Yunan Parlemantosu Yasa Tasarısını Onayladı

Yunanistan’da, hükümetin, Avrupa Birliği   (AB), Avrupa Merkez Bankası (AMB) ve Uluslararası Para Fonu (IMF) ile varılan   anlaşma çerçevesinde hazırladığı çok boyutlu yasa tasarısı parlamentoda   onaylandı.          
 

Parlamentoda maddeler halinde oylanan tasarıya, oy kullanan 298   milletvekilinden 154′ü ”Evet” derken, 144 milletvekili ise ”Hayır” dedi.          
 

İktidardaki PASOK milletvekillerinden eski Çalışma Bakanı Luka Kaçeli,   oylamada ”hayır” oyu kullandı.          
 

Oylama öncesinde PASOK’tan yapılan açıklamada, söz konusu yasaya itiraz   eden Kaçeli’nin partiden ihraç edildiği bildirildi.          

 

Parlamentodan geçen yasa, Yunanistan’ın 110 milyar avroluk kurtarma   paketinin 8 milyar avroluk 6′ıncı diliminin serbest bırakılması için uluslararası   kuruluşlar tarafından ön şart olarak ileri sürüldüğü belirtiliyor.          
 

Yunan basınında çıkan haberlere göre, yaklaşık 6 milyar avroluk ek   önlemler alınmasını öngören yasa, iş koşulları ile toplu iş sözleşmelerinde   değişiklikler yapılmasını ve tasarruf amacıyla bazı devlet kurum ve   kuruluşlarının kapatılmasını, ya da birleştirilmesini öngörüyor.          
 

Bazı iktidar milletvekillerinin itirazları üzerine son anda bazı   değişikliklerin yapıldığı belirtilen yasada yer alan önlemler arasında, devlet   memurlarının maşlarıyla ilgili çizelgenin tüm kamu kuruluşu çalışanlarını da   kapsayacak şekilde genişletilmesi, özel sektördeki toplu iş sözleşmeleri iptal   edilerek maaşların en az yüzde 20 oranında azaltılması, yıl sonuna kadar 30 bin   memurun iş yedeğine alınması ve devlete ait mal varlıklarının   değerlendirilebilmesi için özelleştirilmelerinin hızlandırılması gibi konuların bulunduğu bildiriliyor.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Dünya Bankası: Türkiye’ye Önemli Miktarda Finansman Sağlanacak

Dünya Bankası Türkiye Direktörü Ulrich Zachau, Dünya Bankası’nın, yeni Ülke Ortaklık Stratejisi (CPS) çerçevesinde, Türkiye’ye yine önemli miktarda finansman sağlanacağını...

Kapat