Yurt Dışından Kargoyla Gelen Eşyadaki Muafiyet Sınırı Düşürüldü

Yurt dışından posta ya da hızlı kargo yoluyla gelen eşyadaki muafiyet sınırı, 150 avrodan 75 avroya düşürüldü.
 

Bakanlar Kurulu, 4458 Sayılı Gümrük Kanununun Bazı Maddelerinin Uygulanması Hakkında Kararda değişiklik yaptı. Resmi Gazete’de yayımlanarak, yürürlüğe yeni düzenlemede, posta veya hızlı kargo yoluyla gelen eşya ile ilgili önemli değişikliklere gidildi.
 

Buna göre, Türkiye gümrük bölgesindeki bir kişiye posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen, bedeli gönderi başına toplam 75 avroyu geçmeyen eşyaya muafiyet uygulanacak. Yeni düzenlemede, ”ticari miktar ve mahiyet” ayrımı ortadan kaldırılırken, gerçek kişilerin yanı sıra tüzel kişilere gelen eşya da, muafiyet kapsamına alındı.

 

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yetkilileri, PTT ve kargo işletmeleri   nezdinde yaptıkları bir araştırmaya göre, yurt dışından posta ya da hızlı kargo yoluyla gelen eşyanın yüzde 95′inin 75 avronun altında olduğunun belirlendiğini   bildirdi.
 

-DİĞER HÜKÜMLER-
 

Gemilerin serbest dolaşıma girişiyle ilgili maddede yapılan düzenleme ile   bayrak şahadetnamesinin düzenlendiği tarihten itibaren en geç 1 yıl içinde   mahalli sicile başvurularak, Türk Uluslararası Gemi Siciline ya da Milli Gemi   Siciline kaydedilme hakkı tanınırken, deniz ve hava ulaşım araçlarına ait donatım   ve işletme malzemesinin muafiyet kapsamı da genişletildi. Bu şekilde, getirilen   malzemenin yanısıra, gönderilen malzemeye de muafiyet imkanı getirildi.
 

Yeni düzenleme ile, yolcu beraberindeki eşya ile posta idaresi ya da   hızlı kargo taşımacılığı yapan şirketlere dolaylı yetki verilmesiyle ilgili   koşullara da açıklık getirildi. Bu şekilde, gümrüklerde uygulama birliğinin   sağlanması amaçlandı.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Asya borsaları haftanın ilk gününden zararda

Almanya'nın ortak tahvil çıkarılmayacağını söylemesinin ardından Fed'in piyasaları sakinleştirmekte yetersiz kalması, Asya borsalarını aşağı çekti

Kapat