Yunanistan Adım Adım İflasa Doğru

AB maliye bakanları hafta sonunda yaptıkları mini zirvede Portekiz’in AB Kurtarma Fonu EFSF’ye başvurmaıs ile artık PIIGS krizinin biteceğini müjdelediler.  Duy da inanma.  Kriz iki yönden yayılıyor.   Birincisi, tüm inkarlara rağmen İspanya ekonomisi hala zor durumda.  Ekonomi büyümeyi beceremiyor, işsşizlik %20’de takıldı kaldı.  Bankaların 100 milyar Euro ek sermaye ihtiyacı olabilir.  Son derece güçlü seyrederek ihracatı baltalayan Euro ve AMB’nın faiz artırımları da başta İspanya tüm zayıf ekonomileri zorlayacak.

Yunanistan ise “iyi çocuk” olduğu için borcunun vadesi uzatıldı ve faizi de indirildi, ama Alman Finans Bakanı Scheuble’ye göre bu yeterli olmayacak. Ek tavizler gerekebilir.  Piyasalar da Yunanistan’ın düze çıktığına inanmıyor, tahvil CDS’leri hala 950 puan civarında işlem görüyor. Yunanistan’ın ekonomisi bu sene de %2-3 daralacak.  Ülkede en iyimser tahminle kamu borcunun GSYIH’a oranı %159’da pik yapacak. Bir çok uzman için Yunanistan’ın bir an önce borçlarını yeniden yapıladırması, yani bir kısmını ödemeyip, gerisini 10-30 yıl  arası vadeye yayması tek kurtuluş çaresi.

Ama, AB bu çözümü kabul edemez, çünkü o zaman Yunan kredi ve tahvilleri tutan tüm bankalar da zarar yazacak.  EFSF kredisinin bir miktarının da geri ödenmemesi ihtimali var.   The Guardian’ın hafta sonunda yayınladığı  habere göre, EFSF’den alınan bir kısım kredilerin faizi AMB faizine endeksli.  AMB sene boyunca faiz artırdıkça, borçlu ülkelerin ödemeleri de yükselecek. 

Atilla Yeşilada

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Başar Yıldırım: Hikaye Kaldığı Yerden Devam Ediyor…

·         TCMB ödemeler dengesi verilerine göre, Şubat 2011’de cari açık, piyasa beklentilerinin hafif altında 6.1 milyar ABD doları oldu. Son...

Kapat