S&P Analisti Gill : Türkiye’nin not indirimi olasılığı 3′te 1

Kredi derecelendirme kuruluşu S&P’nin Türkiye’nin kredi notu görünümünü “pozitif”ten “durağan”a indirmesinin ardından ilk açıklamalar Türkiye analisti Frank Gill’den geldi.

Bloomberg HT’ye konuşan Gill, önümüzdeki 12 ay içinde Türkiye’nin notunun indirilmesi olasılığının “3′te 1″ olduğunu belirtti.

Söz konusu 12 ay boyunca enflasyon baskısının yüksek seyredeceğine dikkat çeken Gill, “Hesaplarımızı yaparken çok muhafazakâr metotlarla yaklaştık” dedi. Türkiye’nin dolaylı vergilere bağımlılığının yüksek olduğunu, bu yüzden yavaşlayan bir ekonomide risklerin arttığını söyleyen Gill, ayrıca Avrupa’daki sorunlar nedeniyle dış ticaretin olumsuz etkileneceğini belirtti. Türkiye’deki cari açığa vurgu yapan ve % 9′un üzerinde seyreden cari açığın Avrupa’daki sorunlardan etkileneceğini kaydeden Gill, Türkiye ekonomisinin “sert iniş riski”
ile de karşı karşıya olduğuna dikkat çekti. Gill bu çerçevede, sadece görünümde bir değişikliğe gittiklerini, önümüzdeki dönemde ise dış borç finansmanı, ihracat ve enflasyon başlıklarını yakından takip edeceklerini belirtti.

Hulya Kayıkçı, PARAtrend

Add a Comment