Yunanistan’da İki Büyük Banka Birleşiyor

Yunanistan’ın en büyük ikinci bankası Eurobank ile üçüncü büyük bankası Alpha Bank birleşiyor. Bu birleşmeyle Güneydoğu Avrupa’nın en büyük bankası ortaya çıkacak.

İki banka, ülkedeki borç kriziyle mücadele edebilmek için birleşme kararı aldı. Bu birleşmeyle Güneydoğu Avrupa’nın en büyük bankası ortaya çıkacak.

Eurobank, Avrupa çapındaki stres testini geçemeyince daha fazla para bulma taahhüdünde bulunmuştu. Alpha Bank’ta yüzde beş hissesi bulunan Katar Yatırım İdaresi’nin yeni bankada yüzde 15 hisse sahibi olması bekleniyor.

Katar’ın planlanan sermaye artırımına en az 500 milyon Euro katkı yapacağı bildiriliyor. 2 bin şubeli yeni bankanın 150 milyar Euroluk mal varlığı ile 80 milyar mevduata ulaşacağı belirtiliyor. Alpha Bank ve Eurobank’ın işlemleri askıya alınmasına karşın, Atina borsasında bugün bankaların hisseleri yükseldi. Bu yıl Yunan bankalarının hisseleri ortalama yüzde 50 oranında değer kaybetmişti.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Erkin Şahinöz: Eylül Ve Ekim’e Dikkat

Erste Securites Genel Müdürü Erkin Şahinöz’ün Takvim’deki köşesinde pşyasalar cephesindeki belirsizliği değerlendirdi. “İMKB de dahil olmak üzere dünya borsaları yüzde...

Kapat