Lider Forex​: EUR/USD ve Altındaki Yükselişle​re Dikkat…

EUR/USD ANALİZ

 
Avrupalı liderler, Cuma günü Danimarka’nın Kopenhagkentinde yapılacak toplantıya hazırlanırken,  Berlin’deki yetkililer Pazargünü Almanya hükümetinin piyasalardaki baskıları azaltmak için kurtarma fonununartırılmasını destekleyeceğinin sinyalini verdi. Kurtarma fonununartırılmasında uluslararası baskılara daha fazla direnemeyen Merkel, bölgedekiborç krizinin diğer ülkelere sıçramasını önlemek için fonun geçici olarakartırılmasına izin verecek gibi görünüyor. Almanya Başbakanı Merkel, diğerülkelerin ısrarlarına rağmen, koalisyondaki desteğini kaybetme korkusuyla fonunartırılmasına bu zaman kadar karşı çıkıyordu. Ancak Berlin hükümeti de artıkMerkel’in direnemeyeceğine inanıyor. AB’nin Mali ve Ekonomik İşlemlerdensorumlu üyesi Olli Rehn de Cuma günü Kopenhag’da bu konuda bir varacağınıdüşünüyor. Rehn, önemli olanın krizin çözüm planını nihayete vardırmak olduğunusöyledi. Kıdemliyetkililer, Rehn’in, 440 milyar Euro’luk geçici ve 500 milyar Euro’luk kalıcıkurtarma fonlarının birleştirilmesine yönelik ılımlı ve çok agresif olmayanaçıklamalarının destek bulacağını ifade ediyor.

Geridebıraktığımız hafta özellikle haftanın son günlerinde EUR/USD paritesindeyaşanılan belirli çıkışlar paritenin 1,3290 seviyesine kadar yükselmesine nedenoldu. Ancak parite kendisi için bir o kadar önemli olan 1,3325 direncinigeçemeyerek tekrar satış baskısına maruz kalmıştır. Paritenin gün içerisindekihareketlerini belirleyecek olan bu direnç geçilmediği müddetçe net biryükselişten bahsedemeyiz. Her seferinde bu direncin kritik olması ve buseviyelerden satış baskısına maruz kalması aslında paritenin teknik olaraksatış baskısı altında kaldığının göstergesidir. Gerek orta vadede gerekse uzunvadede bazı dirençlerin altında kalması nedeniyle satış baskısının devamettiğini gözlemlediğimiz ( orta vadede 1,3325, uzun vadede 1,3620 direnciönemlidir) EUR/USD paritesinde kısa vadede yükselişlerin 1,3210 desteğiüzerinde yükselişlerin devam etmesi beklenilmektedir. Eğer parite 1,3210desteğini kırabilirse var olan satış baskısı kısa vadede de kendisinigösterecektir. Bugün Avrupa ve ABD merkez bankası başkanlarının yapacağıkonuşma dışında ABD ve Avrupa’dan gelecek olan veriler paritenin seyrinietkileyecek en önemli haberler olarak belirlenmiştir. Bu nedenle de haftanınaçılış günü açıklanacak olan verilere dikkat etmek gerekmektedir.

Pivot;1,3210

Destek; 1,3210-1,3190-1,3160

Direnç; 1,3320-1,3360-1,3400

 
GBP/USD ANALİZ

Avrupa Merkez Bankası eski başkanı Jean-Claude Trichet,küresel finansal sistemin hâlen finansal krizden çıkmadığını ve birçok yılıkapsayan bu krizden toparlanması gerektiğini söyledi. “Banasorarsanız, biz hâlâ krizdeyiz” diyen Trichet, kriz hâlinin yalnızcaAvrupa’ya mahsus olmadığına dikkat çekti.  Eski AMB Başkanı’nın açıklamaları tamda Avrupa’da geniş çaplı bir krizden korkulduğu dönemde geldi. Almanya veFransa Mart ayında birbiri ardına imalatta yavaşlama açıklarken, İngiltere’dede perakende satışlar beklenenden daha sert düştü. ABD’de ise rakamlar dahaiyimser görünüyor. Ancak yasa koyucular ekonominin yüzde 8.3′lerde seyredenişsizlik oranını aşağı çekmeye yeterli seviyede bir büyüme kaydetmediğikonusunda endişeleniyor.

GBP/USD paritesi geride bıraktığımız hafta 1,5922ile 1,5770 seviyesi arasında hareketine devam etti. Dikkat edilirse GBP/USDparitesi 1,5930 seviyelerine yaklaştıkça ciddi bir satış baskısına maruzkalmakta. Daha önce de defalarca 1,5930 seviyesini test eden ve buradanbaşlattığı satışlarla düşüşlerine devam eden GBP/USD paritesi yine aynısenaryoyu gerçekleştirecek mi sorusunu da beraberinde getirmektedir. Genelolarak psikolojik bir direnç olan 1,60 seviyesi altında düşüşlerine devametmesi beklenilen GBP/USD paritesinde diğer önemli nokta yukarıda dabahsettiğimiz gibi 1,5920-30 seviyesidir. Ayrıca 1,5920 seviyesi haftalıkgrafikte 100 günlük üssel hareketli ortalama olarak belirlenmiştir. Kısa vadeli1,5920 direncinin önemli olduğu parite de uzun vadeli de 1,60 seviyesi kritikbir önem taşımaktadır. Dolar Endeksinde gerçekleştirilen kısa vadeli düşüşneticesinde yükselişlerine haftanın son işlem günü devam eden GBP/USD paritesisterlin’in güvenilir liman özelliğini kaybetmesi neticesinde ilerleyenzamanlarda yeniden değer kaybetmeye bu da paritenin gerilemesine nedenolabilir. Ancak yine de paritedeki hareketliliğe temkinli yaklaşmak adınayükselişlerine dikkat etmeli ve 1,60 seviyesi üzerinde mi altında mı olduğunukontrol etmemiz gerekmektedir. Beklentimiz; 1,60 seviyesi altında 1,5740 ve1,5585 seviyesinin hedef olarak belirlenmesidir.

Pivot:1,5810

Destek; 1,5815-1,5770-1,5740

Direnç;  1,5895-1,5930-1,5960
  
USD/JPY ANALİZ

Dünyanın en büyük ekonomisi ABD’nin Hazine BakanıTimothy Geithner, gelişmekte olan ülkelerden gelen beklenmedik tepkilererağmen, ülkesinin Dünya Bankası başkanı adayı Jim Yong Kim’in geniş destekalacağını savundu. Washington’ınDünya Bankası başkanlığındaki tahtı, ilk kez gelişmekte olan ülkelerinadaylarıyla sallanıyor. Nijerya Maliye Bakanı Ngozi Okonjo-Iweala ve Kolombiyaeski maliye bakanı Jose Antonio Ocampo gibi 2 adet ekonomist ve diplomat daaday olarak sunulmuştu. Kore-Amerikalı bir sağlık uzmanı olan Kim ise,fakirlere sağlık hizmeti getirerek yaptığı HIV/AIDS hastalığına karşı yaptığıçalışmalarından ötürü kalkınma uzmanları arasında tanınan bir isim olarak öneçıkıyor. ABD Başkanı Barack Obama da Jim Yong Kim’i Cuma günü Dünya Bankasıbaşkanlığı için aday olarak gösterdi.

79,50direncini geçtikten sonra yukarı yönlü hareketine devam eden ve 84,20seviyesini test eden USD/JPY paritesi defalarca test ettiği 84,20 direnciniaşamaması neticesinde tepki satışlarına maruz kalmasına neden oldu. Bu durumparitenin 82 seviyesine kadar gerilemesine neden oldu. Ancak parite için böylebir tepki satışlarının olması teknik olarak beklenilen bir hareketti ve buhareketin devam edip etmeyeceği bu hafta özellikle Japonya’dan gelecek önemliverilerle doğrulanacaktır. Kısa vadeli tepki satışlarının devam etmesigözlemlenirken yaşanılacak olası geri çekilmeler uzun vadeli alım fırsatıolarak değerlendirilmektedir. Beklentimiz ise paritenin 80 seviyesi üzerindekaldığı müddetçe 84,50 ve 85,50 olarak belirlenmiştir. Maksimum geri çekilmeseviyesi olarak da psikolojik bir destek olan 81 seviyesi olarakbelirtebiliriz.

Pivot: 82,90

Destek: 82,25-81,95-81,70

Direnç:83,20-83,50-83,80
  
PETROL ANALİZ

ABD Merkez Bankası Fed’in eski yöneticisi Randall S.Kroszner, Fed Başkanı Bern Bernanke’nin, ekonomik göstergeler ve sermayepiyasalarındaki ilerlemelere rağmen ekonomi konusunda ihtiyatlıdeğerlendirmelerde bulunmasının doğru bir  yaklaşım  olduğunusöyledi. ABD’dehazine tahvilleri yükseliyor ve yatırımcıların hisse senedi ve diğer yatırımaracı biriktirmeye hazır olduğunun sinyalini veriyor. Bernanke’nin Avrupa’dakiriskler, zayıf talep ve yüksek işsizlik oranlarına dikkat çekerek yaptığı”toparlanmanın hala daha zorluklarla karşı karşıya” olduğu yorumunuhatırlatan Kroszner, bu sorunların şu anki iyimserliğe rağmen geridönebileceğine dikkat çekti.

Siyah inci geride bıraktığımız hafta belirliçıkış ve inişler yaşadı ancak ortalama 106 dolar seviyesinde hareket etmiştir.Şuanda da 106,50 seviyesinde hareket eden siyah inci eğer 105,70 desteğiüzerinde kalabilirse yükselişlerin devam etmesini bekleyebiliriz. Tepkisatışlarının devam edip etmeyeceğine karar verecek olan 105,70 desteğidir. Güniçerisindeki kısa vadeli beklentimiz 105,70 üzerinde 109 seviyesine doğru çıkışgerçekleştirme ihtimalinin yüksek olmasıdır. Ancak bu yükseliş beklentisi105,70 desteğinin kırılması ile geçerliliğini yitirecektir. Genel görünüm olarak uzun vadeli yükselişbeklentimizin devam ettiği siyah inci de özelikle de kanalın alt noktası olan103,50 dolar seviyesinin üzerinde kaldığı müddetçe yükselişlerin devamedeceğini ve kanalın üst noktası olan ve aynı zamanda fibonacci %23,6 düzeltmeseviyesi olan 121,19 seviyesine kadar yükselişler gözlemleyebiliriz. Diğer birönemli destek ise haftalık grafikte 50 günlük üssel hareketli ortalama olan96,35 dolar desteği uzun vadeli yükseliş beklentimizin devam ettiği en önemliseviyedir. Petrol fiyatlarının bu destekler üzerinde yükselişlerine devamedeceğini ve yeni rekor seviyeleri test edeceğini söyleyebiliriz.

Pivot;105,70

Destek; 105,70-104,50-103,50

Direnç;  107,85-108,65-109,30
   
ALTIN ANALİZ

Dünyanın en büyük tahvil fonu Pacific InvestmentManagement Co.’nun kurucusu ve başkanı Bill Gross, Fed’in Nisan’dakitoplantısında büyük ihtimalle üçüncü tur tahvil alım programı açıklayacağınısöyledi. Başkan George W. Bush’un uyguladığı vergi indirimlerinin süresinindolması ve 1 trilyon dolarlık zorunlu federal bütçe kesintileri, düşen işsizlikoranlarının, merkez bankasına yavaşlayan büyümeyi desteklemek için alanyarattığına ilişkin endişeleri de yükseltiyor. Ben Bernanke başkanlığındaki FedQE1 ve QE2 kapsamında büyümeyi desteklemek için 2.3 trilyon dolarlık tahvilalımı yaptı. Twitter’daki iletisinde bir öngörüsünü paylaşan Gross, “Fed, büyükihtimalle 25 Nisan’daki toplantısında QE3 açıklayacak” yazdı.

Sarımaden geride bıraktığımız haftanın son işlem gününde 1669 dolar seviyesinekadar çıkış gerçekleştirdi. 1628 dolar seviyesinden başlatılan ve haftalıkgrafikteki son iki mumum 1628 dolar desteğinden güç almak sarı maden için artıkdüşüşler bitti mi sorusunu da beraberinde getirmektedir. Teknik olarakbaktığımızda 1671 direncinden dönüşlerin olabileceği, ancak bu direnci aşmasıile yükselişlerin daha da rahat edeceğini söyleyebiliriz. Yine de her ihtimalekarşı yaşanılacak tepki satışlarına dikkat etmek gerekmektedir. Tepkisatışlarının devam edip etmeyeceğine 1653 ve 1646 dolar destekleri kararverecektir. Özellikle de Cuma günü kırılamayan 1646 dolar desteğinin kırılmasısarı madenin yeniden 1630 ve hatta 1590 dolar seviyesine kadar gerilemesineneden olabilir. Gün içerisindeki hareketliliğe 1671 ve 1646 dolar seviyesikarar verecektir ve tahmini beklentimiz bu seviyelerin arasında hareketliliğindevam etmesidir.

Pivot; 1653

Destek;1653-1646-1642

Direnç; 1671-1675-1680

 
 

Kudret AYYILDIR

LiderForex Başanalist

Add a Comment