Yunanistan Sözünü Tutmazsa Para Yok

Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy, Yunan yetkililerin taahhütlerine bağlı kalması gerektiğini belirterek, “Yunanistan verdiği sözleri tutmalı, başka seçeneği yok” dedi.
 

14. Fransız-Alman bakanlar kurulu, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve Almanya Başbakanı Angela Merkel başkanlığında bugün Elysee Sarayı’nda toplandı. Ortak basın toplantısında konuşan Sarkozy ve Merkel euro bölgesindeki mali krize dair açıklamalarda bulundu.
 

Düzenlenen basın toplantısında konuşan Sarkozy, Yunan yetkililerin taahhütlerine bağlı kalması gerektiğini belirterek, “Yunanistan verdiği sözleri tutmalı, başka seçeneği yok” dedi. Yunanistan’ın bir karar almaması durumunda paranın verilmeyeceğini kaydeden Sarkozy, Yunanistan sorununun çözülmesi gerektiğini ifade etti.
 

Sarkozy, ”Fransa ve Almanya’nın, Yunanistan’ın devlet gelirlerini ayrı bir fonda toplayarak borçlarını azaltmaya çalışmasını istediklerini” söyledi. Fransa ve Almanya olarak Yunanistan’ın yeni liderlerinin sorumluluklarını üstlenmelerini istediklerini kaydeden Sarkozy, yeni kurtarma planlarının, borçları düşürmeyi yönelik kararları öncelikle dayatacağını ifade etti.
 

Merkel de zamanın sınırlı olduğunu, masada birçok konunun yer aldığını ifade etti.

 

AB: SÜRE DOLDU, HEMEN KARAR ALINMALI

 
Bu arada Avrupa Komisyonu, Yunanistan’ın Euro Bölgesi ve Uluslararası Para Fonu’ndan (IMF) sağlanacak ikinci yardım paketinin sonuçlandırılması görüşmelerinde sürenin dolduğunu ve Atina’nın hemen karar alması gerektiğini açıkladı. Avrupa Komisyonu Sözcüsü Amadeu Altafaj, “Zaten belirlenmiş tarihi geçmiş durumdayız” dedi. Sözcü Yunan yetkililerin hâlâ gerekli kararları almak zorunda olduklarını da ifade etti.
 

–    Komşuya 12.00′ye Kadar Mühlet!    –
 

İflasmetrede geri sayım başladı…
 

AB, IMF ve Avrupa Merkez Bankası’ndan oluşan troyka, Yunanistan’a acı reçeteyi kabul etmesi için bugün TSİ 12.00′ye kadar süre tanıdı.

 
Troyka, Yunanistan’ın ikinci yardım paketi karşılığında yeni kemer sıkma önlemleri almasını ve geç kalmış reformları gerçekleştireceğine dair söz vermesini istedi.
 

Troykanın talep ettikleri arasında, asgari ücretin yüzde 20 düşürülmesi, özel sektörde iki maaş ikramiye uygulamasının kaldırılması, 2012′de 15 bin, 2015 yılına kadar da 150 bin devlet memurunun işten çıkarılması ve özelleştirmenin hızlandırılması var.
 

Yunanistan Başbakanı Lucas Papademos, hafta sonu siyasi parti liderleriyle bir araya gelerek onları troykanın istediklerini kabul etmeye ikna etmeye çalıştı. Papademos liderleri bazı konularda ikna etse de, bazı konularda uzlaşı sağlanamadı. Uzlaşı sağlanan konular arasında, 2012′de kamu harcamalarını milli gelirin yüzde 1.5′i kadar kısılması, işgücü ve diğer maliyetlerin kısılmasıyla rekabet gücünün artırılması ve bankaların yeniden sermayelendirilmesi var.
 

PAKET 145 MİLYAR EURO OLABİLİR

 
Bu arada geçen cuma, Euro Bölgesi kaynakları, Yunanistan’a sağlanacak ikinci yardım paketinin büyüklüğünün 130 milyar Euro yerine 145 milyar Euro olabileceğini söyledi. Kaynaklara göre, ek 15 milyar Euro’nun, tahvil takasının ardından zayıf duruma düşen Yunan bankalarına sermaye desteği sağlamak için kullanılacak. Mart’ta 14.5 milyar Euro itfası bulunan Yunanistan, ikinci yardımı alamazsa temerrüt riskiyle karşı karşıya bulunuyor.

 
YİNE GREVE ÇIKIYORLAR

 
Yunanistan’da sendikalar yine greve hazırlanıyor. Ülkenin en büyük işçi sendikalarından ikisi, yarın 24 saatlik greve gitmeyi planladıklarını açıkladı. Kreditör ülkelerin talep ettiği yeni önlemlere karşı çıkan sendika temsilcileri, “Gösterdiğimiz onca fedakarlığa rağmen hala daha fazlasını istiyorlar” diyerek reform taleplerine tepki gösterdi.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Akıllı Sayaçlar Fatura Kabartıyor

Tasarruf yapmak amacıyla kullanılan elektronik sayaçlar, dikkat edilmezse kullanıcıların elektrik faturasını kabartıyor.   Tasarruf yapmak amacıyla kullanılan elektronik sayaçlar, dikkat...

Kapat