Lider Forex: EUR/USD’da Düzeltme Satışların Sonuna Yaklaşıldı​…

EUR/USD ANALİZ
 

ABD’nin borçlanma sınırını yükseltme tartışmalarını Çin’deki resmi haber ajansı Xinhua’da yer alan 2 makaleyle eleştiren Çin, dünyanın en büyük ekonomisinin tutumunu adeta yerden yere vurdu.  Çin, ABD’li liderleri küresel ekonomiyi riske atmakla suçlarken, ABD’yi “küresel sorumluluk sahibi” olmaya davet etti. Gazetede yer alan bir diğer makalede ise Çin’in ABD’ye bağımlılığına dikkat çekilerek, “ABD’nin hazine tahvillerinin hâlâ en güvenliler arasında olması sorun yaratıyor. Ve bu durumda ABD’nin tahvil piyasasında oluşabilecek herhangi bir sorun, doğrudan Çin’in büyümesini etkileyecektir” denildi.
EUR/USD paritesi 1,4440 desteğini kırdıktan sonra dünde akşam saatine kadar düşüş baskısı ile geriledi. İtalya tahvillerindeki düşüşler tüm Avrupa borsalarında satıcılı bir gün geçirmesine neden olunca Euro bölgesinin de değer kaybetmesi kaçınılmaz olacaktı. Euro’nun değer kaybetmesi ile ve Flag formasyonu oluşması nedeniyle de parite önce 1,4290 daha sonra da 1,4253 seviyesine kadar geriledi. Bu gerilemeden sonra toparlanmak ve yukarı yönlü atağına başlatmak isteyen parite 1,4363 seviyesine kadar yükseldi.
 

Bu yükseliş zamanı 1,4280 seviyesine kadar da gerileyen EUR/USD paritesinde düşüşler şuan için hız kesmiş görünümünde hareket etmektedir. Düzeltme hareketlerin sonuna yaklaştığımızı ve paritenin artık normal seyrine yani yükselişlerine devam edeceği düşüncesindeyiz. Ancak bunun için önce bugünün kapanışının hangi seviyede olduğunu bilmemiz gerekmektedir. Günlük grafikte 100 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 1,4260 desteği üzerinde haftalık kapanışı yapması tepki satışlarının kısmen noktalanabileceği ve paritenin tekrar 1,4450 seviyelerine doğru atak başlatacağını söyleyebiliriz. Özellikle 2 ağustos’ta ABD’den çıkacak olan sonuç Dolar bölgesi için önemli rol oynamaktadır. Eğer ABD bu konuda uzlaşamaz ve Dolar kan kaybetmeye devam ederse paritedeki yükselişler hız kazanır ve kısa zaman içerisinde 1,47 seviyelerine kadar yükseliş gözlemleyebiliriz. Bugün ABD’den gelecek olan haberler içerisinde olan GDP yani büyüme oranı verisi paritede sert hareketlere neden olabilir. Bu yüzden de özellikle ABD borsaları açılışında dikkatli olmalı ve destek-direnç kırılışlarına göre pozisyon alınmalıdır.Pivot;1,4340
Destek; 1,4280-1,4240-1,4190                    
Direnç; 1,4320-1,4395-1,4430
 

GBP/USD ANALİZ
 

ABD’de işsizlik maaşında yararlanmak için ilk kez başvuranların sayısı geçen hafta, Nisan ayından bu yana en düşük seviyesine indi. Bu durum, istihdam piyasasındaki zayıflığın bir miktar ortadan kalktığının bir işareti olarak değerlendiriyor. İşsizlik başvuruları, 23 Temmuz ile biten haftada, 24,000 düşerek 398,000′e geriledi. Bloomberg’in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin ortalamalarına göre, bu verinin 415,000 çıkması bekleniyordu. Çalışma Bakanlığı sözcüsü, bu düşüşte, her yıl temmuz ayında görülen olağan volatilite dışında başka bir gelişme olmadığını söyledi. İşten çıkarmalarda düşüş olması, işverenlerin istihdam artışında daha istekli olmaları için gerekli bir adım olarak görülüyor. İşe almaların az olması ise, işsizlik oranının yüzde 9 yakınlarında seyredeceği anlamına geliyor. Bu durum, ekonominin yüzde 70′ini kapsayan tüketici harcamalarında güçlü artışlar olmasını önlüyor.
 

GBP/USD paritesi 1,6390 ile 1,6290 arasına sıkıştı. EUR/USD paritesindeki düşüşten de etkilenen GBP/USD paritesi geri çekilmelerini yapmaya çalışmakta ancak bu geri çekilmeler sınırlı kalmaktadır. Fibonacci %23.6 ile % 38.2 seviyesi arasında hareketini devam eden GBP/USD paritesinde 1,6450 direncinin geçilmesi durumunda alımların rahatlayacağını ve 1,6750 seviyesi hedefleneceğini söyleyebiliriz. Aksi takdirde geri çekilme hareketi fibonacci %38.2’nin alt kanal noktasına kadar yani 1,6260 seviyesine kadar devam edebilir. Kırılması durumunda ise en önemli destek 50 günlük hareketli ortalama olan 1,62 olarak karşımıza çıkmaktadır.
Pivot;1,6265
Destek; 1,6285-1,6235-1,6190                    
Direnç; 1,6385-1,6435-1,6500
 

USD/JPY ANALİZ
 

11 Mart’taki depremin ardından ekonomisi ciddi sıkıntıya giren Japonya’da toparlanma sinyalleri gelmeye devam ediyor. Son veriler, Japonya’da sanayi üretimi ve hanehalkı harcamalarında artışa işaret ediyor. Dünyanın en büyük 3. ekonomisi Japonya’da sanayi üretimi Haziran ayında aylık bazda yüzde 3.9 büyürken, hane halkı harcamalarında da yüzde 0.8’lik artış kaydedildi. Analistler Japon ekonomisinin beklenenden daha hızlı bir toparlanma kaydettiğini ifade ediyor. Depremin ardından Japon ekonomisinin ancak 1 senede düzeleceğini düşünmüş olduğunu ifade eden Deutsche Securities’in analistlerinden Seiji Adachi, ancak bu beklentinin değiştiğini, imalat faaliyetlerinin neredeyse depremden önce Ocak-Mart dönemindeki değerlere geri döndüğünü söyledi. Deprem ve tsunaminin ardından arz zincirleri zarar gören Japonya’da imalatçılar da karamsarlıktan çabuk sıyrıldı.
USD/JPY paritesi 78 ile 77,50 arasında yatay bir seyir izlemektedir. Yen’in güçlü oluşu müdahale gelebilir endişesi ile paritede çok sert hareketler gözlemlenmemektedir. Ancak müdahalenin gelmesinin şuanda mümkün olmadığı ve anca 76,25 seviyelerinde herhangi bir müdahalenin olabileceğini daha önce belirtmiştik. Ancak paritede yapılan işlemler bu bant arasında olduğundan destekten al dirençten sat mantığı USD/JPY paritesinde hareketi sınırlandırmıştı.

 
Eğer parite tekrar 77,50 desteğinin altına düşerse düşüşlerin devam etmesini ve gün içerisinde 77,30 ve 77 seviyelerin görülebileceğini söyleyebiliriz. Bugün gelecek olan makro-ekonomik haberlerde bu düşüşe yardımcı olursa paritedeki mart ayında yaşanan depremde görülen seviye olarak bilinen 76,25’ler kolaylıkla görülmesi gerekecektir. Tabi bu kadar sert hareketlerin olabilmesi için gelecek olan haberlerin Dolar için ciddi bir değer kaybına neden olması gerekmektedir. Teknik olarak uzun vade beklentileri düşüş olduğundan yaşanacak olan yükselişlerde satış fırsatı olarak değerlendirilebilir. Haftanın son işlem günü olduğundan paritede sert iniş yada çıkışlar olabilir. Bu yüzden de haftanın son işlem günü açacağımız pozisyonlarda muhakkak kar al ve zarar durdur seviyesi olması gerekmektedir. Ayrıca girilen pozisyonları kısa vadeli gir-çık olarak değerlendirilirse belirli seviyeler arasında sıkışan pariteden ciddi kazançlar elde edilebilir. Pivot; 77,90  
Destek; 77,30-77,15-77,00              
Direnç; 77,75-78,15-78,40
  

PETROL ANALİZ
 

ABD ekonomisindeki yavaşlama sinyalleri ve artan petrol stoklarının talebi düşüreceği beklentisiyle emtia fiyatları geriledi. Vadeli kontratlar dün bir haftadan fazla sürenin en düşük seviyesine inerken bugün ise yüzde 0.9 kadar değer yitirdi. ABD Enerji Bakanlığı’nın verilerine göre, geçen hafta ülkede petrol stokları 2.3 milyon varil arttı. Ülkede Haziran ayında dayanıklı mal siparişleri ise beklenmedik şekilde düşüş gösterdi. Commerzbank’ta analist olan Carsten Fritsch, “dün Bakanlığın açıkladığı veriler zayıf çıktı. Zayıf borsa ve yükselen dolar da petrolde daha fazla düşüş olabileceğini işaret ediyor” diye konuştu.
Petrol fiyatlarında gerek temel gerekse teknik olarak düşüşlerin olabileceği görülmektedir. Çünkü temel olarak stokların artması petrol fiyatlarını düşürdüğü gibi teknik olarak ta kar realizasyonların olması petrol fiyatlarını gerileten unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak bu düşüşlerin nereye kadar düşeceğini bize gösterecek olan 200 günlük hareketli ortalama olan 96 dolar seviyesi daha kırılmamıştır. Eğer siyah inci kar realizasyonlarına devam edecekse 200 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 96 dolar’ı kırmak zorundadır. Eğer bu kırılış gerçekleşirse kısa vadeli düşüşler petrol’ü kanalın alt seviyesi olan 91,60 seviyesine geriletebilir. Eğer yaşanan kar realizasyonları petrol fiyatının 96 dolar seviyesi üzerinde kalmasını sağlar ve haftalık kapanışı da bu seviyenin üzerinde gerçekleştirirse gelecek hafta daha net yükselişler gözlemleyebiliriz. Uzun vade beklentilerinin 103,50 ve 107 dolar olduğu siyah inci de düşüşler alım fırsatı olarak değerlendirilebilir. Bugün ABD’den gelecek olan haberler petrol fiyatlarında hareketliliğe neden olabilir. Bu yüzden özellikle ABD borsaları açılışındaki hareketlere dikkat etmek gerekir.
Pivot;96,00               Destek; 96,45-95,00-93,90              
Direnç; 97,20-97,90-98,60
 

ALTIN ANALİZ
 

ABD’li yetkililer borçlanma tavanının artırılması konusunda hala uzlaşamazken bugün uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P Yunanistan’ın Yunanistan’ın çöp seviyesindeki ”CCC” olan kredi notunu iki kademe birden düşürerek ”CC”ye indirdiğini açıkladı. Cenevre’deki MKS Finance’ta yönetici olan Bernard Sin, “Altın hala en güvenli yatırım aracı. ABD’de ne tür sonuçlarla karşılaşacağımızı bilmiyoruz. Avrupa’ya bakarsanız borç sorunuyla uğraştığını görebilirsiniz” diye konuştu.
Sarı maden belirli seviyelere kadar yükselmekte ve buradan sonra gelen satışlarla gerilemeye çalışmaktadır. Dün 1620 dolar seviyesine kadar yükseldikten sonra gelen satışlarla gerileyen sarı maden dün gün içerisinde 1603 dolar seviyelerine kadar geriledi ancak 1600 dolar desteğini kıramadı. Çünkü yükseliş dinamiklerinin devrede olması ve Altın için uzun vade hedeflerinin 1775 olması altın fiyatlarının düşüşlerini sınırlandırmaktadır. Güvenilir yatırım aracı olan sarı maden eğer 1600 dolar desteğini kırabilseydi kar realizasyonları devam edecek ve sarı madeni 1580 ve 1560 dolar seviyelerine kadar geriletecekti. Şuanda da 1613,55 dolar seviyesinde hareket eden sarı maden için yükselişlerin devamı gelebilir ancak haftanın son işlem günü olduğundan yaşanacak tepki satışlarına da dikkat etmek gerekir. 1600 dolar desteği yine kontrol noktası ve bu destek kırılmadığı müddetçe yükselişler kalıcı düşüşler sınırlı olacaktır.  Bugün ABD’den gelecek olan haberler de altında hareketliliğe neden olacaktır. Özellikle de ABD büyüme oranı verisi sarı maden de sert hareketlere neden olabilir.
Pivot;1621               
Destek; 1607-1600-1593                 
Direnç; 1618-1628-1635

 
Kudret AYYILDIR
LiderForex BaşAnalist

Add a Comment