Yunanistan’ın En Büyük Riski Alman Bankalarına

Bank for International Settlement (BIS) verilerine göre geçen yıl itibariyle Yunan devlet tahvillerinde en fazla alımı Alman  bankaları yaptı. Alman bankalarının ellerindeki Yunan devlet tahvili  22.7 milyar Dolar oldu.
 

Yunanistan’da kamu ve özel sektörü 56.7 milyar Dolar kredi veren  Fransız bankalarının Yunan devlet tahvillerinde pozisyonları ise  15 milyar Dolar oldu. Fransız bankaları, Yunanistan’da şirketler  ve hanehalkına Credit Agricole’nin Yunanistan’daki bağlı ortaklığı Emporiki Ban SA’nın da etkisi ile 39.6 milyar Dolar kredi verdiler.
 

BIS’a bilgi veren ülkelerin bankalarının elindeki Yunan devlet  tahvili toplamı ise 54.2 milyar Dolar oldu. Bunun yüzde 96′sı Avrupa bankalarının elinde.
 

Yunanistan devlet tahvillerinde en çok pozisyona sahip Avrupa  bankaları 5 milyar Dolar ile BNP Paribas, 3.5 milyar Avro ile Dexia,  3 milyar Avro ile Commerzbank, 2.7 milyar Avro ile Societe Generale,  2.4 milyar Avro ile ING ve 1.6 milyar Avro ile Deutsche Bank. Yunan bankalarının elinde ise 60 milyar Avro tutarında Yunan  devlet tahvili bulunuyor

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Emtia Fiyatlarındaki Artış Arz ve Talebe Bağlı Değil

Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD),  emtia piyasalarının balonları yok etmek için uluslararası gözetime, daha fazla şeffaflığa ve devlet müdahalesine...

Kapat