Yunanistan’ın Avro’ya Alınması Hata mıydı?

Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, Yunanistan’ın Avro bölgesine alınmasının üye ülkelerin siyasi bir   kararı olduğunu söyledi.          
 

Barroso, Alman Bild gazetesine verdiği röportajda, ”Yunanistan’ı Avro’ya   alınması hata mıydı” şeklindeki soruya,karşılık, ”Yunanistan’ın alınması üye   ülkelerin siyasi kararıydı. AB Komisyonu 1998 yılında hazırladığı raporda   Yunanistan’ın Avro kriterlerini yerine getirmediğini belirtti. Ancak Yunanistan’ın alınması siyasi bir istekti. Alınması yönünde üye ülkelerin yoğun   bir baskısı vardı” dedi.           
 

Ekonomi uzmanlarını eleştiren Barroso, uzmanların ve mali piyasaların   daha önceleri borç sorunlarını küçümsediğini, bugün ise bazen riskleri   abarttıklarını ve panik oluşturduklarını belirtti.          
 

Siyasetçilerin Yunanistan ın Avro Bölgesi’nden çıkması gerektiğini   söylemelerinin neden bu kadar zor olduğu yönündeki bir soruya karşılık da   Barroso, bunun sonuçlarını önceden görmenin mümkün olmadığından dolayı bunu   söylemenin yanlış olacağını, krizin diğer ülkelere sıçrayabilme tehlikesinin   bulunduğunu ifade etti.          
 

Bunun böyle olması durumunda da Avro bölgesindeki ekonominin ve refahın   sarsılabileceğini ifade eden Barroso, bundan dolayı krizin diğer ülkelere   bulaşmaması için bariyerler oluşturmaya çalıştıklarını kaydetti.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Yunanistan İsviçre’de 20 milyar euro saklıyor

Vergi Adaleti Ağı Başkanı Christensen, Yunanların İsviçre'ye 20 milyar Avro sakladıklarını iddia etti

Kapat