Yunanistan Kaderini Oyluyor

Bu akşam Yunan meclisinde yapılacak oylama Yunanistan’ın kaderini tayin edecek.  Reuters’den aldığımız bilgilere göre 300 sandalyeli mecliste 210-220 civarında evet oyu çıkacak.  Ama, Meclis Troyka tarafından empoze edilen istikrar paketini benimser se, Yunanistan Euro’da kalabilecek mi?

 

Aşırı sağcı LAOS partisinin 15 milletvekilinin tedbir paketine destek vermeyeceği önceden biliniyor, ve bu durum Nisan’da seçime hazırlanan diğer partiler için başlı başına bir sorun teşkil ediyor.  Çünkü, paketin vatandaşa daha fazla izdirap çektireceği kesin.  15 bin kamu çalışanı işten çıkartılacak, asgari ücret %22 düşürülüyor, emekli maaşlarında da henüz miktarı belirsiz bir kesintiye onay verildi. Seçmenin pakete evet oyu verenleri sandıkta cezalandırması korkusu bugün kayıp-kaçak sayısını artırabilir.

 

Bu tehlikeye karşı büyük partiler evet oyu vermeyenlerin bir kez daha aday gösterilmeyeceğini ilan etti. Hesabımıza göre 210-220 civarında evet oyu çıkar ve paket yasalaşır.  Fakat, The Telegraph’ın kaynak belirtmeden aktardığı tahminlere göre IMF Atina’nın önümüzdeki 10 yıl içinde 250 milyar Euro, ya da Euro-bölgesi milli gelirinin %5’i kadar ek desteğe ihtiyaç duyacağını hesaplamış.

 

Bu hesaptan yola çıkarak, gazete Merkel’in aslında Yunanistan’ı Euro’dan dışlamayı hedeflediğini iddia ediyor. Finans basına göre, Yunanistan’ın Euro’yu terketmesi artık eskisi kadar korkutucu değil. Citibank’tan William Buiter ve ekibi artık diğer ülkelere bulaşma ve bankacılık sistemindeki sarsıntının Eylül 2011’e nazaran çok daha sınırlı kalacağını iddia ediyor. Bankalar Yunanistan’a risklerini %60 kadar azaltmışlar.

 

Durum bu olabilir, yine de Yunan meclisi tedbir paketini geri çevirirse, Pazartesi günü piyasaların yeni yılın en büyük şokununu yaşayacağı kesin.

 

Atilla Yeşilada,

ayesilada@gmail.com

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Gelişen Piyasalara Para Yağdı

EPFR tahminlerine göre geçen hafta GOP’a 7 milyar dolardan fazla para girişi oldu.  Türkiye’de ise toplam 1.1 milyar civarında giriş...

Kapat