Lider Forex​: FED’den Şartlı Q3

EUR/USD ANALİZ

 
Fed Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) 13 Mart’takitoplantısının tutanaklarına göre, merkez bankasının birkaç üyesi, ekonomininhızını kaybetmesi ya da enflasyonun yüzde 2′nin altında seyretmesi hâlindeekstra teşvik gerekebilir. Bu açıklama, Fed yetkililerinin, mevcut şartların”çok geç olmadan” daha fazla hamle gerektirdiğini söylediği Ocak’takiFOMC toplantısının değerlendirmesiyle çatışıyor. Fedyetkilileri, ABD ekonomisinin toparlanmaması hâlinde, istihdamdaki sonkazançların bozulabileceği konusunda da endişe duyuyor. Toplantı tutanakları,faizleri 2014′e kadar rekor düşük seviyede tutulması kararının sürdürülmesindenönce, bazı üyelerin endişeli olduğunu gösterdi. Ancak politika yapıcılar şimdilik daha fazla teşvik uygulamayı düşünmüyor.

EUR/USDparitesinde fırtına öncesi sessizliğin olduğunu ve uzun vadeli satış baskısınınhala daha etkili olduğunu dünkü analizimizde sizlerle paylaşmıştık. EUR/USDparitesi Dolar endeksindeki değerlenme neticesinde aşağı yönlü hareketini sürdürdüve gün içerisinde 1,3183 seviyesine kadar geriledi. Bu gerileme sonrasındaşuanda da 1,3193 seviyesinde hareket eden parite de gerek kısa gerekse uzunvadeli düşüşlerin devam etmesi beklenilmektedir. Ayrıca günlük grafiktekibollinger bandına dikkat edecek olursak paritenin 1,3120 desteğini kırmasıdurumunda bandın alt noktası olan 1,3045 desteği test edilmesibeklenilmektedir. Günlük grafik üzerinde yer alan 200 günlük üssel hareketliortalama olan 1,3400 seviyesi altında yapılan kapanışlar paritenin düşüşlerinindevamlılığı için önemlidir. Bu nedenle de bu seviyenin altında günlükkapanışlarını sürdürdüğü müddetçe paritedeki düşüşlerin devam etmesinibeklemekteyiz. Hedefimizi ise kademeli bir şekilde belirleyebiliriz. Örneğingün içi kapanış noktası olarak 1,3120 ve 1,3045 belirlenebilirken, orta vadeli1,3000 ve 1,2850, uzun vadeli ise 1,2620 ve 1,2275 seviyeleri hedef olarakbelirlenebilir.

Pivot;1,3245

Destek; 1,3180-1,3140-1,3120

Direnç; 1,3245-1,3275-1,3300
 
GBP/USD ANALİZ

Euro Bölgesi’nde Yunanistan’dan İspanya’da birçok ülkeresesyon ve rekor işsizlik seviyeleriyle boğuşurken, Almanya’daki işçiler, son20 yılın en büyük ücret artışına hak kazandı. Almanya’daki kamu sektörüpersoneli önümüzdeki yılın sonunda yüzde 6.3 daha fazla kazanacak. Bu durum daAvrupa’nın en büyük ekonomisi ile Euro Bölgesi ortakları arasındaki farkıaçarak, Avrupa Merkez Bankası’nın tek bir para politikasını daha etkisizkılıyor. Almanya’daki ücret anlaşmalarının, işçiler için iyi haberolmasına rağmen, Draghi’nin bunu pek kutlayamayacağını söyleyen Brüksel’dekiING Group’un ekonomistlerinden Carsten Brzeski, ECB politikasının, EuroBölgesi’ndeki her ülke için uygun olmadığına, Almanya için çok gevşek, çevreekonomileri için çok sıkı kaldığına dikkat çekti ve “Bu durum ayrışmalarıderinleştirebilir” dedi.

GBP/USD paritesi uzun bir süredir üzerinde durduğumuz1,6080 direncini geçemeyerek satış sinyalleri oluşturmuştu ve üzerine FED’dengelen haberlerin de etkili olması nedeniyle gün içerisinde 1,59 seviyesininaltına geriledi. Şuanda da 1,5891 seviyesinde hareket eden parite içindüşüşlerin devam etmesi durumunda kanalın alt noktası olan 1,5775 seviyesinekadar gerileyebilir. Ancak paritenin düşüşlerine devam edebilmesi için günlükgrafikte 200 günlük üssel hareketli ortalama olan 1,5810 altında günlük kapanışyapması gerekmektedir. Her ne kadar parite de sert düşüşler gözlemlense de1,5810 desteği paritedeki düşüşlerin kalıcı mı geçici mi olacağına kararverecek en önemli seviyedir. 1,5810 desteği altında kapanış gerçekleşmediğimüddetçe paritenin 1,6080 direncini geçmek isteyeceği ve böyle bir durumda1,6240 seviyesinin hedefleneceğini söyleyebiliriz. 1,5810 desteği altındagünlük kapanış gerçekleştirirse o zaman da 1,5585 seviyesi hedeflenecektir.

Teknik analizde fiyatların geçmişteki fiyathareketliliğinden etkilendiğini ve bu nedenle de günümüzdeki hareketlerinaslında geçmiştekilere benzer olduğunu söylemekteyiz. Kısaca tarihin tekerrürettiğini ve fiyatları incelerken geçmişteki verileri muhakkak incelememizgerektiğini belirtmekteyiz. Bu nedenle de aylık grafikteki hareketleri teknikolarak incelersek parite için uzun vadeli yükselişlerin devam edeceğigözlemlenmektedir. Her ne kadar haftalık trend düşüş olsa de geçmiş fiyathareketlerinin etkisini görmekteyiz ve bu durum pariteyi yukarı yönlütaşıyabilir. Bu nedenle de paritedeki düşüşlerin devam etmesi için önceliklişart 1,6080 altında kalmak, diğeri ise 1,55 desteğini kırmasıdır.

Pivot: 1,5930

Destek; 1,5865-1,5835-1,5805

Direnç;  1,5930-1,5970-1,6030
  
USD/JPY ANALİZ

ABD Merkez Bankası Fed’in Mart toplantısınıntutanaklarının, şimdilik daha fazla teşvike işaret etmemesi üzerine New YorkBorsası düştü; Standard&Poor’s 500 Endeksi, 2008′den bu yana en yüksekdüzeyinden gevşedi. Kazançlarıekonomik dalgalanmalara bağlı olan şirketler, düşüşe öncülük ederken, enerji,finansal ve ham madde hisseleri endeksleri yüzde 0.7′nin üzerinde düştü. TransoceanLtd. ve Newmont Mining Corp., petrol ve altın fiyatlarındaki gevşemeyle yüzde2.8 değer kaybetti. General Motors Co., beklentinin altında araç satışıaçıklamasının ardından yüzde 4.6 geriledi. Apple Inc., 2 analistin, hisselerin1,000 dolara yükselebileceğini söylemesinin ardından yüzde 1.7 primlendi. S&P 500 Endeksi yüzde 0.4 kayıpla 1,413.38 puan oldu. Dow Jones Endeksi,2007 Aralık’tan bu yana en yüksek seviyesini kaydetmesinin ardından dün yüzde0.5 düşüşle 13,199.55 puandan işlem gördü. Amerikan borsalarında dün 6. 8milyar hisse el değiştirirdi. 1 yıllık işlem hacmi ise 7.5 milyar hisseydi.

Dolar’ındeğerlenmesi ile güç kazanan ve tepki satışlarını 81,50 ile sınırlandıranUSD/JPY paritesi yeniden 83 seviyesinin üzerine çıkmaya çalışmaktadır. Gün içerisindeeğer 82,40 desteği üzerinde kalmaya devam ederse yükselişlerin devam edeceğinive yukarı yönlü atağın yeniden 84,20 seviyelerine kadar devam edeceğinisöyleyebiliriz. Teknik olarak baktığımızdaorta ve uzun vadeli yükseliş beklentimizin devam ettiğini ve bu nedenle deyaşanılacak kısa vadeli düşüşleri takip etmemiz gerekmektedir. Çünkü yaklaşık 5yıldır devam eden düşüş trendinin geride bıraktığımız aylarda kırılması veyükselişe geçmesi paritenin uzun vadeli 85-88 seviyelerinin hedeflenmesineneden olacaktır. Bu nedenle de özellikle de 80 seviyesi üzerinde yükselişlerinnet bir şekilde devam ettiği parite için yaşanılacak olan düşüşlerde kademelibir şekilde alım pozisyonları alınabilir. Ancak olası zararlı işlemhesaplamaları ve hesabınızdaki bakiyenin marjin durumunu da göz önüne alarakyatırım için açacağınız lot miktarına dikkat etmek gerekmektedir.

Pivot: 82,40              

Destek: 82,20-81,85-81,60

Direnç:83,00-83,30-83,60
 
PETROL ANALİZ

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde,fonun küresel ekonomiyi, olası bir krizden korumak için daha fazla kaynağaihtiyacı olduğunu savundu. Avrupalı hükümetlerin, kurtarma fonlarını 1 trilyondoların üzerine çıkarmalarının IMF’nin kendi kaynaklarını açmasının da yolunuaçtığını belirtti. Petrolfiyatlarındaki artış, Avrupa’nın finansal sistemindeki sıkıntılar ve yüksekişsizliğin dünya ekonomisini tehdit ettiğini söyleyen Lagarde, çalkantılarakarşı bir koruma halkası sağlayabileceklerini ve üyelerin en az sıkıntısıylaatlatmasına yardımcı olabileceklerini aktardı. Lagarde, küreselekonominin düzelmeye devam ettiğini, ancak özellikle Avrupa kıtasında ekonomikdurumun hala oldukça kırılgan olduğunu açıkladı.

Genel olarak uzun vadeli yükselişbeklentimizin sürdüğünü ancak kısa vadeli yaşanılacak olası düşüşlerin orta veuzun vadeli yükseliş beklentimizi etkilemeyeceğini daha önceki analizlerimizdebelirtmiştik. Özellikle de haftalık grafikte 50 günlük üssel hareketli ortalamaolan 97 dolar seviyesi siyah incinin uzun vadeli hareketlerini etkileyecek enönemli seviyedir. 97 dolar üzerinde yükselişlerin devam etmesini beklediğimizsiyah inci de yaşanılacak olası geri çekilmeler alım fırsatı olarakdeğerlendirilmedir. Eğer siyah inci 50 günlük üssel hareketli ortalama olan 97dolar seviyesi üzerinde kalmayı sürdürürse hedef olarak fibonacci %23,6düzeltme seviyesi olan 120 dolar seviyesi hedeflenecektir. Teknik olarakgün içerisinde 104,30 dolar seviyesi altında düşüşlerin devam etmesinibeklediğimiz siyah inci için hedef olarak 102,15 seviyesi belirlenmektedir.Eğer siyah inci 104,30 direncini geçebilirse yukarı yönlü hareketleringörülmesi kaçınılmaz olacaktır.

Pivot;104,30

Destek; 102,80-102,15-101,50

Direnç;  103,90-105,15-105,70
 
ALTIN ANALİZ

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin’de birkaç büyükbankanın baskın olmasına dikkat çeken başbakan Wen Jiabao, bu”tekelin” kırılması gerektiğini savundu. Wen, bu bankaların, başkayerden borçlanmanın zor olmasından ötürü kolay kâr sağladığını belirtti. Çinliregülatörler de, uluslararası yatırımcıların, ülkeye yatırabilecekleri miktarı80 milyar dolara çıkardı. Çin Ulusla Radyosu’na göre Wen dün, ülkesinin,Zhejiang eyaletinin Wenzhou şehrinde uygulanan pilot programın başarılıkısımlarının genişletilebileceğini söyledi. Pilot program, banka dışı kredileride kapsayan özel sektör finansmanına izin veriyor.

FED toplantısı sonuçları açıklandı açıklanmasına ancakpiyasada adı geçen 3. Tur tahvil programlarının akibeti neticesinde sarımadenin sert hareketlere maruz kaldığı ve bu hareketlerle yatırımcıların stresolabileceği görülmektedir. Daha önce Bernanke’nin yapmış olduğu 2 konuşmanınbirisinde 3. Tur tahvil programları ile ilgili herhangi bir konuşmagerçekleşmemesi neticesinde altın fiyatlarında sert düşüşler gerçekleştirirkendiğer konuşmasında 3. Tur tahvil programı sinyalini vermişti ve altın 1700dolara yaklaşmıştı. Şimdi de toplantı tutanaklarında 3. Tur tahvilprogramlarına şuanda sıcak bakmamakta ve bu durumun gerçekleşmesi içinenflasyonun %2’nin altına düşmesi gerektiğinde gerçekleştireceğiz açıklamasıyapıldı. 3. Tur tahvil programının gerçekleşmeyecek düşüncesi emtialariçerisinde en çok sarı madeni etkiledi. Sarı maden gün içerisinde 1670 dolarseviyelerinde hareket ederken gelen haber neticesinde 1637dolar seviyesinekadar geriledi. Şuanda da 1643 dolar seviyesinde hareket eden sarı maden ileilgili son birkaç yorumumuzda 1708 dolar seviyesi altında kaldığı müddetçe karsatışlarının gelebileceğini, kar satışları sonrasında yine eski seyrine geridöneceğini belirtmiştik. Tepki satışları dün itibariyle net bir şekildegerçekleşti. Peki bu düşüş altın ile ilgili uzun vade yükseliş beklentimizideğiştirdi mi sorusuna kocaman bir şekilde HAYIR diyebiliriz. Beklentimiz geriçekilmeleri takip etmek ve mümkün olabildiğince alt noktaları yakalayarak alımpozisyonlarında yer almaktadır. Beklentimiz çekilmelerde hedefin haftalıkgrafikte 50 günlük üssel hareketli ortalama olan 1633 ve aylık grafikte kanalınalt noktası olan 1610 dolar seviyeleridir. Bu seviyeler kademeli alımaçılabilmesi için uygun seviyeler olmakla birlikte zararı durdur seviyesiolarak 1530 seviyesi belirlenmelidir. Hedef belirtirken yatırımcıların uzunvade bekleme stratejisine göre değişmektedir. Hedef seviye olarak 1700,1800 ve1920 dolar seviyeleri belirtilebilir.

Pivot; 1663

Destek; 1637-1628-1616

Direnç; 1660-1670-1683

 
Kudret AYYILDIR

LiderForex Başanalist

Add a Comment