Yunanistan Siyaset Sahnesinde Sıcak Saatler Yaşanıyor; Piyasalar İyimser

İMKB seans açılışında 54.800 desteğine doğru geri salındıktan sonra dışarıya gelen alımlarla sürekli bir yükseliş trendine geçti ve 1000 puandan fazla toparlanarak ilk seansı %0,5 yükselişle 56.026 puandan tamamladı. Yunanistan’daki siyasi krizin korkulduğu kadar kötü sonuçlara gebe olmayabileceğine inanarak yeni siyasi açılımları fiyatlayan Avrupa borsaları yüzde 1,5 civarı yükseldi. Sabah 1,3657′ye kadar sarkan EUR/USD paritesi 1,38′e kadar yükseldi. İçeride enflasyon verisi beklentileri aştı. Gösterge tahvilin bileşik faizi tekrar %10 üzerini test etti.     
 

İstifa edeceği konuşulan Papandreou referandum talebini geri mi çekecek?  Yunanistan’da iktidar partisi PASOK içinde referandumu desteklemeyen muhalif vekillerin yarınki güvenoyunda ret yönünde oy kullanacaklarını söylemelerinin ve Papandreou’yu istifaya davet etmelerinin ardından Başbakan Papandreou Bakanlar Kurulu’nu acil toplantıya çağırdı. PASOK’un 300 sandalyeli mecliste vekil sayısı bu sabah bir vekilin daha istifa etmesiyle 151′e düştü. Mümkün olması halinde “Ulusal Birlik Hükümeti”ne bakabileceği duyurulan Papandreou’nun referandum talebini de geri çekebileceği söyleniyor.     
  

Kredibilitesi sarsılmış olan Papandreou istifa mı edecek, referandumu iptal mi edecek, yoksa yarın bağımsız milletvekillerinin desteğiyle güvenoyu alabilecek mi bilinmiyor; ancak piyasalar erken seçim senaryosunu da fiyatlamaya başlamış görünüyor.     
  

Erken seçim, dört haftalık bir belirsizliğe neden olabilecek. Ayrıca, yeni hükümetin AB planına dönük görüşleri de belli olmayacak. Buna karşın, Yeni Demokrasi Partisi liderliğinde oluşması beklenen yeni koalisyon hükümetinin AB’li liderlerin dünkü tavizsiz duruşundan sonra ortamı daha fazla gerecek bir tavır takınmayacağı beklentisi, zayıflamış Papandreou iktidarıyla sonucu kestirilemeyen bir referanduma gidilmesine tercih ediliyor ve piyasalarda bu sabahki iyimser fiyatlamayı etkilediği görülüyor.     
  

Alternatif senaryolar olarak, Papandreo’unun güvenoyu alsa da kredibilitesi sarsılmış şekilde referanduma gitmesi, referandum talebini geri çekmesi veya istifa edip PASOK’un liderliğini Maliye Bakanı Venizelos gibi bir figüre bırakması sonucu referandumun iptal edilmesi söz konusu olabilir. Referandumun iptal edilmesi seçenekleri piyasaların hoşuna gidecektir.     
 

Öte yandan, borsalardaki toparlanmaya karşın, piyasaların genel sağlığı açısından çok daha önemli olan İtalya ve Fransa tahvilleri ise halen göreli zayıf fiyatlamalarını sürdürüyorlar. Öğleden sonra ECB’nin faiz kararı bekleniyor. Bir faiz indirimi beklenmiyor; gerçekleşirse pozitif bir sürpriz olur.   
 

Ekim ayında TÜFE beklentilerin üzerinde artış gösterdi  Tüketici fiyatları Ekim ayında %2,83 olan piyasa beklentisinin ve %2,66 olan iyimser tahminimizin üzerinde gerçekleşerek %3,27 arttı. Bu da yıllık TÜFE’yi belirsizlik bandının üst sınırının üzerinde %7,66′ya taşıdı. H ve I çekirdek göstergeleri aralıksız sekiz aydır yükseliş kaydediyor. Yönetilen fiyatlar ve tütün fiyatlarındaki artışların yanı sıra, olumsuz hava koşulları sebebiyle sıçrama kaydeden gıda fiyatları aylık TÜFE’deki yüklü artışı açıklıyor. Ekim ayı enflasyon verisine verilen piyasa tepkisi, beklentinin fiyatlara önceden yansımış olması nedeniyle sınırlı oldu. Kurdaki geçişkenlik sebebiyle yüksek seyreden çekirdek enflasyon ve yönetilen fiyatlar etkisiyle belirgin artış kaydeden manşet enflasyon MB için sürpriz değil ve MB’nin son dönemdeki şahin duruşuyla uyum arz ediyor. MB’nin genel fiyat düzeyindeki bozulmayı önlemek için sıkılaştırma tarafında olduğu, ancak küresel koşullarda kötüleşmenin sürmesi durumunda güvercinvari duruşa geçebilecek esnekliğe sahip olduğu söylenebilir.   (Finansinvest)

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
ABD ve AB Altını Yükseltti

Hafta ortasında altın dalgalı olsa da yukarı yönde işlem gördü. ABD Merkez Bankası, büyüme tahminlerini düşük beklemesine rağmen, ülke ekonomisinin...

Kapat