Lider Forex​: EUR/USD’da 1,3270 Çok Önemli…

EUR/USD ANALİZ
Avrupalı liderler dün Brüksel’deki zirvelerini Yunanistan’ın bütçe açığı konusunda hiçbir anlaşmaya varamadan sonlandırdı. Almanya Başbakanı Angela Merkel, Atina hükümetinin ekonominin görünümünü değiştirme konusundaki başarısızlığına karşı öfkesini dile getirdi. Zirvenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Merkel, özellikle Yunanistan’ın borçlarını sürdürebilirliğinin kötü olduğunu vurgulayarak, “Yunan hükümetinin daha fazla ve daha hızlı harekete geçmesi için, özel sektör kreditörlerin daha fazla zarar yazması gibi yollar bulmanız gerekiyor” dedi. Yunanistan’ın özel sektör kreditörleriyle yürüttüğü zarar yazma pazarlığı ve hükümetin ekonomi yönetimi, finansal krizden çıkış çabalarını baltalıyor. Avrupalı liderler, 500 milyar Euro’luk kurtarma fonunun kurulumunun hızlanması konusunda anlaştı ve Almanya’nın önerdiği bütçe disiplini anlaşmalarını imzaladı.
Haftanın açılış gününde EUR/USD paritesi gün içerisinde 1,3075 seviyesine kadar gerilese de bu seviyeden tekrar toparlanarak yükseliş kanalı içerisinde hareketine devam etmektedir. Gün içerisinde de bu destekten aldığı güçle yükselen EUR/USD paritesi şuanda 1,3193 seviyesinde hareketine devam etmektedir. EUR/USD paritesinin son 2 haftalık EUR/USD paritesinin yükseliş performansı acaba paritenin 1,32 ile sınırlı bir yükseliş değil de daha da yukarılara doğru bir atak başlatacağı mıdır sorusunu da beraberinde getirdi. Bu yüzden de özellikle bu hafta 1,3270 direnci paritenin seyri açısından önemlidir. Dönüşün ilk sinyalleri paritenin bu seviye altında kalması ile gerçekleşecektir. Eğer parite 1,3270 direncini geçemezse sert satışlara hazırlanmalı ve 1,24 seviyelerin hedefleneceğini söyleyebiliriz. Diğer bir strateji ise paritenin 1,3270 direncini geçmesi durumudur. Bu stratejinin gerçekleşmesi uzun vadeli beklenti olan düşüşleri değiştirecek mi sorusuna da güçlü bir şekilde hayır diyebiliriz. Ancak sadece tepki yükselişlerin seviyeleri değişmiş olacaktır. Eğer parite 1,3270 direncini geçebilirse parite 1,3410 ve 1,3550 direncine kadar çıkış gerçekleştirebilir. Ancak bu ihtimali sadece paritenin 1,3270 direncini geçmesi durumunda düşünmemiz gerekmektedir. Bu dirençlerin öncesinde çok güçlü ve kritik bir direnç olan 1,3270 seviyesine dikkat etmek gerekmektedir. Genel görünüme baktığımızda günlük grafikte 200 günlük üssel hareketli ortalama olan 1,3535 direncin üzerinde günlük kapanış yapmadığı müddetçe paritede uzun vade de düşüşlerin devam edeceğidir. Uzun vadeli analizimizi bu şekilde bitirirken kısa vadeli analizimize geçmek istiyoruz. Parite de son iki haftalık yükselişi dikkate aldığımızda ve yaklaşık 610 pipslik bir yükselişi gördüğümüzde bu yükselişlerin muhakkak tepki satışlarına maruz kalması beklenilmektedir. Bu yüzden de paritedeki kısa vadeli tepki satışına dikkat etmek gerekmektedir. Peki bu düşüş nereye kadar sürebilir sorusuna ise önemli bir destek olan 1,3020 seviyesine kadar geri çekilme gözlemlenebilir. Bu desteğin kırılması durumunda ise yeni hedef 1,2858 olarak belirlenmiştir. Beklenilen olası tepki satışlarından sonra da paritenin orta vadeli seyrinin ne yönde olacağına bu satışlar karar verecektir. Teknik ve temel analiz olarak yoğun bir haftanın içerisine girmiş bulunmaktayız.
Pivot;1,3115Destek; 1,3140-1,3075-1,3020
Direnç;  1,3230-1,3250-1,3270
GBP/USD ANALİZ

 

ABD Merkez Bankası Fed’in geçtiğimiz hafta faizleri 2014′ün sonuna kadar rekor düşük seviyede tutacağını söylemesinin üzerinden 1 hafta dahi geçmeden, Philadelphia Fed Başkanı Charles Plosser, merkez bankasının bu yıl faiz artırmak durumunda kalabileceğini savundu. Fed Başkanı Plosser, Fed’in geçtiğimiz haftaki açıklamasının sert bir bağlayıcılığı bulunmadığını belirterek, bu açıklamanın ekonominin durumuna göre uygulanacak bir karar olduğunu söyledi.  2012′de Fed Açık Piyasa Komitesi FOMC’unda oylama hakkı bulunmayan Plosser, kendisinin, geçtiğimiz haftaki toplantıda faizleri bu yıl artırmanın gerekebileceğini söyleyen 3 üyeden biri olduğunu belirtti. Fed’in eski Parasal İşler birimi üyelerinden ve Barclay’s Capital’in kıdemli ekonomistlerinden Michael Gapen, bankanın bilanço tablosunun sorunlu ve para politikasının, ekonominin durumuna kıyasla çok gevşek olduğu yönündeki tartışmaların bir süredir devam ettiğine dikkat çekti.
EUR/USD paritesinde yaşanılan yükselişler GBP/USD paritesinin de yükselmesine neden oldu. Genel olarak baktığımızda İngiltere’deki olumsuz gelişmelerin paritenin uzun vadedeki seyrini etkileyebileceğini ve bu nedenle de paritedeki çıkışın aslında satış fırsatı olabileceğini söyleyebiliriz. Teknik olarak GBP/USD paritesini incelediğimizde 1,5230 seviyesinden başlayan yükselişler 1,5740 seviyesine kadar sürmüştür. Paritenin özellikle 1,5770 ile 1,5300 arasında bant hareketi gerçekleştirmekte ve bu yüzdende “destekten al – dirençten sat” mantığı ile hareket etmektedir. Teknik olarak 1,5770 direncinin çok kritik olduğunu ve özellikle bu direncin geçilmesi ile 1,5850 – 1,600 seviyesinin hedefleneceğini söyleyebiliriz. Ancak paritenin son iki haftada yaşadığı çıkış hem paritede tepki satışlarının düşünülmesine neden olmaktadır hem de geçen hafta İngiltere’den gelen verilerin beklentinin altında kalması paritenin ilerleyen zamanlarda satış baskısına maruz kalmasına neden olmaktadır. Bu yüzden de stop loss seviyesinin 1,5770 seviyesinin üzerinde belirterek satış pozisyonları açılabilir ve paritenin seyrini yakından takip edebiliriz. Eğer parite 1,5770 direncinin üzerine çıkarsa o zaman paritedeki çıkışa dikkat etmek ve yeni satış pozisyonları açabilmek için beklemek gerekmektedir. EUR/USD paritesi gibi GBP/USD paritesi de uzun vadeli beklenti düşüş olmakla birlikte hedef olarak da 1,5130 seviyesi belirlenmiştir. Çünkü hem İngiltere’deki ekonominin tıpkı Avrupa birliği gibi kötü olması uzun vadeli sterlin’in değer kaybedeceği anlamına gelmektedir. Diğer bir durum ise son iki haftadır güçsüz bir seyir izleyen Dolar Endeksinin ilerleyen zamanlarda tekrar çıkış yapma isteğidir.
Pivot:1,5655Destek; 1,5695–1,5625-1,5580
Direnç; 1,5745-1, 5770-1,5810

 

USD/JPY ANALİZ

 

IMF, aralarında dünyanın en kalabalık ülkesi Çin’in de yer aldığı Asya-Pasifik ülkelerinin, küresel ekonomide yavaşlama olması hâlinde büyümeyi teşvik edici önlemler almak ve faizleri düşürmek için yeterli alana sahip olduğunu savundu. Asya ekonomilerinin çoğunluğunun, yavaşlamaya karşı güçlü para politikası uygulama imkanına sahip olduğuna dikkat çeken IMF’nin Asya-Pasifik birimi başkanı Anoop Singh, Asya ekonomilerinin küresel ekonomideki çalkantılara karşı genellikle dirençli olduğunu kanıtladığını ve küresel büyümeyi desteklediğini söyledi. Ancak Singh, yine de yayılma riskinin göz ardı edilmemesi gerektiğini hatırlattı. Küresel büyümeyi hâlâ yukarı taşımayı sürdüren Çin ve diğer gelişen piyasa ekonomileri, Avrupa’nın borç krizini çözme konusunda zorlanmasından ötürü ihracatlarında düşüşle karşılaşıyor.
USD/JPY paritesinin 12 haftalık performansına baktığımızda paritenin 76,50 desteğinin kritik bir seviye olduğu görülmekteydi. Ancak parite 13. Hafta bu desteği kırarak satış baskısının ne kadar güçlü olduğunu beraberinde getirdi. Bu yüzden de gün 76,50 desteğini kırdıktan sonra gün içerisinde 76,17 seviyesine kadar geriledi ve şuanda da 76,20 seviyesinde hareket etmektedir. Peki bu düşüşlerden sonra Japonya Merkez Bankası olası bir müdahale gerçekleştirerek paritenin düşüşünü engelleyecekler mi yoksa parite uzun vadeli satış fırsatını her fırsatta söylediğimiz USD/JPY paritesi 75,30 seviyesine kadar gerileme gözlemlenecek mi? Bu sorunun cevabı önümüzdeki günlerde cevaplanacaktır. Çünkü eğer Japonya’dan herhangi bir müdahale gelmezse paritedeki teknik düşüş baskısı paritenin bu seviyeyi test etmesine neden olacaktır. Aksi takdirde müdahale ile birlikte yeniden 78 seviyesi hedeflenecektir.
Pivot: 76,85Destek: 76,00-75,75-75,50
Direnç: 76,65 -77,25–77,65
PETROL ANALİZ
Avrupalı liderlerin Yunanistan’ın ikinci kurtarma programına dair tartışmalarıyla ABD borsaları günü kırmızıda tamamladı. S&P 500 Endeksi yüzde 0.3 düşerek kapanışta 1,312.94 puan oldu. Erken saatlerde sert şekilde düşen endeks, teknoloji ve telefon şirketlerinin rallisiyle düşüşünün bir kısmını telafi etti.  Avrupa’da gerçek bir değişimin zor olduğunu belirten Stifel Nicolaus & Co. piyasa stratejisti Kevin Caron, “Yunanistan’ın ve belki de bazı diğer ülkelerin mali reformlar konusunda isteksiz olduğuna dair kısa vadeli endişeler var. Euro bölgesindeki ilerlemeyi sekteye uğratacak herhangi bir şey yatırımcıları satışa yöneltecektir” dedi. S&P 500 Endeksi ABD Merkez Bankası’nın faizleri 2014′e dek sabit tutacağını açıklaması ve iyi gelen bilançolarla 4 hafta üst üste yükseldi.  Siyah inci geride bıraktığımız hafta da 101,40 ile 97,40 seviyesi arasında hareketine devam etti. Genel olarak yükselişlerin devam ettiğini ancak belirli direnç seviyelerinde takıldığı gözlemlenmektedir. Bu dirençlerin en önemlisi şuanda 103,39 seviyesi diyebiliriz. Yükselişlerin devamlılığı için paritenin bu direnci geçmesi önemlidir. Eğer siyah inci bu direnci geçebilirse yükselişlerdeki hedef olarak haftalık grafikte kanalın üst noktası olan 105,73 seviyesi ve geçilmesi durumunda 108 dolar seviyesi hedeflenebilir. Ancak haftalık grafikte belirttiğimiz kanalın 6 Temmuz 2008 yılından itibaren devam ettiğini ve bu yüzden de çok önemli bir nokta olduğunu söyleyebiliriz. Bu noktalar kanalın üst noktası olan 105,73 ile kanalın alt noktası olan 81,00 dolar seviyesi olarak belirlenmiştir. Yani bunun anlamı ise petrol fiyatının 105,73 seviyesini geçememesi durumunda hedef olarak 81 dolar seviyesine kadar gerileyebileceği belirtilmiştir. Burada alt destekler olarak 50 günlük üssel hareketli ortalama olan 93,30 ve 200 günlük üssel hareketli ortalama olan 83,46 desteği olarak belirlenmiştir. Genel olarak İran’ın Hürmüz Boğazı ile ilgili yarattığı spekülatif hareketlerle ve Dolar’ın kan kaybına devam etmesiyle petrol fiyatlarının çıkış yaşadığı gözlemlenmektedir. Bu yüzdende bu yükselişlerin devam edebilmesi için bu spekülatif haberlerin devam etmesini ve dolar endeksinin güçsüz durumuna devam etmesi gerekmektedir. Bu durumların yaşanmadığı müddetçe 2008 yılından itibaren devam eden kanal içi hareketin sürmesini beklemekteyiz.Pivot;99,75Destek;  98,25-97,50-97,00
Direnç;  100,60-101,35-102,00
ALTIN ANALİZ
 

Sarı maden ile ilgili ayı piyasasına girdi tarzındaki haberler altın fiyatlarının 1530 seviyesine düşmesi ile başlamış ve hala daha devam etmektedir. Altın ile ilgili yapmış olduğumuz analizlerde 1530 dolar seviyesinden itibaren yükselişlerin devam ettiğini ve yükseliş trendi içerisinde bu çıkışlarını devam ettirme niyetinde olduğunu belirtmiştik. Bunlara ilaveten FED’in faiz artırımı süresine kadar bu çıkışların devam edeceğini söyleyerek aslında altın fiyatlarının uzun vadede boğa piyasasına devam edeceğinin sinyallerini de belirtmiştik. Geçen hafta FED’in sürpriz bir şekilde faiz oranlarındaki artışın 2013 yılından 2014 yılı olarak değiştirmesi altın fiyatlarının yükselişinin uzun vadede devam edeceğini teyit etti. Her ne kadar yaşanılan yükselişlerde kar satışları gözlemlense de bu düşüşlerin tepki niteliğinde olduğunu ve yaşanılacak olası düşüşlerin alış fırsatı olacağını söyleyebiliriz. Genel görünüm olarak yükselişlerin devam edeceğini ancak altın fiyatlarının 1770-85 seviyesi arasında gelebilecek kar satışlarına dikkat etmek gerekmektedir. Bu aralığın fibonacci fan içerisinde olduğunu ve yaşanılacak kar satışların fibonacci fan’ın alt kanal noktası olan 1600 dolar seviyesine kadar sürebileceğini söyleyebiliriz. Ancak eğer sarı maden kendisini 1800 dolar seviyesinin üzerine çıkartırsa yeniden 1920 ve daha sonradan 2040 dolar seviyesi hedef olarak belirlenmiştir. Bu hafta özellikle kar satışlarına dikkat etmek ve mevcut long pozisyonlarını yaşanacak olası kar satışlarından korumak gerekmektedir. Uzun vadeli beklentimiz olan yükseliş düşüncemizin devam ettiğini ve bu yüzden de yaşanılacak olası kar realizasyonların alım fırsatı olduğunu yinelemekte fayda var. Beklentilerimizin değişmesi için altın’ın 1550 dolar desteğini kırması gerekmektedir. Bu destek üzerinde 2040 seviyesi hedef olarak belirlenmiştir.
Pivot; 1713Destek; 1730- 1703- 1680
Direnç; 1740- 1748- 1760

 

Kudret AYYILDIR
LiderForex Başanalist

Add a Comment