Yunanistan, Lehman Benzeri Bir Domino Etkisi Yaratırmı…?

Belçika Maliye Bakanı Didier Reynder, “Yunanistan tekrar  kurtarılmalı. Aksi takdirde, Avrupa’da bir domino etkisi görülmesi  riski ortaya çıkar” dedi.
 

Belçika RTL’ye konuşan Reynders, Yunanistan’ın kurtarılmamasının  yol açacağı bulaşma tehlikesinin, Lehman’ın 2008 sonbaharında çökmesinin başlattığı finansal kriz ile karşılaştırılabileceğini  vurguladı.
 

Reynders, IMF ve Yunanistan’ın Avro Bölgesi ortaklarının  yeni bir kurtarma paketi hazırlamaktan başka çareleri olmadığını savunarak, “Yunanistan’ın iflasın eşiğine sendelemesinin ikincil  etkileri, yeni bir finansal krizi tetikleyebilir” diye konuştu.

Fransa’nın sermaye piyasaları regülatörü AMF’nin başkanı Jean  Pierre Jouyet’da oldukça karamsar. Yunanistan’ın borcunun yeniden takvimlendirilmesinin  hiçbir şeyi çözmeyeceğini, ancak Avro Bölgesi’nin sonunu başlatacağını  savunuyor.

 
Ancak Jouyet, bir borç yeniden takvimlendirmenin aynı zamanda  Avrupa Birliği hükümetleri arasında işbirliğinin yeni bir aşaması açasileceğini de vurguladı.
 

Almanya’nın borç yeniden takvimlendirme yönündeki baskısını  değerlendiren Jouyet, RTL’ye yaptığı açıklamada, “Bu sonun başlangıcı ya da Avrupa’nın entegrasyonunun yeni bir aşamasını başı olabilir”  diye konuştu. Borcun yeniden takvimlendirilmesinin Yunanistan’ın mücadeli  ettiği problemleri çözmeyeceğini ifade eden Jouyet, Avrupa’nın  yaptığı açıklamalara güveni baltalayacağını da vurguladı.   
 

JP MORGAN VE NOMURA’NIN İSE EURODAN BEKLENTİSİ OLDUKÇA YÜKSEK
 

Citigroup ve FX Concepts’in aksine, JP Morgan ve Nomura,  Yunanistan’daki borç krizinin eurodaki yükselişin önüne geçemeyeceğini  düşünüyor. JP Morgan Chase&Co. ve Nomura Holdings’in tahminlerine göre,  Yunanistan’daki borç krizi kötülese dahi euro sıçrama yapacak.
 

17 ülkenin para birimi olan  euroda, bölge liderlerinin Yunanistan’a ilişkin bir çözüm bulmakta gecikse dahi, dolar ve yene karşı değerlenme bekleniyor.

 

Jean-Claude Trichet dahil, Avrupa Merkez Bankası yetkilileri,  Almanya’nın Yunan tahvillerinin vadesini uzatma planlarına karşı çıkarken, yatırımcılar tarafından gönüllü yeniden yapılandırmaya daha  olumlu bakıyor. Yunanistan’ın temerrüde düşmesi, ülkenin AMB’nin acil  durum fonlarından yararlanmasına zarar vereceği gibi, Euro Bölgesi ve  Euro’ya da zarar verebilir.

 
JP Morgan araştırmacılarından Tohru Sasaki, siyasilerin önümüzdeki  hafta planlarda, yatırımcıları Yunanistan’ın borçlarını yüklenmesine  zorlamak gibi önemli bir değişikliğe gitmediği sürece, piyasaların  sakinleşeceğini belirtti. Sasaki, küresel büyümeye ilişkin endişelerin  ise dolar ve yeni baskılamaya devam edeceğini ifade ederek,  Euro/Yen’de 120 seviyesine ulaşılacağını öngördü.
 

Euro, dolar karşısında 1.4204′ten 1.4200′a geriledi. Parite dün  1.4074 seviyesinden 26 Mayıs’tan bu yana en düşük düzeyine işaret etmişti. Euro/Yen ise 114.56′dan 114.52′ye geriledi.     Citigroup Inc. ve FX Concepts LLC ise dün, eurodaki düşüşün devam edeceğini söylemişti.   

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
HP, Biraz Japonya’ya Yönelecek

Dünyanın en büyük kişisel bilgisayar üreticisi olan HP,  dizüstü bilgisayar (laptop) üretiminin bir kısmını Çin’in Shanghay  kentiden Japonya’ya kaydırmayı ve bu...

Kapat