığı nedeniyle sakinliğini koruyan EURUSD paritesinde özellikle önümüzdeki hafta gerçekleşecek FOMC toplantısı sert hareketlerin oluşumunu destekleyebilir. Son iki işlem gününden bugünü değerlendirdiğimizde ABD’den gelecek İstihdam Talepleri ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) başkanı Mario Draghi’nin gerçekleştireceği konuşma önem arz etmektedir. Parite, bu gelişmelerle birlikte sakinliğini sonlandırabilir.

Teknik olarak EURUSD paritesini incelediğimizde yukarıda ifade etmiş olduğumuz 1,2880 – 1,2962 bandı güncelliğini korumaktadır. 1,2962 bariyeri altında negatif baskının devam etmesini düşündüğümüz parite de satıcılı seyrin daha da güçlenebilmesi için 1,2880 desteğinin kırılması gerekmektedir. Aksi takdirde bant içi hareketlerle günü tamamlayabiliriz.

Pivot: 1,2962
Destek:
1,2880-1,2850-1,2810
Direnç: 1,2962-1,3000-1,3045

eurusd

GBP/USD ANALİZ

Haftanın açılışında İskoçya gündemi nedeniyle aşağı yönlü boşluk ile açılan ve hafta içerisinde 1,6050 seviyesine kadar gerileyen GBPUSD paritesi dün tepki alımları ile 1,6230 seviyesine kadar yükseldi ve şu sıralar 1,6199 seviyesinde hareketlerine devam etmektedir. 1,6230 – 1,6280 arası boşluk olması nedeniyle özellikle tepki alımlarının devam etme düşüncesi bu aralığın tekrar doldurulmasına neden olabilir. Bu bağlamda da parite eğer 1,6155 desteği üzerinde kalmayı sürdürürse 1,6230 ve 1,6280 seviyelerini hedeflemek isteyebilir. 1,6155 desteğinin aşağı yönlü kırılması durumunda ise satıcılı seyir tekrar etkisini hissetmek isteyebilir ve 1,6125 – 1,6090 destekleri hedeflenebilir. Bu bağlamda da gün içi 1,6155 desteği dikkatle takip edilmelidir.

Pivot: 1,6155
Destek; 1,6155-1,6125-1,6090
Direnç;  1,6230-1,6280-1,6330

gbpusd

USD/TRY ANALİZ

2,2130 seviyesine kadar yükseldikten sonra yukarı yönlü atağını devam ettiremeyen ve tepki satışlarına maruz kalan USDTRY kuru 2,1950 seviyesi çevresinde seyrini sürdürmektedir. Dolar Endeksinin 84,20 çevresindeki sakin tutumu ile hareketlerini yavaşlatan kur da özellikle yurtiçi borsa açılışı sonrası daha dikkatli olmamız gerekmektedir.

Teknik olarak USDTRY kurunu incelediğimizde günlük grafikteki yükseliş trendinin ortasında seyrini sürdürmektedir. 2,2245 – 2,1730 seviyelerinin mevcut trend içerisindeki üst ve alt noktaları olduğu ve trendin yükseliş olduğu düşünüldüğünde, 2,1730 seviyesine doğru yaşanılacak olası geri çekilmelerin alış fırsatı olarak değerlendirilme stratejisi ön plana çıkmaktadır. Yükseliş trendinin önemli iki seviyelerine ilaveten gün içi işlemleri desteklemek amaçlı belirleyeceğimiz 2,1885 desteği de kontrol noktası olarak karşımızdadır. USDTRY kuru, yükseliş trendinde alt ya da üst noktalarından hangisini tercih etmek istiyorsa kontrol noktasına göre hareketliliğe geçmek isteyebilir. Bu bağlamda da 2,1885 desteği dikkatle takip edilmelidir.

Pivot: 2,1885
Destek: 2,1885-2,1805-2,1730
Direnç:  2,2030-2,2130-2,2130

usdtry

USD/JPY ANALİZİ

Dolar endeksinin sert yükseliş ardından yatay seyre geçmesiyle birlikte, USD/JPY paritesinin de benzer hareketler gösterdiğini ifade edebiliriz. Haftanın dördüncü iş gününde sakin seyir rekor yüksek bölgede devam ediyor. Gün içerisinde Çin’de enflasyonun yıllık bazda zayıf bir görünüm sergilemesine dair gerçekleşebilecek etkileşimlere dikkat edilmelidir.

Teknik olarak incelediğimizde, dün gerçekleşen hareket bandının orta noktası olan 106,48 seviyesi üzerinde fiyatlamaların devam ettiğini görüyoruz. Gün içerisinde, 6 yılın rekor yüksek bölgesine yakın bulunan 106,48 seviyesi üzerinde tutunma çabası, yükseliş baskısının etkili olabileceğine dair beklentiyi destekleyebilir. Olası alımlarda 106,99 ve 107,33 seviyelerinin test edilmesi muhtemeldir.

Ağustos ayının ilk haftasından beri sert yükseliş gösteren paritede, her atak sonrasında toparlanmaya yönelik teknik beklentiler ön plana çıkmakta ve bu sürecin genel anlamda aşağı yönlü değil, yatay gerçekleştiği görülmektedir. Bu bağlamda, 106,48 seviyesi üzerinde kalıcılık yükseliş beklentisini taze tutarken, olası toparlanmanın yatay tutumunu desteklemektedir. Ancak bu seviyenin kırılması, 105,90’a kadar sürebilecek düşüş baskısını destekleyebilir.

Pivot: 106,48
Destek:
106,48 – 105,90 – 105,70
Direnç:
106,99 – 107,33 – 107,85

usdjpy

EUR/JPY ANALİZİ

Hafta ortasında Yen’in zayıf görünümü ve Euro’nun güçlü kalma çabasıyla birlikte EUR/JPY paritesinin alım ağırlıklı bir görünüm sergilediğini gördük. Bugüne başlarken ise yatay ve sakin bir seyir karşımıza çıkıyor. Bu nedenle, Avrupa seansı boyunca dolaylı etkisi sıkça görülen Dolar endeksi hareketleri ile gündeme dair gelişmelerin takibi önemlidir.

Teknik olarak incelediğimizde, kanal orta bölgesindeki seyre karşın paritenin oldukça kritik bir eşiğe geldiğini görüyoruz. Paritenin karşılaştığı sınır olan 138,26 seviyesi, yaklaşık 2 aydır her yükseliş çabasını sınırlandırmış ve satış baskılarını desteklemiş durumdadır. Kısa vadeli incelediğimizde, 138,26 seviyesi altında kalındığı müddetçe aşağı yönlü baskıların etkili olması beklenebilir. Bu süreçte dünün dip noktası olan 137,25 seviyesine doğru fiyatlamalar oluşabilir.

Paritede hafta başından bu yana oluşan yükselişe yönelik beklentilerin korunabilmesi için, kritik 138,26 bariyerinin aşılması gerekmektedir. Bu şartla birlikte, ana trendin (kahverengi) sınırını oluşturan 139,11 seviyesine doğru fiyatlamalar gerçekleşebilir.

Pivot: 138,26
Destek:
137,63 – 137,25 – 136,95
Direnç: 138,26 – 138,65 – 139,11

eurjpy

USD/CHF ANALİZİ

Dün, İsviçre Merkez Bankası (SNB) Para Politika Kurulu Üyesi Moser’in EUR/CHF paritesini kastederek, taban olarak belirlenen 1,20’nin korunamaması durumunda negatif faiz oranlarının Banka için bir seçenek olduğunu belirtmesi, USD/CHF paritesinde de sert yükselişlerin gerçekleşmesine neden oldu. Gelişmenin fiyatlamalarının gerçekleşmesi sonrasında gerek dünün gerek haftanın hareket alanının orta noktası olarak ifade edebileceğimiz 0,9356 seviyesi üzerinde tutunma çabası izleniyor.

Teknik olarak değerlendirmeyi sürdürdüğümüzde, gün içerisinde 0,9356 seviyesi üzerinde tutunma çabası ve Dolar endeksinin desteğinin alınması durumunda, yükseliş baskısının etkili olması beklenebilir. Bu şartla birlikte dün görülen ve son 12 ayın zirvesi olan 0,9394 seviyesi hedeflenebileceği gibi, bu engelin aşılması olası alımlara netlik kazandırabilir.

Paritede rekor bölgelere çıkışın istikrarlı bir şekilde sürdüğü görülüyor. Kısa vadeli incelendiğinde aşağı yönlü beklentiler için toparlanmaya yönelik tepki satışlarının takibi gerekmektedir. 0,9394 seviyesinin geçilememesiyle oluşabilecek bu tutum, 0,9356 seviyesinin kırılmasıyla kendini gösterebilir.

Pivot: 0,9356
Destek: 0,9356 – 0,9306 – 0,9280
Direnç: 0,9394 – 0,9429 – 0,9455

usdchf

USD/CAD ANALİZİ

Paritede yukarı yönlü çabaların ısrarlı fakat sınırlı kaldığı süreçte, son 4 ayın rekor bölgelerinde baskı görüldüğünü ifade edebiliriz. Dünün kapanış noktası olan 1,0935 seviyesi üzerinde yükseliş baskısının etkili olması beklenebilir. Olası alımlarda 1,0997 ve 1,1053 seviyeleri hedeflenebilir. Özellikle 1,0997’nin geçilmesi durumunda devam sağlanabilmesi açısından Dolar endeksinin desteği gerekebileceği için göstergenin takibi önem kazanacaktır. Ek olarak destek sağlanamaması, yatay fiyatlamaların oluşmasına neden olabilir.

Kısa vadeli incelediğimizde, 1,0997’nin istisnalara rağmen sınırlayıcı etkisi dikkat çekiyor. Gün içerisinde bu tutum, tepki satışlarının ön plana çıkmasında etkili olduğu taktirde 1,0935 seviyesinin düşüşe etkisi takip edilmelidir. Bu seviyenin kırılmaması, paritede yaklaşık 1,5 aydır görülen yatay seyrin devamında etkili olabilecekken, 1,0935’in altında gerçekleşebilecek fiyatlamalar 50 günlük basit (simple) hareketli ortalamanın (1,0855) hedeflenmesine katkı sağlayabilir.

Pivot: 1,0935
Destek:
1,0935 – 1,0901 – 1,0855
Direnç:
1,0997 – 1,1030 – 1,1053

usdcad

HAM PETROL ANALİZ

91,20 seviyesi KRİTİK!

Haftanın son iki işlem gününe geldiğimizde Ham petrol fiyatı, dün gün içerisinde 2009 – Temmuz’dan beri devam eden yükseliş trendinde kanalın alt noktası olan 91,20 desteğini test etti ancak kıramadı. Şu sıralar bu destek noktası üzerinde kalmaya çalışarak yukarı yönlü çıkışını sürdürmek isteyen Ham petrol, 91,58 seviyesinde seyrini sürdürmektedir.

1

Teknik olarak ham petrol fiyatını incelediğimizde 91,20 desteği önemini korumaktadır. Kısa vadeli yaşanılan bu tür düşüşlere rağmen yükseliş trendinin devam ettiğini, karar değişikliği için aceleci davranılmaması gerektiğini söyleyebiliriz. Yaklaşık 4 yıldır devam eden bir trendden bahsediyoruz ve bu trendin değişebilmesi için Ham Petrol’ün 91,20 seviyesi altında haftalık kapanış gerçekleştirmesi gerektiğini unutmayalım. Bu şart sağlanırsa yükseliş trendi sonlanabilir. Aksi takdirde mevcut görünüm yükseliş trendidir ve yeniden 94,46 – 96,31 seviyeleri hedeflenebilir. Bu bağlamda da özellikle Cuma günü gerçekleştirilecek haftalık kapanış dikkatle takip etmelidir.

Kısa vadeli olarak Ham Petrol fiyatını incelediğimizde 92,60 bariyeri dikkatle takip edilmelidir. Eğer 92,60 direnci geçilirse yukarı ifade etmiş olduğumuz yükseliş trendinin gücünü tekrar görmüş olabiliriz ve bu tutum 93,58 – 94,45 gibi seviyeleri telaffuz etmemizi sağlayabilir. Aksi takdirde 91,20 – 90,00 seviyeleri hedeflenmek istenebilir.

Pivot: 92,60
Destek:
91,20-90,00-89,20
Direnç:
92,60-93,58-94,45

petrol

ALTIN ANALİZ

1270 seviyesi altında gerçekleştirmiş olduğu haftalık kapanış ile aşağı yönlü baskısını sürdüren ve 1240 desteğine yaklaşan Altın fiyatı 1243 seviyesini test ettikten sonra şu sıralar 1247 seviyesine yakın hareketlerini sürdürmektedir. Aşağı yönlü baskı devam etmekle birlikte 1258 bariyeri altındaki bu tutumumuz sürmektedir. Altın, eğer 1258 bariyeri altında kalmayı sürdürürse aşağı yönlü baskısını 1240 – 1230 olarak devam ettirebilir. Tepki alımı beklentisi içerisinde olan Forex katılımcısı ise 1258 direncinin geçilmesini beklemelidir.

Pivot: 1258
Destek:
1240-1230-1220
Direnç:  1258-1266-1275

Altin

DAX30 ANALİZİ

Açılış            : 9676
En yüksek     : 9745
En düşük       : 9634
Kapanış         : 9728

50 günlük basit hareketli ortalama : 9529
200 günlük basit hareketli ortalama: 9540

Endeks 9800 seviyesinden şimdilik kısa vadeli realizasyon olarak gördüğümüz, yaklaşık 150 puanlık geri çekilmeden sonra dünü yükselişle kapattı. Dikkate değer bir yükseliş için endeksin 9800 seviyesi üzerinde gün sonu kapanışlar yaptığı görülmeli.9800 seviyesi üzerinde kalınabilirse 10000 hedefi korunabilir. 9600 seviyesi önemli bir destek bölgesi, bu destek kırılırsa 9400 seviyesine doğru geri çekilme yaşanabilir.

Pivot   : 9702
Destek
: 9659-9591-9548
Direnç
:  9770-9813-9881

#DAX30Daily

S&P500 ANALİZİ

Açılış            : 1989
En yüksek     : 1995
En düşük       : 1981
Kapanış         : 1994

50 günlük basit hareketli ortalama : 1968
200 günlük basit hareketli ortalama: 1884

SP500 gün içinde 1985 desteği altına sarksa da kapanış destek seviyesi üzerinde gerçekleşti. 1985 desteği önemli, kırılırsa kısa vadede yeni zirve denemeleri son bulmuş olabilir ve 1950 seviyesine doğru geri çekilme yaşanabilir. 2000 seviyesi aşılıp bu seviye üzerinde gün sonu kapanışlar görmeden 1985-2000 seviyeleri arasındaki, zirvede sıkışmadan çıkılmış olunmayacak.

Pivot   : 1990
Destek:
1990-1986-1979
Direnç:
 1998-2002-2009

#S&P500Daily

“GCM Forex Günlük Bülteni Hazırlayanlar”
Araştırma Müdürü: Erdoğan TURAN – “S&P500 ve Dax30 Analizi”
Başanalist: Kudret AYYILDIR
 – “EURUSD, GBPUSD, USDTRY, Ham Petrol ve Altın Analizi”
Analist: Sermet DOĞAN
 – “Makro-Ekonomik Gelişmeler ve Ekonomik Takvim”
Yardımcı Analist: Umut TUNCER – “USDJPY, EURJPY, USDCAD, USDCHF Analizi”

NOT: Bu analizler GCM Forex’den izinsiz olarak yayınlanamaz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

http://www.gcmforex.com/

Günlük piyasa analiz ve yorumları ücretsiz e-posta adresinize gelmesini istiyorsanız tıklayın ve formu doldurun.

Add a Comment