Yunanistan Temerrütten Kaçamayacak

BofA Merrill Lynch Ekim Ayı Fon Yöneticileri Araştırması’na göre  küresel yatırımcılar, Yunanistan’ın temerrüte düşebileceği görüşünde  birleşiyor.      

  
Ekim ayının küresel çapta gerçekleştirilen araştırmasına katılan  199 fon yöneticisinin yüzde 92’si Yunanistan’ın temerrütten kaçamayacağı görüşünde. Araştırmaya katılan her 10 kişiden yedisi 2012  Nisan ayında temerrüt bekliyor. Bu konudaki fikir birliğinin yanı sıra  yatırımcılar, önceki aya göre ülke riskleri konusunda daha az endişe  duyarken, küresel büyüme konusunda ise daha az karamsar.       

  
AB ülke borcu fonlaması görüşmeleri yatırımcılar açısından en  büyük risk olarak görülürken, endişe düzeyi Eylül ayındaki zirve seviyelerinden aşağılara düştü. Araştırmaya katılanların yüzde 68’i  Eylül ayında bu konuyu ilk sıradaki korkuları olarak görürken Ekim  ayında bu görüşü paylaşanların oranı yüzde 61 olarak gerçekleşti.      
  

Araştırmaya göre büyüme beklentisi istikrara kavuşurken küresel  resesyon yaşanacağı korkusu da azaldı. Katılımcıların arasında önümüzdeki 12 ay içinde küresel resesyon bekleyenlerin oranı Eylül  ayındaki yüzde 40’lık seviyesinden, yüzde 25’e gerilerken, aynı dönemde büyümenin gelecek sene zayıflayacağını düşününenlerin oranı  ise yüzde 17’den 15’e düştü.    
  

BofA Merrill Lynch Araştırma Küresel Hisse Senetleri Stratejisi  Başkanı Michael Hartnett “Araştırma, yatırımcılar arasındaki fikir birliğinin fiyatlandırıldığını ya da Yunanistan’ın kontrol edilebilir  şekilde temerrüde gideceği umutlarına işaret ediyor” diye konuştu. BofA Merrill Lynch Araştırma Avrupa Hisse Senetleri Stratejisi Başkanı  Gary Baker ise konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede “Avrupa adeta  uçurumun kenarından dönmüş görünüyor. Ancak yatırımcılar nakitlerini  çözmeden önce gerek Avrupa’dan, gerekse gelişmekte olan pazarlardan  yeşil ışık bekliyor” dedi.        
 

Avrupa uçurumun kenarından döndü       
 

Bir ay önce dünya Avrupa pazarlarına girmekten kaçınırken, şu an  bölgeye yönelik karamsarlık azalmış görünüyor. Katılımcılar arasında  önümüzdeki 12 ay içinde Avro bölgesini gösterge altı konumda bırakmayı  isteyeceklerin oranı bu ay, Eylül ayındaki net yüzde 40′tan net yüzde  7′ye geriledi. Gelecek yıl Japonya’yı gösterge altı konumda bırakmak  isteyecek yatırımcıların oranı ise net yüzde 8 ile Avrupa oranından  daha yüksek.      
 

Eylül ayındaki net yüzde 38 oranından azalışla varlık  yöneticilerinin net yüzde 29’u Avro bölgesi hisse senetlerinde halen  gösterge altı konumda bulunuyor. İngiltere konusundaki beklentiler de  iyileşmiş durumda. Bir ay önce İngiltere hisse senetlerine yönelik gösterge altı pozisyonu net yüzde 26 olarak gerçekleşirken, Ekim  ayında bu rakam net yüzde 12’ye düştü.       
 

Ancak Avrupa içinde yatırımcıların makro ekonomik görünüm  konusundaki endileşeleri artmaya başladığı görülüyor. Araştırmaya Avrupa bölgesinden katılanlar arasında önümüzdeki 12 ay içinde bir  resesyon beklentisi içinde olanların oranı bir ay öncesindeki net yüzde 11 oranından, Ekim ayında net yüzde 37’ye yükseldi.       
 

Nakit seviyeleri yüksek kalırken hisse senedi ve emtia talebi  düştü        
 

Bazı göstergeler bu ay iyileşmiş bir beklenti tablosu sergilerken  riskten kaçınma trendi Eylül ayındaki zirvelere yakın durumda. Portföylerdeki ortalama nakit pozisyonu oranları ay bazında artış  kaydederek Eylül ayındaki yüzde 4.9’dan bu ay yüzde 5’e çıktı. Varlık  yöneticileri arasında nakitte gösterge üstü konumda olanların oranı  yine bir ay önceki net yüzde 36’dan artışla net yüzde 39’a çıkmış  durumda.       
 

Varlık yöneticileri arasında hisse senetlerinde gösterge altı  konumda olanların oranı da Eylül ayındaki net yüzde 5 düzeyinin üstüne çıkarak net yüzde 7 oldu. Gelişmekte olan pazarların hisse  senetlerinin popülaritesinde ise keskin bir düşüş görüldü. Varlık yöneticileri arasında gelişmekte olan pazarlar hisse senetlerinde  gösterge üstü konumda olduklarını belirtenlerin oranı Eylül ayındaki net yüzde 30’dan Ekim ayında sadece net yüzde 9 oldu. Bölgesel fon  yöneticileri arasında Çin ekonomisinin önümüzdeki yıl zayıflayacağını  düşünenlerin oranı da geçen ayki yüzde 30 seviyesinden bu ay net yüzde  47’ye çıktı. Araştırmaya katılanlar geçen ay hisse senetleri genelinde  çok az gösterge üstü konumda kalırken bu ay küçük bir oranla gösterge  altı görünümdeler.        
  

Teknoloji: son devresel keşif alanı        
  

Gelişmekte olan pazarların ve emtiaların bu ay gözden düşmesiyle  birlikte sadece tek bir devresel yatırım alanı halen popülaritesini sürdürüyor. Teknoloji dünyanın en gözde sektörü olarak bir numaralı  pozisyonunu koruyor. İkinci ve üçüncü sırada ise ilaç ve borsa ürünleriyle daha defansif yatırımlar yer alıyor. Teknolojiye ayrılan  fonlar aydan aya artış gösterirken, sektörde gösterge üstü olanların  oranı Eylül ayında net yüzde 35 ve Ekim ayında net yüzde 30 oldu.      

 
Bazı yatırımcılar arasında risk iştahının tekrar kabarmaya  başladığını gösteren ikinci bir işaret bankalara hakim olan Ekim ayı  piyasası görünümünün keskin şekilde değişmesi oldu. Araştırmaya  katılan küresel yatırımcılar arasında bankalarda gösterge altı konumda olanların oranı Eylül ayındaki net yüzde 47’den bu ay net yüzde 34’e  geriledi.  

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
LiderForex: 19 Ekim 2011 Akşam Analizi

EUR/USD ANALİZ ABD Merkez Bankası faiz oranlarının izleyeceği yola netlik kazandırmaya çalışırken, Fed Başbakanı Ben Bernanke, Fed'in bir politika aracı...

Kapat