Yunanistan’ın Temerrüde Düşmesi Kaçınılmaz

Ernst & Young’un tahminlerine göre   Yunanistan’ın temerrüde düşmesi kaçınılmaz.          
 

Şirketin BBC’de yer alan 3 aylık tahmin raporuna göre, Avro bölgesindeki   borç krizi dinme işareti göstermezken Yunanistan’ın temerrüde düşmesi   ”kaçınılmaz” olarak görülüyor.          
  

Rapora göre, Avro blokundaki resesyon tehlikesi keskin bir şekilde   yükselirken, artan finansal gerilimler ve hız kesen ekonomik büyüme, “gerçek bir   tehlikenin varlığı” anlamına geliyor. Yunanistan ile ilgili temel soru ise   temerrüdün ne zaman ortaya çıkacağı ve nasıl yönetileceği yönünde.          
  

Rapora göre, yetkililer Yunanistan, İrlanda ve Portekiz’de karşılaşılan   sorunları çözmeye çalışmakta çok ağır kaldı.          
  

Yunanistan için temmuzda duyurulan kurtarma paketinin uzun süren   tereddütleri ve belirsizliği sonlandırması umut edilmişti  ancak rapor avro   bölgesindeki egemen borç krizinin dinme işareti göstermediğini söylüyor. Rapor   avro bölgesi ekonomisinin resesyona gitmesi ihtimalinin yüzde 35 olduğunu   bildiriyor.          

Rapor, önceki yüzde 2′lik artış tahmininin ötesinde, avro bölgesinin   GSYH’deki artışının bu yıl yüzde 1.6 oranında olabileceği tahminini de yapıyor.          
  

Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) faiz oranlarını yüzde 1′in altına çekmesi   gerektiği belirtilen rapora göre, mali politikalarını rahatlatamayan ya da   rahatlatmak istemeyen hükümetlerin yanında ECB biraz manevra imkanı olan tek   kurum.     

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Ata Yatırım: 61000′e Doğru Hareket Devam Edebilir

İMKB endeksi günün ilk seansını; 60006 endekste, 1017 puan artıda kapattı. İşlem hacmi de; 1.279.000.000tl olarak gerçekleşti. En çok işlem...

Kapat