Bilinçli olmak yetmiyor!

Merhaba,

Sıradan bir vatandaş olarak bir sorunu sizlere paylaşmak istiyorum. Aslında çok sıradan bir problem olarak gözüküyor ancak işin maddi ve manevi boyutlarını düşündüğümüzde ne demek istediğimi anlayacaksınız.

E20150807_142251şim hamile olduğu için doktorunun tavsiyesi ile bazı ilaçlar kullanması gerekiyor. Bu ilaçlardan birisi de “ELEVİT PRONATAL”. Amacı,  gebelik ve emzirme sırasında artan vitamin, mineral ve eser element ihtiyacın karşılanması veya yetersiz alım sonucu oluşan eksikliğinin giderilmesi için kullanılır.

Buraya kadar her şey normal hiçbir problem yok. Bir gün eşim bana bu ilaç içerisinde domuz jelatini olduğunu belirtti ve ben önce inanmadım ama içime kurt düşmüştü. Nasıl dedim kendi kendime. Sonuçta domuz eti yenmesinin dinimizce yasak olduğu gerekçesiyle böyle bir yaklaşımın olmayacağını düşünmüştüm. Prospektüs içeriğinde Jelatin yazıyordu ve bende bu hususu sorgulamamıştım. Sonra araştırmaya başladım. Mevcut ilacın içerisinde domuz jelatini konduğunu, bu tutumun sağlıksal açıdan herhangi bir zarar vermemesi nedeniyle bir sorun teşkil etmediğini öğrendim. Ancak sağlıksal bir problem olmasa da sonuçta manevi olarak bu tutum biraz canımı sıktı.

Domuz jelatini olduğunu öğrenince ilacım sahibi Bayer firmasına ve e-devlet vasıtasıyla da Bimer’e şikayet ettim bu durumu. Bayer’deki yetkili kişi beni aradı ve ilacın son kullanma tarihi ve parti numarasını aldı. Çünkü yeni üretim ilaçlar, bitkisel takviyeli jelatin söz konusuydu. Eşimin kullandığı ilacın domuz jelatini olduğunu Bayer’deki yetkili bizzat söyledi. (Mahkeme sürecinde operatörden kayıtları almam mümkündür)

Aradan biraz zaman geçtikten sonra Bimer tarafından Sağlık Bakanlığımıza oradan da Farmakolojik Değerlendirme bölümüne ulaştı ve son olarak da bana bildirim yaptılar. Ama cevapları içler acısı!

4

Biz tabi bu ilaçtaki domuz jelatini nedeniyle devletin hamileler için önerdiği ilaç olan “ decavit’i ” tercih ettik. Ancak bu ilacın da toplatıldığını doktordan öğrenince tekrar elevite dönüş sağlamak zorunda kaldık nasıl olsa bitkisel takviyeli jelatin olacak diye. (Bu arada hamilelerin en çok kullandığı ve doktorlar tarafından önerilen ilaçtır Elevit)

Bu hafta (16-20 Kasım 2015) eşim eczaneden Elevit aldı. Ben de daha önce yaşadığım bu facia nedeniyle ilacı tekrar inceleme gereği duydum. Parti ve son kullanım tarihine baktım ve ilacın eski olduğunu gördüm. Aradan neredeyse 3.5 ay geçmesine rağmen o ilacın hala daha eczane de kalması şaşırtıcıydı.

Kimseye haksızlık etmemek için uzunca bir süredir bu hususu araştırıyorum.

Birincisi ve en önemlisi, İlaç şirketleri kullanmış olduğu ürünün ayrıntılarını prospektüslerinde belirtmesi gerekiyor. Şimdi soruyorum size, ilaç firması “domuz jelatini” yazsa satış rakamları artar mı azalır mı? İlaç şirketleri neden sığır jelatini yerine domuz jelatini kullanmakta ısrar ediyor derseniz domuz jelatininin fiyatı çok uygun olduğundan maliyetler düşüyormuş.

İkincisi ve en acısı, İlaç şirketi kendisini düşünüyor tamam da devletimizin kurumu olan sağlık bakanlığı bunu nasıl görmezden gelir. Bu jelatin ne, Hayvansal mı Bitkisel mi ne diye? Ya da nasıl bir dilde konuşuyorlarsa. Sağlık Bakanlığı buna nasıl göz yumar. Tamam sağlıksal anlamda zararı var mı yok mu konusunda sağlıksal bir probleme teşvik etmediği kesin ama hassasiyetler?

Üçüncüsü ise maneviyat anlamında konuyu diyanet ve ilahiyatçılara sorduğumda kimisi bir problem olmaz diyor kimisi de sakıncalı diyor. Kafa karıştırıcı yani…

Ben, benim ülkemdeki doktorlara, eczacılara, şirketlere ve en mühimi de devlet kurumlarına nasıl güvenebilirim? 

Şuanda bu ilacı çoğu doktor ve eczacıya sordum. Bunun içinde domuz jelatini var diye. Çoğu kişi evet böyle bir şey olduğu söyleniyor ama kesin değil diyor ve ben gülüyorum. Bireysel bir vatandaş olarak bu hususu çok kolay bir şekilde öğrenebiliyorsam eczacı ya da doktorun bu problemi öğrenmesi çok mu zor, yoksa işlerine mi gelmiyor?

Özetlersem sayın okurlar, şuan benim yaşadığım hususu 2010-11 yıllarından itibaren çoğu anne-baba yaşıyor. Çünkü çoğu avukat, konu hakkında 2011 tarihinden beri dava açmaktadır. Davalar sürüyor, sonuç ise hüsran!

Sonuç çözülür mü? Sanmıyorum…

Çünkü sağlığı tehdit etmiyor. O zaman manevi hassasiyetlerin ne önemi var değil mi 🙂

Bu tarz sorunlar içerisinde güzel şeyler olmuyor mu, tabii ki oluyor. Allah kısmet ederse Aralığın son haftası baba oluyorum. Oğlumu kucağıma aldığımda yukarıda bahsettiğim tüm sorunları unutmuş olacağım sanırım.

Herkese iyi hafta sonları diliyorum.

Add a Comment