Yunan Borcunda Yüzde 50 İskonto

Dünyanın en büyük bankaları, Yunanistan borcunun değerinin yarısı kadar azaltılması konusunda yapılan anlaşmada son sözü söyleyen Almanya Şansölyesi Angela Merkel´e boyun eğdiler.

Finansal şirketleri temsil eden Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) direktörü Charles Dallara, özel yatırımcıların elinde bulunan Yunan borcunda yüzde 50 iskontoya gidilmesi temelinde bir anlaşmaya varıldığını saat 04.26´da bir mail ile duyurdu.

Gece yarısı Dallara´yı toplantıya çağırarak 10 saatlik toplatılarına bir ara veren Euro Bölgesi liderleri saç tıraşının gönüllü olacağını fakat Dallara´nın reddedemeyeceği bir teklif üzerine teklifin kabul edildiğini belirttiler.

Lüksemburg Başbakanı Jean-Claude Juncker, “Merkel, Sarkozy ve Juncker olarak birlikte bankalar ile gönüllü bir anlaşmanın mümkün olmaması halinde Yunanistan´ın borçlarını ödeyememesini ilan etmekte bir saniye çekinmeyeceğimizi bildirdik Bunun devletlere maliyeti çok yüksek olurdu ve bankları mahvederdi.” dedi.

Merkel, “Sadece bir teklif yaptık. Banka delegeleri teklifi temsilcilerine götürdü. Bu teklifini son sözümüz olduğunu söyledik ve kabul ettiler.” diye konuştu.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
VOB 30 Beklenti Ne Yönde?

Bir süredir destek bulduğu 67.500-66.800 aralığında dün de tutunmaya çalışan kontratın, son dakika satışlarıyla günü bu aralığın altında tamamladığını görüyoruz. ...

Kapat