Yunanistan Batar Euro Dağılır

Dünyaca ünlü hedge fon yöneticisi John Paulson, Yunanistan’ın temerrüde düşeceğini, bunun da euronun dağılması da dahil bir kıyamet senaryosunu beraberinde getireceğini savundu.
 

Dünyanın en büyük hedge fon yöneticilerinden John Paulson, Yunanistan’ın Mart sonunda temerrüde düşeceğini, bunun da euronun dağılması üzerindeki tartışmaları tetikleyeceğini öngördü.

 
Paulson, Yunanistan’ın öngörülmeyen 90 milyar euroluk bir fonlama ihtiyacı olacağını, bu gereksinimin ise gerek bankaların sermayelendirilmesi gerekse diğer fonlama ihtiyaçlarından kaynaklandığını savundu.

 
Müşterilerine gönderdiği e-mailde görüşlerini aktaran Paulson, “Yunanistan’ın çöküşü, finansal sisteme Lehman’ın batışından daha büyük bir şok etkisi yaratacak. Küresel ekonomilerde daralmalar ve piyasalarda düşüşler ciddi oranlara ulaşacak” dedi. 

Paulson, 100 sayfalık notunda, en büyük kaygılarının ise Avrupa bankalarının bir kredi krizine karşı dayanıklılıklarının olmayışı olduğunu aktardı.
 

Paulson, Avrupalı bankaların ABD’li bankalara nazaran çok daha borçlu olduğunun da altını çizdi. 
  

John Paulson, 2007 ylıında ABD’nin mortgage krizi yaşayacağı yönünde aldığı pozisyonlar sayesinde milyarder olmuştu. Ancak ünlü yatırımcı, geçen yıl Citi ve Bofa’daki hisselerini elden çıkararak bu yılki ralliyi kaçırmıştı. Paulson, mektubunda, Bofa’nın portföylerindeki en büyük hayal kırıklığı olduğunu da söyledi.    (thelira)

 

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Petrol zirveden inişe geçti

Yunanistan'daki belirsizliğin ekonomilere darbe vuracağı endişesi petrolü beş haftanın zirvesinden indirdi

Kapat