Yunanistan Yüzde 7 Daraldı

Yunanistan ekonomisi, geçen yılın son çeyreğinde yıllık bazda yüzde 7 daraldı.          
 

Yunanistan İstatistik Kurumu (ELSTAT) verilerine göre, derin bir resesyonda olan Yunanistan ekonomisi 2011 yılının tamamında ise yüzde 6,8 küçüldü.          
 

ELSTAT, gayrisafi yurtiçi hasılanın (GSYH) geçen yılın son çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 7, üçüncü çeyrekte yüzde 5, ikinci çeyrekte yüzde 7,3 ve ilk çeyrekte yüzde 8 oranında azaldığını duyurdu.          
 

İthalattaki düşüş ve ihracattaki artışa rağmen Yunan ekonomisindeki dramatik kan kaybında, özel sektör ve kamu yatırımlarındaki donma ve tüketim talebindeki düşüşün etkili olduğuna işaret edildi.          
 

Yunanistan Maliye Bakanlığı daha önceki tahminlerinde 2012 yılında ekonominin yüzde 2,8 daralacağını öngörüyordu ancak tahminlerin yüzde 3,5′tan   fazla daralma olarak revize edilmesi bekleniyor.          

 
Durgunlukta 5′inci yılına giren Yunanistan’da GSYH, 2008′de yüzde 0,15, 2009′da yüzde 3,3, 2010′da yüzde 3,4, 2011′de ise yüzde 6,8 daraldı.    

 
YUNANİSTAN HAZİNESİ, 1,3 MİLYAR AVRO BORÇLANDI                    

 
Yunanistan Hazinesi, bugün düzenlediği 3 ay vadeli bono ihalesinde 1,3 milyar avro borçlandı.          

 
Yunanistan Kamu Borç İdaresi Ajansının (PDMA) açıklamasına göre, Hazinenin 1,3 milyar avro borçlandığı 3 ay vadeli bono ihalesinde ortalama faiz  oranı yüzde 4,61′e geriledi. Bugünkü ihaleye 2,7 milyar avro talep geldi.         

 
Hazinenin 17 Ocak’ta düzenlediği benzer vadeli ihalede ortalama getiri oranı yüzde 4,64 seviyesindeydi. Hazine söz konusu ihalede 1,63 milyar avro borçlanmıştı.      

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Dünyanın 21. Büyük Ülkesi: Apple

iPhone ve iPad’in yaratıcısı Apple’ın piyasa değeri 468 milyar doları aştı. Apple bir ülke olsaydı, dünyanın 21. büyük ekonomisine sahip...

Kapat