15 Ağustos 2014 Forex Piyasası Parite, Emtia ve Endeks Sabah Analizi

Makro-Ekonomik Gelişmeler

Haftanın son işlem gününe girerken, dün küresel piyasalarda Avrupa’ya dair endişeler ön plana çıkarken, fiyatlamalarda genel olarak takvim verilerinin etkili olduğunu gördük. Borsa endeksleri, küresel anlamda negatif verilerle birlikte, merkez bankalarının ekonomiyi desteklemeyi sürdüreceği yönündeki beklentilerle genel anlamda pozitif seyretti. Bugün de ABD’yi takip eden Asya borsalarının alıcılı bir başlangıç gerçekleştirdiği görülüyor.

“Euro Bölgesi’nde sıkıntı sürüyor”

Bölge’de son dönemlerde açıklanan olumsuz rakamlarda özellikle Almanya göze çarpan ekonomi durumunda. Avrupa’nın en büyük ekonomisi, Rusya ile girilen yaptırım savaşından negatif şekilde etkilenmeyi sürdürüyor. Dün Fransa’da açıklanan çeyreklik bazdaki öncü büyüme verisinde, ülke ekonomisinde büyüme gerçekleşmediğini gördük. Diğer yandan Avrupa’nın lokomotifi olan Almanya’da ise ekonomi ikinci çeyrekte %0,2 daraldı. Ülkesel bazdaki bu veriler sonrasında ise Euro Bölgesi’ne dair büyümenin 2. çeyrekte oluşmadığını izledik. Bu da Euro’da güç kaybının yanında, petrol fiyatlarında da talebin azalacağına yönelik beklentilerle birlikte düşüşe neden oldu.

Diğer yandan, hayal kırıklığı yaratan büyüme rakamı sonrasında Fransa Maliye Bakanı Sapin’in açıklamaları takip edildi. Sapin, bütçe açığının kapatılmasındaki zorlukları ifade ederken, diğer yandan Almanya’da bile işlerin iyi gitmemesinin Euro Bölgesi için pek olumlu olmadığını sözlerine ekledi.

“ABD’de işsizlik başvuruları beklentinin üzerinde arttı”

ABD’de 9 Ağustos ile biten haftaya dair işsizlik başvuruları verisi takip edildi. Buna göre geçtiğimiz hafta ABD’de 311bin kişi işsizlik başvurusunda bulunurken, bu rakam ile ilgili beklenti 295bin’di. Veriyle birlikte Dolar’da sert değer kayıpları yaşansa da, günün kalanında Dolar endeksinin kayıpları telafi ettiğini gördük. Borsa endekslerinde ise, kötü verilerle birlikte FED’in üzerindeki faiz baskısının arttığı düşüncesiyle alımların ön plana çıktığı görüldü.

“Yurtiçi piyasalar işsizlik rakamlarını bekliyor”

Haftanın son iş gününde, yurtiçinde gözler son 3 aylık döneme ait işsizlik ortalamasında ve bütçe dengesi rakamlarında olacak. Verinin hem Türk Lirası, hem de BİST100 endeksi üzerinde etkili olması beklenebilir. Cumhurbaşkanlığı seçiminden bu yana toparlanma çabasında olan BİST100’ü incelediğimizde, dün cari açığın Haziran ayında artış göstermesiyle birlikte tekrar kayıp yaşadı. Kapanışın yataya yakın da olsa negatif gerçekleştiği günde, Türk Lirası Dolar endeksindeki düşüşlerden yararlanarak haftalık kaybını azalttı.

“Jeopolitik gelişmeler etkisini sürdürüyor”

Dün ve bugünün başlangıcı incelendiğinde, jeopolitik gelişmelerin küresel piyasaları pozitif anlamda etkilediği görüldü. Rusya Devlet Başkanı Putin, Ukrayna’daki anlaşmazlığı çözmek için her şeyi yapacaklarını ifade etti. Diğer yandan, Rusya ve Ukrayna Dışişleri Bakanları, hafta boyunca piyasalarda gündemde olan Rusya yardımları hakkında görüştüler.

Irak’ta ise ABD eleştirilerinden sonra Başbakan Maliki görevinden ayrıldı. Yapıcı konuşması dikkat çeken Maliki, Irak menfaatleri için bu mevkiden çekildiğini ve görevi ABD ile İran’ın üzerinde anlaştığı İbadi’ye teslim ettiğini ifade etti. Piyasada bölgeye ilişkin endişeler, özellikle ABD’nin IŞİD’e yönelik hava saldırılarıyla birlikte rahatlamıştı.

 “Ekonomik takvimde öne çıkanlar”

Türkiye – İşsizlik Oranı;Üç aylık ortalama olarak açıklanan Türkiye’nin işsizlik oranı verisi, son iki aydır tek haneli rakamlarda kalmayı sürdürüyor. Son olarak ilgili makro-ekonomik gösterge %9.0 seviyesine gerileyerek, önceki ay başlattığı olumlu seyrini sürdürmüştü. İşsizlik oranından bir saat sonra yayınlanacak olan bütçe dengesi rakamlarını da unutmadan söz konusu dataların yurtiçi varlık fiyatlarında etkili olabileceğini ifade edebiliriz.

İngiltere – Büyüme Oranı (GDP); Çarşamba günkü istihdam verileri, İngiltere Merkez Bankası’nın (BOE) enflasyon raporu ve Banka’nın Başkanı Mark Carney’nin açıklamaları sonrasında Sterlin üzerinde sert hareketlerin görülmesine neden olabilecek haftanın bir diğer verisinin büyüme oranı olduğunun ifade edebiliriz. Yılın ikinci çeyreğine ilişkin ikinci tahmin olacak GDP verisine ait ilk data %0.8 olarak açıklanmıştı. Ülkedeki Ulusal Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Enstitüsü’nün (NIESR) geride kalan hafta yayınladığı tahminlerine göre büyüme, Mayıs-Haziran-Temmuz üç aylık döneminde %0.6 olarak gerçekleşti. İkinci çeyreğe ilişkin rakam ise daha önceki %0.9’dan, %0.8’e revize edildi. Son ay içerisindeki genellikle tahminlerin altında kalan makro-göstergeler, İngiltere’deki ekonomik aktivitelerin artışında bir miktar yavaşlama sinyali olarak değerlendirilmişti. Temmuz ayının ikinci yarısından sonra Sterlin ise bu paralelde Dolar karşısında kayıplar yaşamıştı. Açıklanacak verinin beklentinin altında kalması halinde ada ülkesinin para biriminde düşüşler gerçekleşebilecekken, öngörülenin üzerindeki rakamlar ise Sterlin’de yukarı yönlü hareketlere zemin oluşturabilir.

ABD – Öncü Michigan Hassasiyeti; Michigan Üniversitesi tarafından yaklaşık 500 tüketiciye yapılan bir anket sonucu oluşturulan endeks, aynı zamanda Michigan tüketici güveni olarak da bilinmektedir. ABD ekonomisinin yaklaşık %70’i harcamalara dayalı olduğu için, tüketicilerin gelecek aylara ilişkin ekonomik görüşleri büyük bir önem taşımaktadır. Bu paralelde haftanın son işlem gününde açıklanacak öncü Michigan hassasiyeti verisi, piyasalarda sert hareketlerin görülmesine neden olabilir. Nihai rakamı 29 Ağustos’ta yayınlanacak rakamın beklentinin altında kalması halinde Dolar’da kayıplar izlenebilecekken, tahminin üzerindeki datalar ABD’nin para biriminde yükselişlere destek olabilir.

Önemli Ekonomik Takvim Verileri

15 Ağustos 2014 Cuma

Zaman                  Haber                                               Beklenti       Önceki

İtalya ve Fransa piyasaları “Aziz Meryem’in Yükseliş Günü” nedeni ile kapalı olacak

10:00    TRY            Türkiye Çeyreklik İşsizlik Ortalaması         %8,9           9,0%

11:00    TRY            Türkiye Bütçe Dengesi                                            -0,61B

11:30    GBP           GDP (çeyreklik)                                  0,8%           0,8%

15:30    USD           Çekirdek PPI (Aylık)                             0,2%           0,2%

15:30    USD           PPI (Aylık)                                         0,1%           0,4%

15:30    USD           New York İmalat İndeksi                       20,3             25,6

15:30    CAD           İmalat Satışları (Aylık)                         0,5%            1,6%

16:00    USD           TIC Net Uzun Vadeli İşlemler                  27,3B          19,4B

16:15    USD           Endüstriyel Üretim (Aylık)                     0,3%           0,2%

16:15    USD           Kapasite Kullanım Oranı                       79,2%         79,1%

16:55    USD           Michigan Hassasiyeti                            82,7             81,8

EURUSD ANALİZ

Haftanın son işlem gününe geldiğimizde EURUSD paritesinin bu haftaki hareketlerinde 1,3400’lü seviyelerde her fırsatta satış baskısına maruz kaldığını ve satıcılı seyrini 1,3423 – 1,3330 arasında sürdürdüğünü görmekteyiz. 200 haftalık basit hareketli ortalama olan 1,3423 direnci altında negatif baskısını sürdüren EURUSD paritesi aşağı yönlü baskısını 1,3330 desteğinin kırılması ile devam ettirebilir. Böyle bir durumda 1,3290 – 1,3250 gibi seviyeler telaffuz edilebilir. Aksi takdirde parite haftayı 1,3423 – 1,3330 arası bant hareketi ile sonlandırabilir. Gün içerisinde Fransa ve İtalya borsaları kapalı ve günün ilk yarısında makro-ekonomik anlamda zayıf olması nedeniyle piyasalar özellikle TR saati ile 15:30’da başlayacak ve 16:55’e kadar devam edecek ABD veri akışına yoğunlaşabilir. Bu bağlamda da 15:30 – 16:55 aralığındaki ABD verileri dikkatle takip edilmelidir.

Pivot: 1,3423
Destek:
1,3330-1,3290-1,3250
Direnç: 1,3390-1,3423-1,3448

eurusd

GBP/USD ANALİZ

200 günlük üssel hareketli ortalama olan 1,6640 seviyesine yaklaşan ancak kıramayarak (1,6656) tepki alımları gerçekleştirmek isteyen GBPUSD paritesi haftanın son işlem gününde 1,6690 seviyesinde hareketlerini sürdürmektedir. Gün içerisinde GBPUSD paritesinin sert hareketlere maruz bırakacak yoğun bir ekonomik takvim verisi mevcuttur. TR saati ile 11:30’da İngiltere’den gelecek olan Büyüme Oranı (GDP) ile başlayacak veri akışı TR saati ile 15:30 – 16:55 arasında ABD’den gelecek olan veriler ile sert hareketlere maruz kalabilir. Bu bağlamda da özellikle günün en sert hareketleri GBPUSD paritesinde görülebilir.

Teknik olarak GBPUSD paritesini incelediğimizde 200 günlük üssel hareketli ortalama (1,6640) üzerinde tepki alımlarını devam ettirme çabası mevcuttur. Parite eğer bu çabasını güçlendirir ve gün içi 1,6735 direncini geçebilirse tepki alımları etkisini hissettirmek isteyebilir. Böyle bir durumda 1,6755 ve 1,6800 gibi seviyeler telaffuz edilebilir. Aksi takdirde 200 günlük üssel hareketli ortalamaya (1,6640) doğru gerçekleşecek satışlar sürpriz olmayacaktır.

Pivot: 1,6735
Destek; 1,6665-1,6640-1,6600
Direnç;  1,6701-1,6735-1,6755

Gbpusd

USD/TRY ANALİZ

2,1632 seviyesine kadar yükseldikten sonra mevcut yükselişlerine devam edemeyen ve ABD’den gelen olumsuz İstihdam Talepleri verisi ile tekrar satış baskısına maruz kalan USDTRY kuru mevcut düşüşlerini 2,1473 seviyesine kadar gerçekleştirdi ve şu sıralar 2,1520 seviyesinde hareketlerini sürdürmektedir. Günlük grafiği incelediğimizde 2,1480 destek noktası mevcut yükseliş trendinde kanalın alt noktası olarak karşımızdadır. Kur eğer yükselişlerine devam etmek istiyorsa 2,1480 desteği üzerinde kalmalıdır. Bu şart sağlanırsa kanalın üst noktası ve aynı zamanda da psikolojik bir bariyer olan 2,2000 gündemimizde yer alabilir. 2,1480 desteğinin altındaki kalıcı hareketler ise kısa vadeli yükseliş trendinin sonlanmasına ve satış baskısının devam etmesine katkı sağlayabilir. Böyle bir durumda da bu haftanın dip noktası 2,1345 seviyesi hedeflenebilir.

Pivot: 2,1480
Destek: 2,1480 – 2,1420 – 2,1345
Direnç:  2,1605 – 2,1685 – 2,1775

usdtry

USD/JPY ANALİZİ

101,90 destek noktasından güç alarak yukarı yönlü çıkışlarını devam ettirmek isteyen USDJPY paritesi haftanın son işlem gününde 102,50 seviyesinde seyrini sürdürmektedir. 102,20 ve 101,90 destek noktaları üzerinde yükseliş baskısının sürdüğü USDJPY paritesinde 102,77 ve 103,10 bariyerlerinin test etme ihtimalinin güçlü olduğunu söyleyebiliriz. Bu bağlamda da yaşanılacak olası geri çekilmeleri takip etmek, 102,20 ve 101,90 destekleri üzerinde kaldığı müddetçe bu geri çekilmeleri alış fırsatı olarak değerlendirmek önemlidir.

Pivot: 101,90
Destek:
102,20-101,90-101,60
Direnç:
102,62-102,77–103,10

usdjpy

EUR/JPY ANALİZİ

Uzun bir süredir düşüş trendi içerisinde hareketlerini sürdüren EURJPY paritesi 136,35 desteğinden almış olduğu güç ile tepki alımlarını 137,23 seviyesine kadar taşıdı ve şu sıralar 137 seviyesinde hareketlerine devam etmektedir. Düşüş trendinde olması, trendin üst noktası olarak üzerinde ısrarla durduğumuz 137,35 direncinin daha da önemli olmasını sağlamaktadır. Bu bağlamda da 137,35 direnci geçilmeden yükselişlerden bahsetmek doğru olmayacaktır. Yaşanılacak olası yükselişler ( 137,35 direnci altında kaldığı müddetçe ) satıcılı seyir ile desteklenmesi beklenilmektedir. Böyle bir durumda 136,72 ve 136,35 seviyeleri hedeflenmek istenebilir. 137,35 direncinin geçilmesi durumunda ise kısa vadeli düşüş trendinin sonlanacağını ve yükselişlerin 135,77 seviyesine kadar devam etmek isteyeceğini ifade edebiliriz. Ancak şuan için genel görünümün negatif olduğunu unutmayalım.

Pivot: 137,35
Destek:
136,72 – 136,35136,00
Direnç: 137,35 – 137,77 – 138,15

eurjpy

HAM PETROL ANALİZ

Petrol fiyatı, Avrupa ve ABD seanslarında başlatmış olduğu düşüşlerde 24 Haziran 2012 tarihinden itibaren devam eden yükseliş trendinde kanalın alt noktası ve aynı zamanda da 200 haftalık basit hareketli ortalama olan 96,00 seviyesi altında 95,25 seviyesini test etti ve şu sıralar 95,60 seviyesinde hareketlerine devam etmektedir.

96,00 desteği kırıldığı için artık yükseliş trendi bitti diyebilir miyiz?

Haftalık grafikte orta vadeli işlemcileri ilgilendiren ve 200 haftalık basit hareketli ortalama ile çevrelenmiş bir trendden bahsederken sadece bir defaya mahsus kırılma ile trend değişti demek doğru bir yaklaşım olmayacaktır. Bu bağlamda da özellikle haftalık grafikte çalışmalarımızı sürdürdüğümüz için haftalık kapanışlara dikkat etmemiz gerekmektedir. Bugünkü kapanışın 96,00 seviyesi üzerinde mi yoksa altında mı olduğu dikkatle takip edilmelidir.

NOT: Pazar gecesi Ham Petrol için Rollover olması nedeniyle Pazartesi günü Ham Petrol fiyatının hangi seviyede olacağı yukarıdaki beklentilerimiz nedeniyle önem arz etmektedir.

Rollover tarihlerini görmek için tıklayınız.
Rollover hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Peki, kısa vadeli beklenti nedir?

Ham Petrol fiyatını kısa vadeli olarak değerlendirdiğimizde 96,85 bariyerinin önemli olduğunu, bu bariyer altında kaldığı müddetçe aşağı yönlü baskısına devam etmek isteyeceğini ifade edebiliriz. Ham Petrol fiyatı eğer 96,85 direnci altında kalmayı sürdürürse aşağı yönlü baskısını 95,20 ve 94,60 seviyelerine kadar devam ettirebilir. 96,85 direnci öncesindeki ilk önemli bariyer 96,00 olarak belirlenmiştir.

Pivot: 96,85
Destek:
95,20 – 94,60 – 94,20
Direnç:
96,00 – 96,85 – 97,90

petrol

ALTIN ANALİZ

Haftanın ilk işlem gününden beri 1304 destek noktası tepki alımlarının devamı için önemli bir sinyal olarak karşımıza çıkmaktaydı ve Altın, her seferinde 1304 desteği üzerinde kalarak yukarı yönlü çıkışlarını sürdürmek istedi. Makro-ekonomik verilerin desteği ile 1320 seviyesine yaklaşsa da kanalın üst noktası olan 1324 direncinin güçlü olması tepki alımlarını devam ettiremedi. Haftanın son işlem gününe geldiğimizde şu sıralar 1312 seviyesinde hareketlerine devam eden Altın için 1304 – 1324 arası bant hareketi devam etmektedir. Özellikle de tepki alımlarının devamı için 1304 üzerinde kalması önemlidir. Böyle bir durumda 1318 – 1324 seviyeleri test edilmek istenebilir. Altın’da satış baskısının devam edeceğini düşünen Forex katılımcıları ise 1324 direncinden gerçekleşecek olası dönüşleri ya da 1304 desteğinin aşağı yönlü kırılmasını takip etmelidir. 1304 öncesinde ilk önemli destek 1308 olarak belirlenmiştir.

Pivot: 1304
Destek:
1308-1304-1298
Direnç:  1318-1324-1332

Altin

DAX30 ANALİZİ

Açılış            : 9185
En yüksek     : 9263
En düşük       : 9140
Kapanış         : 9237

50 günlük basit hareketli ortalama : 9693
200 günlük basit hareketli ortalama: 9502

Endekste 9170 seviyesinden geçen Fibonacci seviyesi üzerinde kalmayı başardı, bir sonraki hedef seviye 9335 bölgesi. Bugün ekonomik takvimde önemli bir başlık yok, dün gelen kötü büyüme rakamları Euro Bölgesi piyasalarını etkilemedi. 22 Ağustos’ts Jackson Hole’da Draghi de konuşacak. Son gelen enflasyonsuz ve büyümesiz ortama dair yorumlarını izleyeceğiz. Euro Bölgesi ekonomilerinin daha çok ECB desteğine, yani varlık alım programına ihtiyacı var düşüncesi Draghi’den yumuşak ifadeler bekleyecek. DAX30 200 günlük ortalama altında seyrediyor. O yüzden 9300 ve üzerine doğru hareketlenme ihtimalini şimdilik tepki yükselişi olarak değerlendiriyoruz. 9500 seviyesi üzerine çıkılması durumunda orta vadede yükseliş beklentileri korunabilir.

Pivot   : 9171
Destek
: 9170-9100-9050
Direnç
: 9335-9433-9500

#DAX30Daily

S&P500 ANALİZİ

Açılış            : 1945
En yüksek     : 1953
En düşük       : 1941
Kapanış         : 1953

50 günlük basit hareketli ortalama : 1951
200 günlük basit hareketli ortalama: 1865

Endeksin 50 günlük ortalama seviyesi olan 1950 üzerine çıkması yükselişin devamı açısından olumlu. Bugün ABD’den New York imalat endeksi, Michigan güven endeksi ve ÜFE rakamları izlenecek. Endeks 1955 seviyesi üzerinde gün sonu kapanış yaparsa zirve bölgesini tekrar deneyebilir. 1965 seviyesinden başlayan hızlı düşüşün telafi edilmesine çok yaklaşıldı. Yellen Jackson Hole toplantısında 22 Ağustos’ta konuşma yapacak.

Pivot   : 1949
Destek:
1942-1937-1925
Direnç:
 1955-1965-1977

#S&P500Daily

“GCM Forex Günlük Bülteni Hazırlayanlar”
Araştırma Müdürü: Erdoğan TURAN – “ S&P500 ve Dax30 Analizi”
Başanalist: Kudret AYYILDIR
 – “EURUSD, GBPUSD, USDTRY, USDJPY, EURJPY, Ham Petrol ve Altın Analizi”
Yardımcı Analist: Umut TUNCER – “Makro-Ekonomik Gelişmeler ve Ekonomik Takvim”

NOT: Bu analizler GCM Forex’den izinsiz olarak yayınlanamaz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

http://www.gcmforex.com/

Günlük piyasa analiz ve yorumları ücretsiz e-posta adresinize gelmesini istiyorsanız tıklayın ve formu doldurun.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
14 Ağustos 2014 Forex Piyasası Parite, Emtia ve Endeks Akşam Analizi

Makro-Ekonomik Gelişmeler “Almanya ekonomisi 2. çeyrekte daraldı!” Haftanın 4. İşlem gününde piyasalar Almanya ve Fransa’dan gelen büyüme oranı rakamları ile...

Kapat