Ziraat`ın net kârı 2.1 milyar

Aktifleri yüzde 6 artarak 161 milyar liraya ulaşan Ziraat Bankası, 2011`de 2 milyar 101 milyon lira net kâr açıkladı

Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, bankanın 2011 yılında net kârının 2 milyar 101 milyon lira olduğunu açıkladı. Bankanın 2011 yıl sonu itibarıyla finansal büyüklükleri ve stratejilerine ilişkin yazılı açıklamaya göre, Ziraat Bankası`nın 2011 yılında toplam aktifleri yüzde 6 artışla 161 milyar lira olurken, kredileri de 2011 yılı sonunda yüzde 24 artışla 71.4 milyar lira olarak gerçekleşti.

Banka, tarımsal kredilerde yüzde 41, bireysel kredilerde yüzde 30, ticari kredilerde de yüzde 4 artış sağladı. Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, dengeli bir aktif pasif yönetimini hedeflediklerini belirterek, 2011 yılı ikinci yarısında özkaynak kârlılığında sınırlı da olsa bir iyileşme sağladıklarını ancak bu konuda daha fazla gelişme gösterilmesinin hedeflendiğini söyledi. Aydın, kârlılığın özkaynağı besleyen en önemli kalem olması nedeniyle sürdürülebilir kâr ve verimliliğin odaklanılan ana konular arasında olmaya devam edeceğini belirtti.

40 BİN YATIRIMCI

Bilançonun pasif kalemlerinin çeşitlendirilmesi ve optimizasyonunun yanı sıra doğru fiyatlama, ürün çeşitliliği ve derinliğine önem veren bir kaynak yönetimi stratejisi izlendiğini aktaran Aydın, Vadenin uzatılması, kaynağın çeşitlendirilmesi ve etkin maliyet yönetimi için çalışmalara başlandı.

2011 yılında çalışmalarına başladığımız TL cinsi banka bonosu ihracı, uygun bir zamanlama ile 2012 yılı Şubat ayında gerçekleştirilmiş, başlangıçta 750 milyon TL nominal olarak belirlenen ihraç tutarı, rekor talep tutarı ve yaklaşık 40 bin yatırımcı sayısına ulaşılması sonucunda alınan opsiyonun kullanılması ile 1 milyar TL nominale yükseltildi. Genel olarak mevduat piyasasında rasyonel olmayan fiyatlama ve rekabetten uzak durmaya devam edeceğiz ifadelerini kullandı.

BİN 434 ŞUBESİ VAR

Aydın, kaynak çeşitliliği ve etkin bilanço yönetimi kapsamında ülkenin tasarruf eğilimine de katkıda bulunmak amacıyla çeşitlendirilmiş mevduat ürünleri, banka tahvil/bonosu ve diğer ürünlerle en iyi hizmeti sunmaya devam edeceklerini belirtti.

Aydın, bankanın 2011 yılı sonu itibarıyla yurtiçinde bin 434 şube ve yurtdışında 17 ülke 78 noktada toplam 24 bini aşan çalışanıyla faaliyetlerine devam ettiğini kaydetti.

Bigpara turuna katılın

Altın fiyatları, döviz fiyatları, dolar, euro, sterlin, canlı borsa, hisse senetleri, hisse fiyatları, dünya borsaları, en çok artan hisseler, en çok azalan hisseler, uzman görüşleri, banka faizleri, VOB, teknik analiz, KAP haberleri

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Turkish Yatırım: Etkilenen Sadece Hisse Senetleri

Şubat ayında %0.56 oranında artış gösteren tüketici fiyatları TÜFE’yi yıllık bazda 10.43’e geriletirken, ÜFE’deki Temmuz’dan bu yana ilk %0.09’luk düşüş...

Kapat