Yunanistan Neden Endişeli…?

Milliyet’ten Taki Berberakis’in haberine göre, IMF Başkanı Dominique Strauss – Kahn’ın New York’ta tecavüz suçlamasıyla tutuklanmasının ardından yeni IMF Başkanı’nın kim olacağı, yüksek borçları nedeniyle IMF gözetimi altında olan Yunanıstan’da çok yakından takip ediliyor.

 
“TÜRK’E HESAP VERİR MİYİZ?”
 

Elefteros Tipos gazetesi, “Yunanistan’ın başına Türk derbent ağası mı geliyor?” başlıklı haberinde Kemal Derviş’in 2001 yılında IMF’nin ‘ilk sert önlemleri’ni uygulayarak Türkiye’nin ekonomide önünü açtığı üzerinde durdu. Demokratia gazetesi ise “IMF için bir Paşa” başlıklı haberinde, “Eğer Strauss Khan’ın yerine Kemal Derviş gelirse, geleceğimiz için bir Türk karar verecek” yorumunu yaptı.

 
Gazetenin haberinde ayrıca, “Aldığımız krediler için kısa bir süre sonra bir Türk’e hesap vermek zorunda kalma olasılığı ile karşı karşıyayız” ifadesi de kullandı.
 

İflasın eşiğindeki Yunan ekonomisi, borç batağından kurtulmak için IMF – Avrupa Birliği (AB) – Avrupa Merkez Bankası üçlüsünün geçen yıl verdiği 110 milyar euro kredi karşılığı sıkı denetim altında bulunuyor. Ancak, Atina’nın 2012 – 2013 yılları için 60 milyar euro’luk ek bir pakete ihtiyacı var. New York’taki Rikers Island cezaevinde bulunan Strauss – Kahn, AB yetkilileri ve özellikle Almanya Başbakanı Angela Merkel ile bu ek paket konusunda müzakereler yürütüyordu.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Hisse Analiz(Cem Şengezer)

İMKB 50 ÖNERİ (önerilen seviyeye göre minimum % 2.0 prim beklentisi) IHLAS (1.24)     (maliyet düşürme amaçlı alım) TSKB (1.85)...

Kapat