Ziraat Bankası DİBS’den Çıkıyor, Kredilere Yükleniyor

Sürpriz bir kararla Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) üyeliğine atanan Can Akın Çağlar’ın yerine, Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü’ne atanan Hüseyin Aydın, Ziraat Bankası’nın yeni dönemde izleyeceği yol haritasını ilk kez VATAN’a açıkladı. Bankanın 2011 yılı ilk yarı kârının açıklandığı saatlerde Aydın, bankanın önümüzdeki dönem stratejisini, yeni hedeflerini anlattı ve atanmasının ardından kulislerde gündeme gelen iddiaları yanıtladı. Aydın, sektördeki büyüklüğü nedeniyle, attığı her adımda bankacılık sektörünü de belirleyen Ziraat Bankası’nın bundan sonra atacağı adımların sinyallerini de VATAN’a açıkladı.

Ziraat biraz küçülebilir

Ziraat Bankası’nın yeni dönemdeki yol haritasında “en büyük banka” olma hedefinin olmayacağını belirten Aydın, “Yeni dönemde Ziraat “en büyük banka” yarışında olmayacak. Hatta biraz küçülebiliriz. Örneğin şu anda 170 milyar liralık büyüklük, belki 150-160 milyar liraya inecek, ama kredileri ve kârı artıracağız” diye konuştu.

Aydın, Ziraat Bankası’nı “dönüştürecekleri” yeni bir döneme girildiğini belirterek, yeni stratejinin temel noktasının “bilançonun dönüşmesi, böylelikle bankanın dönüşmesi” olduğunu söyledi. Aydın, “Bilançoyu dönüştüreceğiz, böylece Ziraat’i dönüştüreceğiz. Ziraat’in bilançosunda şu anda menkul kıymetler oranı yüzde 45. Sektörde ise bu oran yüzde 25. Artık Hazine’nin borçlanma ihtiyacı azalmışken, Ziraat artık menkul kıymetlerden, yani kağıtlardan çıkacak ve kredilere yüklenecek” dedi.

Babadan kalma usuller

Aydın, Ziraat’in yeni dönemde reel sektöre verdiği krediyi belirgin olarak artıracağını bugüne kadar girmediği kadar proje kredilerine gireceğini de ifade etti. (VATAN’ın notu: Ziraat Bankası eski Genel Müdürü Can Akın Çağlar’ın başta Başkent Doğalgaz olmak üzere bazı projelere kredi vermediği kulislere yansımıştı) Kredi vermenin asli işleri olduğunun altını çizen Aydın, bankanın menkul kıymetlerden çıkıp kredilerde büyüyeceğinin altını çizdi. Aydın, kredilerde izleyecekleri yol haritasını şöyle anlattı:

“Kredilerde büyüyeceğiz. Ama reel sektöre verilecek kredilere yükleneceğiz. Yoksa örneğin bireysel kredilerde mevcut korunacak. Yani bireysele yüklenmeyeceğiz, diyorum. Onu aynen bu düzeyde götüreceğiz. Ama tarımsal krediler başta olmak üzere, bankada kredi kullandırma davranışı açısından tüm babadan kalma usulleri değiştireceğiz.”

Mevduat yarışı olmayacak

Aydın, Ziraat Bankası olarak aldıkları her tutumun, attıkları her adımın bankacılık sektörünü de belirlediğinin farkında olduklarını belirterek, şöyle konuştu: “Son birkaç haftada biliyorsunuz, mevduatta faiz yarışına girmedik, bütün bir sektör faizleri aşağı indi. Böylece tüm sektör mevduat faizlerinde en az 30 baz puanlık olası bir artıştan kurtulmuş oldu. Bununla kaç milyar liralık bir maliyetten kurtuldu sektör, ne kadar kazanıldı, biliyor musunuz? Ziraat, mevduatta olsun, diğer konularda olsun artık bu tür yarışlara girmeyecek.”

Kaynak:  VATAN Gazetesi

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Goldman Sachs: ABD Ekonomisi Güç Kaybediyor, QE3 Yolda

Goldman Sachs yılbaşından bu yana ABD büyüme tahminini üçüncü kez aşağı doğru revize etti.  Yatırım bankasına göre 2011 yılında ABD...

Kapat