Zoellick’ten “Merkel” Eleştirisi

Dünya Bankası Başkanı Robert Zoellick,   Almanya Başbakanı Angela Merkel’i dolaylı olarak Avro Bölgesi’nin borç krizi   konusunda vizyon sahibi olmamakla eleştirdi.          

 
Zoellick Alman WirtschaftsWoche dergisinin iki gün sonra yayımlanacak   sayında yer alacak açıklamasında, yaklaşık 20 yıl önce Doğu Bloku dağıldığında,   Almanya başbakanı Helmut Kohl’ün gelişmelerin nasıl olacağına ilişkin bir vizyon   geliştirdiğini hatırlatarak, benzer şeylerin bugün eksik olduğunu, üstelik bunun   sürdüğünü, paraya mal olduğunu ve çözüm olasılıklarının azalacağını vurguladı.        
 

Zoellick, şu ana kadar Avrupalı yetkililerin, sorunları likidite   desteğiyle çözmeye çalıştıklarını belirterek, ”Bunu eleştirmiyorum ancak bu,   problemleri çözmez, yalnızca zaman kazandırır” dedi.          
 

Fransa’da cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yaklaştığına, İtalya’nın   çalkantılı bir dönemden geçtiğine, İngiltere’nin ise Avro Bölgesi’ne üye   olmadığına dikkat çeken Zoellick, ölçek olarak Avrupa’da büyük bir rol oynayan   Almanya’ya seslenerek ”Öyleyse çözüm nereden gelecek?” diye sordu.          
 

Robert Zoellick, diğer ülkeler için ödeme konusunda Alman toplumunun   yaşadığı tereddüte ilişkin, Alman vergi mükelleflerinin her şeyden önce   politikacıların kendilerine Avrupa’nın hangi yöne gitmesi gerektiği konusunda bir   şey söylememelerinden üzüntü duyduğunu vurgulayarak, temel sorunun, Avrupalı   vatandaşlarla hükümetlerin parasal birliği tamamlamak için finansal ve politik birlik inşa etmek isteyip istemedikleri olduğunu ifade etti.          
 

Öte yandan, son günlerde Almanya ve Fransa arasında Avrupa bankalarının   yeniden sermayelendirilmesi konusunda fikir ayrılıkları yaşandığı görülmüştü.          
 

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile Almanya Başbakanı Merkel’in Avro   Bölgesi’nde yaşanan sorunları ele almak üzere yarın Berlin’de biraraya gelmesi   bekleniyor.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Baroin: Dexia’nın ardından bankalar güvende

Fransa Maliye Bakanı Baroin, Dexia'nın ardından Fransız bankalarının risk altında olmadığını vurguladı

Kapat