Yunan Kredi Anlaşması Çatırdıyor

Cialis 3 pill coupon
Eylül ayında üye devletlerin parlamentolarında onaya gidecek olan 110 milyar Euro’luk ikinci Yunan kredi paketi her yerinden çatırdıyor.  Hafta boyunca Finlandiya’nın krediye onay vermek karşılığında Atina’dan nakit teminat istemesi faslı tartışıldı.  Hafta sonunda Finlandiya nakit talebini geri çekmişti, ama hala bir çeşit teminatta israrlı.  Atina  ise bu konuda 17 üye ülkenin ortak karar vermesini istiyor.

Cialis a dubai
Cuma günü pakette yeni bir pürüz daha çıktı. 135 milyar Euro’luk Yunan DİBS’in daha uzun vadede tahvillere swap (değiş-tokuş) edilmesi kısmı da tehlikeye girdi.  Yunan Maliye Bakanı Venizelos, üye başkentlere gönderdiği mektupta katılımın %90’nın altında kalması halidnde SWAP’ı iptal edeceğini açıkladı.  WSJ’a göre halen bankalardan gönüllü  katlıım %60 civarında.

Cialis uptodate
En son olarak ise Atina kaynakları bir çok büyük bankanın dahi mevduat kaçışlarına sahne olduğunu, Yunan Merkez Bankası’nın bu hafta 5 milyar Euro borç vermek zorunda kaldığını öne sürüyor.

Cialis tinnitus
Yunanistan’ın kredi paketinin onaylanmaması halinde iflasını ilan etmekten başka çaresi kalmıyor.  Uzmanlar, halen yaşananların at pazarlığı olduğunu, Eylül ortalarında çaresiz kalan Atina ve 16 üye devletin bir şekilde uzlaşacağına düşğnüyor. Yunan kredi paketindeki çatırdama sesleri Cuma günü Euro’yu etkilemedi, Euro/dolar 1.45 sınırında.  Ama Stoxx50 endeksi çok kötü sarsılarak günü %1.18 değer kaybıyla kapattı.

Atilla Yeşilada,

ayesilada@gmail.com

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Altın bir haftada % 3 geriledi

İAB Endeksi bu hafta yüzde 3.08 değer kaybetti

Kapat