Yumuşak İniş iyidir, Camdan Fırlatmaz

Yapı Kredi Bankası Genel Müdürü Faik Açıkalın, Türkiye’nin yüzde 4 büyüme ile hayata geçirmeyi istediği ‘yumuşak iniş’ senaryosuna inandığını belirterek “Yüzde 4 büyüme için frene bastığınızda ön camdan fırlamazsınız” dedi.

 
YAPI Kredi Bankası Genel Müdürü Faik Açıkalın, Türkiye’nin, yüzde 4 büyüme ile hayata geçirmeyi istediği ‘yumuşak iniş’ senaryosuna inandıklarını belirterek, “Yüzde 8.5 büyümeden sonra, yüzde 4 büyüme farklı, yüzde 1-2 büyüme farklı etkiler yaratır. Yüzde 4 için frene bastığınızda ön camdan fırlamazsınız. Biz bu senaryoya inanıyoruz” dedi. Yumuşak iniş kapsamında bankacılık sektöründe geçen yıla göre kârlılık ve büyümede daralma beklediklerini söyleyen Açıkalın, “Türk bankacılık sektörü geçen yıl yüzde 17 büyümesine rağmen kârlılığı yüzde 10 civarında düştü. Bu yıl da kârlılığın yüzde 10 düşeceğine yönelik beklenti var. Planlarımızı ona göre yaptık” diye konuştu.

 
Kaynak maliyetleri artacak

 
Açıkalın, bankaların kârlılığının düşmesinde etkili olacak nedenleri şöyle sıraladı: “Artan enflasyon, ABD ve Avrupa’daki gelişmelerden dolayı kaynak maliyetlerindeki artış, sorunlu kredilerin artması, zorunlu karşılıkların bu yıla etkileri kârlılığın azalmasına neden olacaktır. Düzenleyici kurumların alacağı ekonomik tedbirlerin de sektöre yansımaları olabilir. Geçen yıl kredilerde yüzde 30’a yakın büyüme elde edildi. Bu yıl yüzde 15 büyüme bekleniyor. Bundan bazı kredi kullananlar olumsuz etkilenecek. Sorunlu kredilerde artış olabilir ve bunun da bilançolara yansıması kârı düşürebilir. Sorunlu kredilerin oranında bu yıl 0.30 oranında bir artış beklenebilir.”
 

Sektörün üzerinde büyüme
 

2012 mart ayına kadar kredilerde büyümenin yüzde 2.1 gibi düşük bir seyir izlediğini belirten Açıkalın şöyle devam etti: “Bu, ticari hareketin ciddi yavaşladığını gösteriyor. Bu rakamların önümüzdeki dönemde artmasını bekliyoruz. Mevduatta ise büyüme neredeyse hiç olmadı. Biz Yapı Kredi olarak bu yıl yine sektörün üzerinde büyüme planladık. Kredilerde sektördeki yüzde 15’lik büyümenin üzerinde, yüzde 17 büyüme planlıyoruz. Sektörde yüzde 12-13 civarında büyüme beklediğimiz mevduatta biz yüzde 15 büyümeyi planlıyoruz.”

 
Tasarruf lehine önemli adım

 
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın önceki gün detaylarını açıkladığı tasarruf teşvik paketine ilişkin değerlendirmede bulunan Faik Açıkalın, şunları söyledi: “Devlet vatandaşın bireysel emeklilik için sisteme koyacağı 100 liranın yanına 25 lira devlet katkı payı koyacak. Bu önemli bir adım. Bu devletin tasarruf konusunda aktif bir oyuncu olması, tasarruf lehine açık bir pozisyon alması anlamına geliyor. Tasarruf konusunda kararlılığını gösteriyor.”
 

Durgun Avrupa’ya neden gidelim

 
TÜRKİYE’de bankacılık sektörü için daha fazla büyüme potansiyeli olduğunu söyleyen Faik Açıkalın, Avrupa’daki krizde düşen banka fiyatları nedeniyle oluşan fırsatlara ilişkin şunları söyledi: “Ağırlıklı Avrupa ülkeleri olmak üzere 22 ülkede aktif bir ortağımız var; Unicredit’in aktif olduğu pazarlara girmeyi düşünmüyoruz. Avrupa pazarı doygunluğa erişmiş durumda. Türkiye’de ise büyük potansiyel var. Avrupa’da bu durgunluk ve Türkiye’de de bu potansiyel varken neden Avrupa’ya gidelim?”

 
Türkiye Unicredit için çok önemli

 
Unicredit’in sermaye artırımına ihtiyaç duyması ve Yapı Kredi’deki hisselerini satacağı yönündeki haberlere ilişkin Faik Açıkalın şu değerlendirmeyi yaptı: Unicredit geçen şubat sonunda 7.5 milyar dolar sermaye artırımına giderek sermaye yeterlilik oranını yüzde 9.1 seviyesine yükseltti. Bu Avruap için iyi bir oran. Türkiye Unicredit için oyun planının vazgeçilmez parçası.”  (Hürriyet)

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Enka Temettü Onaylandı

Enka’nın dün gerçekleşen genel kurulunda 2011 yılı karından hisse başına brüt 8.4 kuruş, net 7.43 kuruş nakit temettü dağıtımı (15...

Kapat