Yılın en riskli dönemi başlıyor!

Risk iştahı ne zaman geri gelir?

İstanbul Analytics Ekibi

Piyasalar bölümünde riskli varlıklar için risk iştahının en az iki belki dört hafta düşük seyredeceği tezini işleyeceğim. Küresel Görünüm’de ise bunun nedenlerini anlatıyorum.

ABD’den gelen veriler artık ralliye destek vermez. ABD ekonomisi bir büyüme sıçraması yakalayarak belirli bir platoya oturdu. Daha fazla hızlanması için yeterli cephane1 yok. Ayrıca bu ekonomi tempoda gittiği sürece piyasalar Fed’in QE3 başlatmaya cesaret edemeyeceğini de varsayıyorlar.

DÜNYA BORSALARINDAKİ SON DURUM İÇİN TIKLAYIN…

Çin yönetimi ekonomideki yavaşlamadan hiç rahatsız değil. Zaten ilk çare olarak yuan’ın değer kazanmasını durdurdular. Petrol bu düzeyde seyrederken, yeniden iç talebi pompalamak riskli. PBoC Nisan ortalarından önce parasal gevşeme adımını atmaz. Ayrıca, atacağı adımların piyasa tarafından tatmin edici bulunmaması riskini de hesaba katmalıyız.

AB hem risk hem de fırsat. AB ekonomisi resesyonda ve İstikrar Paket’i uygulandığı sürece de bu resesyondan kurtulamayacak. Mart sanayi siparişleri ve PMI’dan okunan sipariş göstergeleri üretim tarafında daralmanın sürdüğünü işaret ediyor. Ama, AB Komisyonu tarafından derlenen tüketici güveninde hafif bir artış var. Çin’in yavaşlayan büyümeye karşı parasal önlemler almaması ve kıtanın sorunları ölçeğinde güçlü seyreden Euro da bölgede toparlanmaya engel teşkil ediyor. LTRO’nun reel kesime kredi olarak döndüğüne dair henüz en ufak bir kanıt yok. İrlanda yine resesyonda ve banka yeniden sermayelendirmesi kapsamında kendi merkez bankasından aldığı 3 milyar Euro borcu nakit yerine tahville ödemek için izin istiyor.

Avrupa’da yakında korkulu günler yeniden başlar. Mart sonu liderler zirvesinde Merkel’in EFSF-ESM’in birleştirilmesi ve sermaye artırımına onay vermesi panik ataklarına karşı tek çare. Yoksa, Fransa ve Yunanistan seçimleri, yatırımcıların PIIGS DİBS şortlamaları için ideal bir fırsat teşkil edecek. Bence Merkel son dakikada razı olur, ya da EFSF ve ESM’in bir yıl boyunca birlikte faaliyet göstermesine yol açacak ara çözüme razı olacak. Ama bu ara çözüm, IMF ve G-20’den 1 trilyon dolarlık kaynak aktarımına YETMEZ.

Petrol büyük joker. Geçen hafta gayet güzel bir geri çekilme başlamıştı. Cuma akşamı İran’ın petrol ihracatının üçyüz bin varil azaldığı haberi ile Brent yine 125 doların üstünde kapandı. EĞER İran ve İsrail askeri çatışma hususunda çenelerini tutarlarsa, Brent geriler. Ama bu tam bir “Kuğu vakası”; kara da olabilir, ak da. Orta vadede ise ABD başkanlık seçimi yaklaştıkça İran’a saldırı riski daha bariz fiyatlanacak.

Suriye ve PKK sorunu artık içiçeSuriye’de Esat’ın güçleri bu hafta içinde 2 kenti isyancılardan ikinci kez kurtardı. Şam’ın banliyölerinde çatışmalar var. İnsan hakları örgütleri raporlarına göre, askerler artık toplu köy ve kabile boşaltma yöntemlerine başvuruyor. Özgür Suriye Ordusu mensupları da işkence ve sivil katliamlara başladı. Özetle, bu isyan kolay bitmeyecek.

Ayrıca, Rusya da çok yoğun uluslararası baskı altında tutum değiştiriyor. Esat’a derhal Annan barış planını benimseyip, askerlerini yerleşim merkezlerinden çekmesi için mesaj gitti. Bu ortamda Esat bu ultimatomu kabul etse, bir kaç Sünni çoğunluğun yaşadığı kenti çok çabuk kaybedebilir.

PKK’nın Suriye Kürdistan’ında iyice yerleşip açıkça silahlı militan devriye gezdirdiği haberleri yaygın. Karayılan Türk askeri Suriye’ye ayak basarsa, “Bütün Kürdistan’ı kan gölüne” çevirme tehditini savurdu. Zaten, Esat kalsın veya gitsin, PKK artık Suriye’den kolay kolay çıkmaz. İşte bu gerçek Suriye ve PKK sorunlarını Ankara’nın gözünden birleştiriyor. Somut olarak, Esat’ın iktidarını koruduğu bir senaryoda, PKK Esat izin vermese de Türkiye’ye saldırı düzenleyip, Kürt nüfus içinden militan devşirecek.

Ankara Suriye’ye askeri müdahale yapar mı? Bu sorunun cevabını on gün içinde alırız. Erdoğan önce Güney Kore’de Obama ile, ardından da Tahran’da İran yönetimi ile görüşecek. En son olarak 1 Nisan Suriye’nin Dostları Zirvesi var. Nisan’ın ilk haftasında Suriye’ye askeri müdahelenin nimet-külfet dengesini öğreneceğiz.

Eğer Arap Birliği müdahale kararı alırsa ve Obama-AB Ankara’ya Suriye’de yalnız kalmayacağına dair çok güçlü güvence verirse, Erdoğan askeri müdahale riskini göze alabilir. Bu karar Nisan’da alınmasa da, ilerki aylarda alınabilir. Aşağıda anlatacağım gibi, PKK’nın Suriye coğrafyasını terör operasyonları için kullanması olasılığı hayli yüksek. BM’ye göre ise iç savaş ikiyüzbin mülteciyi yerinden edebilir. Bu iki süreçten biri dahi Ankara’nın müdahele kararı alması için yeterli olabilir.

AKP’nin yeni Kürt planı hükümet çevreleri tarafından doğrulanmıyor, ama olaylar ve BDP’den gelen açıklamalar böyle bir planın yürürlüğe girdiğinin göstergesi. PKK ile savaş, BDP ile parlamento zemininde müzakare bu planın ana unsurları. BDP, PKK ve Öcalan’ın önderliğinden kurtulamaz. Dolayısı ile müzakere yok. Ankara PKK’yı sahada, BDP-KCK’yı da yerleşkede bitirmek için tüm kozlarını oynayacak. PKK açısından ise Kürtlere haklarını teslim eden bir anayasa veya Kuzey Irak’tan kovulma çok hayati riskler. Ellerinde Suriye coğrafyası ve gittikçe kızgınlığı artan Kürt nüfus gibi önemli avantajları da var. Onlar da tüm kozlarını oynayacaklar. Çok kanlı bir bahar-yaz yaşayacağız. Zaten, daha karlar erir erimez 25 terörist öldürüldü.

Piyasalar açısından bu kanlı çekişme ne ifade eder? Eğer şu şartlar gerçekleşirse, risk profili hızla yükselir:

* Suriye’ye askeri müdahale olasılığının doğması -%25 olasılık
* Yüksek sayıda Kürt’ün sürekli sivil itaatsizliğe başlaması-%25
* Batı kentlerinde sivil hedeflere bombalı terör saldırıları- %40

Bigpara turuna katılın

Altın fiyatları, döviz fiyatları, dolar, euro, sterlin, canlı borsa, hisse senetleri, hisse fiyatları, dünya borsaları, en çok artan hisseler, en çok azalan hisseler, uzman görüşleri, banka faizleri, VOB, teknik analiz, KAP haberleri

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Gelişen Piyasa Hisseleri Sekiz Haftanın Düşüğünde

Gelişen piyasa hisse sentleri, gelişen ülke şirketlerinin karlarının yavaşlamakta olduğu endişeleri ve İspanya’nın Avrupa’nın borç krizini yeniden tetikleyebileceği spekülasyonu sonrası...

Kapat