Yunanistan Türkiye’ye Gelen Turistin Peşine Düştü

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Türkiye’nin yakın zamana kadar en büyük pazarı olan Avrupa’da gelecek yıl bir doygunluk olabileceğini belirterek, “Yeni pazarlara açılmaya çalışıyoruz. Belki de ekonomik kriz bizi ekonomik olarak turizm alanındaki bağımlılıktan, iç içelikten bir miktar kurtaracak ve dünyanın yeni pazarlarına açılmamız konusunda zorlayıcı olacak” dedi.
 

EKİN ve ITE Group tarafından TÜYAP Beylikdüzü Fuar ve Kongre Merkezi’nde bu yıl 16’ncısı düzenlenen Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nın (EMITT) açılışında konuşan Günay, turizmin dünyayı değiştirecek ve güzelleştirecek en önemli sektörlerin başında geldiğini söyledi. Yoğun kar yağışına karşı ilginin büyük olduğu fuar 12 Şubat’a kadar sürecek.
EMITT Direktörü Hacer Aydın, bu yıl EMITT’in yüzde 10 büyüdüğünü belirterek, fuarın 60 ülke, 150 belde olmak üzere toplamda 4.500 katılımcıyla kapılarını açtığını kaydetti.
 

Hedef Arap ve Rus turist

 
Bu yılki fuarda iflasın eşiğindeki Yunanistan’ın turizm seferliğine girdiği dikkati çekti. Rodos Turizm Otel Tanıtım merkezi yetkilisi Mehmet İhsan Fettah, nisan ayında Antalya ve İzmir’e birer vize merkezi açacaklarını belirterek, “Türkiye’ye gelen Ruslar ve Araplar buradan Schengen vizesi alıp hemen Yunan adalarına geçebilecek. İzmir, İstanbul ve Ankara’da konsolosluklarımız vardı ama onlar yeterli değil” dedi. Yunan adalarına yönelik geçen yıl yüzde 22 turist artışı olduğunu kaydeden Fettah, “Fiyatları indirmedik. Bu yıl da turist artışı bekliyoruz. Kriz bizi etkilemedi” yorumunda bulundu.
 

Maldiv adalarına 4 bin Küba’ya 6 bin Türk gitti

 
Hint Okyanus’undaki Maldiv adaları geçen yıl Türkiye’den 4 bin turist ağırladı. Inner Maldives Holidays Pazarlama Müdürü Abdulla Ghiyas, Maldivlere geçen yıl 950 bin turist geldiğini belirterek, “4 bini Türkiye’den geldi. Günlük tatil fiyatımız 200 dolardan başlıyor” dedi. Maldivlerde darbe olduğunun hatırlatılması üzerine Ghiyas, “Başbakanımız değişti. Turizm için bir sorun yok. Herşey yolunda” diye konuştu.

 
Küba ise, Kayo Santiago destinasyonunu ilk kez Türk pazarına sundu. Küba Turizm Ofisi yetkilileri yılda 6 bin kişinin Türkiye’den Küba’ya tatile gittiği bilgisini vererek, 1 haftalık turların yaklaşık 1200 euro’dan başladığını söyledi.

 
Bu adada her İsteyen tatil yapamıyor!
 

İzmir Dikili’deki Kalem Adası bu yıl ilk kez Emitt Turizm fuarına katıldı. 480 bin metrekarelik ada Dartar ailesine ait ve içinde 29 odalı Oliviera Resort oteli bulunuyor. Otelin Genel Müdürü Burak Gündüz, “Bugüne kadar reklam ihtiyacı duymadık. Yabancı turistler tanısın diye ilk kez fuara katılıyoruz. 5 yıl önce açıldık. Türkiye’nin seçkin aileleri, siyasetçileri burada tatil yapıyor. Adamıza kendi yatları veya helikopterleriyle gelirler. Ayrıca İzmir Dikili Badem köyünden de tekne ulaşımı var. Adaya herkesi almıyoruz” dedi.
Gündüz, kişi başı düşük sezonda oda fiyatının 90 euro, yüksek sezonda ise 150 euro olduğunu söyledi.
 

100 euro’ya lüks yatla Boğaz turu
 

İstanbul Boğazı’nda lüks yat gezileri başlıyor. 36 metrelik Latilla ve 41.5 metrelik Matilda isimli mega yatların sahibi Atipost Turizm şirketi nisan ayından itibaren her gün tek kişi bile olsa saat 20.30’da Bebek’ten lüks yat gezileri düzenleyecek.

 
Yatlarda özel aşçının olduğunu belirten Atipost Pazarlama Sorumlusu Özlem Eskici, “Dünya mutfağından yemekler olacak. Canlı müzik de yapılacak. Daha çok yurtdışından gelen turistler ve yabancı misafirlerini değişik bir ortamda ağırlamak isteyenler için bu konsepti oluşturduk. İstanbul Boğazı’nı gezdireceğiz. 100 euro limitsiz yerli içki yemek ve gezi içeriyor. 190 euro’luk pakette ise istenen noktadan alma servisi vereceğiz” dedi.

 
22 bin 500 fincan kahve
 

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın standında her yıl olduğu gibi bu yılda Kuru Kahveci Mehmet Efendi Türk kahvesi dağıtıldı. Mehmet Efendi Doğu Marmara Bölge Sorumlusu Levent Özden, “Geçen yıl 22 bin 500 fincan kahve dağıttık. 60 ülkeden katılımcı var. Kahvemizi dünyaya tanıtıyoruz. Bu yıl eğer katılım yüksek olursa bu sayıyı geçeriz” dedi.     (Milliyet)

 

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Yeni Ticaret Kanunu Yük Getiriyorsa Paylaşalım

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yeni Türk Ticaret Kanunu’ndan (TTK) geri adım atılmaması gerektiğini, yapılan düzenlemeler yük getirdiği için karşı çıkmamak...

Kapat