Zayıf İş Dünyası ve Tüketici Güveni, Büyüme Hızına Zarar Veriyor

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi, ”küresel talepteki ılımlı büyüme ile Avro Bölgesi’nde zayıf iş dünyası   ve tüketici güveninin bölgenin büyüme hızına zarar verdiğini” söyledi.          
 

Draghi, ECB’nin Frankfurt’ta yapılan faiz toplantısının ardından   düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, parasal genişlemenin ılımlı   seviyede devam edeceğini söyledi.          
 

Finansal piyasalardaki gerilimlerin beklendiği gibi Avro Bölgesi’ndeki   ekonomik faaliyetleri olumsuz etkilemeyi sürdüreceğini belirten Draghi, ekonomik   görünümün yüksek belirsizlik ve aşağı yönlü riskler taşımaya devam ettiğine   dikkati çekti.          
 

Avro Bölgesi’nde enflasyonun birkaç ay daha yüzde 2′nin üzerinde   kalacağını, daha sonra yüzde 2′nin altına gerileyeceğini ifade eden Draghi,   bölgede maliyet, ücret ve fiyat baskılarının ılımlı seyrini sürdürebileceğini,   enflasyon oranının da fiyat istikrarına uygun kalması gerektiğini vurguladı.          

 
Para politikasının orta vadede fiyat istikrarını sürdürmesinin esas   olduğunu vurgulayan Draghi, enflasyon çıpası, para politikasının Avro Bölgesi’nde   istihdam yaratma ve ekonomik büyümeyi desteklemeye katkı sağlaması için ön koşul   olduğuna işaret etti.          
 

Draghi, refinansman operasyonları için likidite fonlarının Avro Bölgesi   bankalarına destek vermeyi sürdüreceğini ve reel ekonomiyi finanse edeceğini   kaydederek, standart dışı para politikası önlemlerinin geçici olduğunu  belirtti.          
 

Avro Bölgesi’nin büyüme hızına bir dizi unsurun zarar verdiğinin   görüldüğünü kaydeden Draghi, bunların küresel talepteki ılımlı büyüme ile Avro   Bölgesi’nde zayıf iş dünyası ve tüketici güveni olduğunu söyledi.          

 
İç talebin Avro Bölgesi borç piyasalarındaki devam eden gerilimlerinin   yanı sıra finansal ve finansal olmayan sektörlerdeki bilanço düzeltme sürecinden   zarar gördüğünü bildiren Draghi, Avro Bölgesi’nde 2012 yılında kademeli olarak   ekonomik faaliyetlerin toparlanmayı sürdürmesini beklediklerini, bunun küresel   talepteki gelişmeler, çok düşük kısa vadeli faiz oranları ve finansal sektörün işlemesi için alınan önlemlerle olacağını ifade etti.          
 

Draghi, ”aşağı yönlü risklerin küresel ekonomi, korumacı önlemler ve   küresel dengesizliklerin nizamsız düzeltilmesi olasılığıyla ilgili olduğunu”   kaydetti.          
 

Sermaye pozisyonlarındaki artışla desteklenen banka bilançolarının   sağlamlığının ekonomiye zamanla uygun kredi fonlarını sağlamada ana unsur olacağını ifade eden Draghi, bankaların sermaye artırımı planlarını   uygulamasının, Avro Bölgesi’nde ekonomik faaliyetlerin finansmanına zarar verecek   gelişmelerle sonuçlanmamasının esas olduğunu vurguladı.          
 

Avrupa Konseyi’nin 9 Aralık 2011 tarihinde açıkladığı güçlü ekonomik   birliği sağlayacak anlaşmadan memnun olduklarını bildiren Draghi, yeni mali sözleşmenin, Avro Bölgesi ülkelerinde kamu maliyelerinin uzun soluklu   sürdürülebilirliğine önemli katkı sağlayacağına işaret etti.          
 

Mali konsolidasyonla birlikte sağlam ve iddialı yapısal reformların acilen uygulanması çağrısında bulunan Draghi, mali konsolidasyon ve yapısal reformların güveni, büyüme beklentilerini ve istihdam yaratmayı güçlendireceğine dikkati çekti.          

 

ECB, geçen ay, Avro Bölgesi ekonomisinin daha iyi işlemesini sağlamak ve   bankaların likiditeye daha kolay ulaşımını kolaylaştırmak için iki kredi   operasyonu ile bankalara yönelik 36 ay vadeli, yüzde 1 sabit faizle ve sınırsız miktarda kredi imkanı başlatmıştı.

 
ECB Faizle Oynamadı
 

Avrupa Merkez Bankası(ECB) faiz oranlarını değiştirmedi.     
 

ECB’nin bugünkü toplantısının ardından, faiz oranlarının yüzde  1.00 olarak devam etmesi kararı verildi. Analistlerde, ECB Para  Politikası Kurulu’nun faiz oranlarını değiştirmeyeceğini tahmin  ediyorlardı.      
 

Bugün TSİ 15:30′da Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi toplantı ile ilgili basın toplantısı düzenleyecek.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
MB, 50 Milyon Dolar Sattı

Merkez Bankası, döviz satım ihalesinde 50 milyon dolarlık satım yaptı.        İhalede en yüksek fiyat 1.8421 TL, en düşük...

Kapat