Yuan, Dolar Karşısında Çok Daha Fazla Değerlenebilir

Çin’in devlet kontrolündeki basın kuruluşlarından China Securities  Journal gazetesinde yer alan değerlendirmede, Çin Yuanı’nın önümüzdeki  aylarda ABD Doları karşısında daha hızlı şekilde değer kazanabileceği,  Yuan’ın değerinin Pekin’in para politikası araçlarında daha büyük bir  rol almaya başladığını belirtildi.

 
China Securities Journal’daki değerlendirmede global ekonomik  toparlanmanın yavaşladığı ortamda Çin’in enflasyonu kontrol altına almak için Yuan’ın değerini artırabileceğini vurguladı.
  

Gazete, ABD’nin faiz oranlarını 2 yıl için sıfıra yakın tutma  taahhütü vermesinin Çin’de enflasyonist baskıları artırabileceğine de işaret etti.
 

NODA, “EĞER YEN’DE TEK YÖNLÜ HAREKETLER DEVAM EDERSE SEÇENEKLERİ DEĞERLENDİRECEĞİZ”

 
Japonya Maliye Bakanı Yoshihiko Noda, Yen’in tek yönlü olarak  hareket etmeye devam etmesi, 11 Mart depreminin etkilerini üzerinde  atmaya çalışan Japon ekonomisinde toparlanmayı tehdit etmeye devam  etmesi halinde çeşitli seçenekleri değerlendireceğini bildirdi.
 

Noda ayrıca, Yen’deki değer artışının ekonomiye verdiği  sıkıntıları hafifletmek için hükümetin bu sonbahara kadar hazır  etmek için çalıştığı 3. ek bütçede bazı tedbirler alabileceklerini  de ifade etti. Ancak Noda, hangi tedbirlerin alınabileceği konusunda  yorum yapmadı.
 

Noda ayrıca, Yen’deki değerlenmeye karşı geçtiğimiz hafta piyasaya  yaptıkları müdahalenin etkilerini değerlendirmek için erken olduğunu belirterek, “4 Ağustos’taki müdahalenin etmileri konusunda net bir  yorum yapabilecek durumda değiliz. Müdahalenin sonuçları konusunda  bir yargıya varmak için çok erken” diye konuştu.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Milliyet “Net Hata Noksan’ı” Ekonomistlere Sordu

Son 12 ayda 10 milyar dolara erişerek 72 milyar dolarlık cari açığın finansmanında önemli bir rol oynayan ödemeler dengesi hesabındaki...

Kapat