Yunanistan, 60 Milyar Avroluk Yeni Bir Paket Bekliyor

Yunanistan’da kıdemli bir hükümet yetkilisinin verdiği bilgiye  göre, Yunan hükümeti 2012 ve 2013 yıllarındaki finansman ihtiyaçlarını karşılamak için AB’den 60 milyar Avro’ya varan miktarda yeni bir  finansal yardım paketi almayı bekliyor. Yetkili, bu konuda anlaşmanın  Haziran ayında yapılacağını öngörüyor.
 

AB ile Yunanistan arasında yapılan görüşmeler konusunda bilgi  sahibi olan yetkilinin verdiği bilgiye göre, 60 milyar Avro tutarındaki kredi cari kurtarma kredisinde vadelerin uzatılması veya yeni kredi düzenlenmesi şeklinde olacak. Bu konu, 16-17 Mayıs tarihlerinde yapılacak AB maliye bakanları toplantısında ele alınacak.
 

Yetkilinin verdiği bilgiye göre yeni paket ile Yunanistan’ın  2012 yılı için olan 27, 2013 için olan 32 milyar Avro civarındaki  yeni finansman ihtiyaçları karşılanacak.
 

Yunan yetkili ayrıca, yapılacak yeni anlaşmada devlet varlıklarının  tekminat olarak gösterileceğini de vurguladı.
 

Lüksemburg’da geçtiğimiz Cuma yapılan toplantıda bu konunun  ele alındığını, Almanya’nın vadeleri 2012 ve 2013′de dolacak tahvillerin  vadesinin uzatılması ve EFSF fonlarına ulaşımın biraraya getirildiği bir çözüm taraftarı olduğunu aktardığını ifade eden Yunan yetkili,  ”Bu konular Lüksemburg’da genel olarak ele alındı, ancak bir karar  verilmedi” diye konuştu.

– Atina’da Son Sirtaki –
 
Avrupa piyasaları bugün Atina’dan gelen haberlerle karmakarışık.  Bir saat önce açılan borsarada Stoxx50 %0.85 yukarda, çünkü EMDAŞ’a göre,
 

“16-17 Mayıs AB Maliye bakanları toplantısında görüşülmek üzere Yunanistan’a 2012′de 27 mia euro, 2013 yılında da 32 mia euro ek finansman sağlayacak ve Kurtarma Fonu kaynaklarıyla birleştirilecek yeni bir anlaşma üzerinde ilerleme kaydedildiği haberleri geçiyor. Habere göre, anlaşmanın Haziran’a yetiştirilmesine çalışılıyor. Açıklama adı kote edilmeyen bir Yunanlı yetki tarafından yapılırken, AB tarafından henüz teyit edilmedi. Eğer haber doğru ise böyle bir anlaşma, AB Kurtarma Fonunun birincil piyasadan Yunan tahvili alacağı anlamına geliyor.”

 
Haberden önce Euro/dolar 1.4320 ile son altı haftanın en düşük seviyesine gerilerken, Euro-bölgesi devlet tahvillerinde satışlar vardı.  Atina’nın bugün yapacağı 182 gün vadeli ihalede yeterince borçlanamaması halinde kamu ödemelerinde güçlük çekeceği söylentileri Yunan basınında dolaşıyor.

 
Almanya’nın ise Yunanistan’a ek yardım sağlama konusunda itirazlarını yumuşattığı, çünkü olası bir iflas ya da moraturyum halinde Alman bankalarının 40.3 milyar Euro Yunan DİBS riskinin tehlikeye gireceği bildiriliyor.   Fransız bankaları ise 55 milyar Euro civarında risk taşıyor.
 

Merkel bugün basınla buluştuğunda Atina’ya paket konusunda daha net bir söylem izlemesi beklenirken, paketin gecikeceği ima edilirse piyasalarda hava aniden bozabilir.
 

Ekonomistler geçici kurtarma paketleri ile Yunanistan’ın durumunun kurtarılabileceğinden pek de emin değil.  Yatırımcılar ise Yunanistan’a verilen imtiyazın Portekiz ve İrlanda tarafından da  talep edileceğini kaydediyor.  Euro-bölgesi vergi mükelleflerinin ise ardı arkası gelmeyen kaynak transferleri yüzünden kızgınlığı artıyor.
 

Atilla Yeşilada

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Forex Piyasası Sabah Analizi

EUR/USD ANALİZ Kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s, Yunanistan'ın kredi notunu iki kademe indirdi ve BB-'den B'ye düşürdü. Kuruluş, Atina hükümetini...

Kapat