Yunan Krizi Piyasaları Sarstı

Ayı pazarı sekizinci haftasına  pnaik atağıyla başladı.  Asya’da Japonya’nın Mayıs ihracatının %10’la beklentileri aşan bir gerileme kaydetmesi, ve Çin basınında yer alan yeni faiz artırm söylentileri ile Tokyo kapanışında MSCI Asya-Pasifik Endeksi %0.6 değer yitirdi.  Emtialar da bugün daralan küresel talep korkusu ile aşağı yönde hareket ediyor. Altın sessiz ve hareketsiz, 1.538-1.540 dolar/ons arasında dalgalanırken, petrolde gerileme sürüyor: Brent futures Avrupa açılışında %1.58 geriledi.  Satışlar gıda emtialarına da sıçradı, mısırda kayıp %0.57. Para hızla Japon yeni, ABD ve Alman tahvillerine kaçıyor.

AB Maliye Bakanları’nın Yunan kredi paketinde uzlaşamaması, paketin Temmuz’a kalması ve bazı bakanların Atina’ya sadece Temmuz itfalarını idare edecek 6.5 milyar Euro verilmesi teklifleri piyasalarda kaos yaratıyor.

İstanbul saati ile 12:30’da Stoxx50 %1.50  değer yitiriyor.  Büyük Avrupa borsalarının hepsi ekside, ancak Euronext’a bağlı borsaların teknik bir sorun nedeniyle bir saat geç açılması yüzünden veriler şu anda çok sağlıklı  değil. Öğleden sonra çok yüksek düzeyde oynaklık beklenebilir.   Euro/dolar ise 1.4246’da, ama seans içinde 1.42’nin altını gördü.  Yatırımcıların ruh hali her an değişiyor.  Yunan muhalefetinin milli birlik hükümetine sıcak baktığını ifade etmesi geçici olarak Euro’ya alım getirdi.  SP500  sözleşmesi futuresda %0.7 ekside.

BDDK’nın Cumartesi günü açıkladığı önlemlerin olumlu etkisi olduysa da küresel panik atağı içinde henüz gözlenmiyor.  Öğle kapanışına dakikalar kala, İMKB-100 %2 civarında geriliyor, bugün kritik 60 bin puan desteği sınanabilir.  TL de satıcılı, dolar/TL 1.6110, Euro/TL 22.910’a kadar yükseldi. BDDK otomotif kredilerine önlem almayı düşünmediğini açıkladı.  Ekonomistler bu hafta PPK’da faiz artırımı beklemiyor, ama TL’deki oynaklık bir ara DİBS’de bileşik faizi %9.10’un üstüne kadar sıçrattı. Halen ortalama ekranda  %9.05 olarak geçiyor.

Türkiye’deki satış içerdeki gelişmelerden değil, küresel panikten kaynaklanıyor ve tüm GOP borsalarında gözleniyor.  Bu sabah açıklanan Alman ÜFE’den sonra dünyadan önemli veri akışı yok.  Piyasalar AB’den gelecek açıklamalarla yön bulacak.

Atilla Yeşilada

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Dönmez: Dünya Borsaları Arasında Yerimiz Sağlamlaşıyor

Henüz çok genç bir borsa olmasına rağmen Türkiye’nin tek vadeli  işlem borsası olan Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası, geride bıraktığı...

Kapat