Yunanistan’da Güven Oylaması Öncesi Piyasalar Beklemede

Dün Yunanistan’da referandum kararından vazgeçilmesi ve ECB’nin faiz indirmesinin ardından hızlı yükselişler kaydeden Avrupa piyasaları bugün daha temkinli bir seyir izliyor. Avrupa Merkez Bankası’nın sürpriz faiz indirimi sonrası 1,3660′a kadr gevşeyen euro/dolar kuru bu sabah risk iştahındaki toparlanmaya paralel 1,3850′nin üstüne yükselmesinin ardından hafif gevşeyerek yatay bir seyre geçti. ABD vadeli kontratları ise Ekim ayı tarım dışı istihdam verisi öncesinde yatay bir seyir izliyor.   
 

Yurtdışı piyasalara paralel güne pozitif bir başlangıç yapan Ulusal-100 Endeksi ilk seansta 56.383 puana kadar gevşedikten sonra gelen alımlarla toparlandı ve seansı yüzde 0,57 yükselişle 56 bin 846 puandan kapattı. Gösterge tahvilin bileşik faizi ise TL’deki değerlenme ile yüzde 9,80′in hafif altına gevşedi. Toparlanan risk iştahı ve parite etkisiyle gevşeyen dolar/TL kuru ise 1,75′in hafif altından işlem görüyor.   
 

Öğleden sonra G-20′den gelecek açıklamalar ve ABD’den tarım dışı istihdam verisi piyasaların haftalık kapanışında önemli rol oynayacak.  
 

G-20 taslak eylem planı açıklandı, planda ülkeye özel reçete uygulaması önerisi dikkat çekti:  Piyasa tarafından belirlenen kur sistemine daha hızlı geçme sözü verildi.
  

ABD, ekonomik toparlanmayı devam ettirmek için kısa vadede önlem alınmasına bağlı kalacak. Ülkeye özel bütçe açığı azaltıcı, borç istikrarı kazandırıcı taahhütler yer alıyor.
  

Bu arada Kanada Maliye Bakanı Jim Flaherty, G20′de Yunanistan konusunda bazı koordineli adımlar beklediğini, Yunanistan’ın Euro Bölgesi’nden çıkmasının makul düzeyde olası olduğunu ve Yunanistan çevresinde diğer periferi ülkelerinin önüne güvenlik duvarı inşasında bazı ilerlemeler olduğunu kaydetti.   

 

FinansInvest

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Fransa’da Yeni Bütçe Kısıntıları

Fransa Bütçe Bakanı Valerie Pecresse, televizyon kanalı iTele’ye  yaptığı açıklamada, bütçe açığı hedeflerinin yakalanması için yeni bir harcama kısıntısı planının...

Kapat