Yunanistan Borç Hedeflerini Yakalayamıyor

Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, tolantıya katılan iki kişiye göre, bugün Berlin’de kanun yapıcılara, Yunanistan’ın borç azaltma hedeflerini yakalayamadığını söyledi. 
  

Görüşmenin gizli olmasından dolayı ismini vermeyen kaynaklara göre, Schaeuble, bugün parlamenterlere, troykanın Yunanistan’daki ilerlemeleri değerlendirmesi konusunda bilgi vererek, Yunanistan’ın taahhütlerinin ülke borcunun GSYH’ye oranını 2020′ye kadar ancak yüzde 136′ya indirebileceğini söyledi. Yunanistan’ın borç azaltımı ve tahvillerden zarar yazma sonucu hedefi, 2020′ye kadar borcun ulusal gelire oranını yüzde 120 seviyesine indirmekti.

 
Almanya Maliye Bakanlığı sözcülerinden Bertrand Benoit, “Yunanistan’ın teklifi yeterli değil ve geri dönüp, revize bir plan ile gelmek zorundalar” dedi.

    
MERKEL, “YUNANİSTAN, TAAHHÜTLERİNİ YERİNE GETİRMELİ”         
 
 

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Yunanistan’ı verdiği taahhütleri  somut adıkların izleyeceği konusunda uluslararası kreditörlerini ikna  etmeye çağındı.        
 

 
Passauer Neue Presse’ye konuşan Merkel, “Atina hükümeti’nin  troyka ile üzerinde anlaştığı tedbirleri uygulamaya koymayı gerekli.  Bazı acil ihtiyaç duyulan tedbirler kağıt üzerinde kabul edildi, ancak  bunlar hala uygulanmaktan uzak” dedi.      
 

Merkel, Yunanistan7ın finansal piyasalara geri dönme şansı  elde edebilmesi için borcunun GSYH’ya oranının 2020 yılına kadar  yüzde 120′ye indirmesi gerektiğini vurguladı. 
 

JUNCKER: SON GÜNLERDE KAYDEDİLEN İLERLEMEYE RAĞMEN MASADA BUGÜN KARAR ALACAK KADAR UNSUR YOK                    
 

Avro Bölgesi ekonomi ve maliye bakanları,   130 milyar avroluk ikinci kurtarma paketini bekleyen Yunanistan’a kırmızı ışık   yaktı.          
 

Belçika Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Steven Vanackere, Avro Grubu   toplantısının ardından yaptığı açıklamada ”Bu akşam Yunanistan’a yeşil ışık yok.   Bakanlar (Yunanistan’ın kemer sıkma önlemlerini) uygulayacağı konusunda güvence   istiyor. Bu, hayati önemde. Hala karşılanması gereken çok fazla şart var”  dedi.          

 
 
Lüksemburg Başbakanı ve Avro Grubu Başkanı Jean-Claude Juncker ise   Yunanistan’ın ikinci kurtarma paketi için son kemer sıkma paketini meclisten   geçirmesi ve harcamalardan 325 milyon avroluk tasarrufu ortaya koymasını  istedi.          
 

”Son günlerde kaydedilen ilerlemeye rağmen masada bugün karar alacak   kadar unsur yok” diyen Juncker, Avro Grubu’nun gelecek hafta yine toplanacağını söyledi.          

 

Juncker, Yunan siyasi liderlerinden, seçimlerin ardından AB-IMF ortak   paketini destekleyip uygulayacakları konusunda güvence vermelerini talep etti.          
 
Jean-Claude Juncker, ”Özetle belirtmek gerekirse uygulama olmadan parayı   serbest bırakmayız” dedi.          

 
AB Komisyon’nun ekonomik ve parasal işlerden sorumlu Başkan Yardımcısı   Olli Rehn ise ”Yasalar ve diğer eylemler gibi somut adımlarla ikinci paketin işleyeceği konusunda Avrupalı ortaklarını ikna etmek Yunan hükümetinin   görevidir” ifadesini kullandı.    

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
1 Milyon Turist Getirecek

Meeting Point IQ Turkey isimli yeni şirket, 2013’te 1 milyon turist getirecek.   Alman turizm devi FTI’ın iştiraki Meeting Point...

Kapat