Yıldırım: Sanayi’den TCMB’nin Kararlarına Destek Sinyali…

 ·         Şubat ayında sanayi üretimi geçtiğimiz yılın aynı ayına göre ortalama piyasa beklentisinin altında %13.9 seviyesinde artış kaydetti. Piyasa beklentisi sanayi üretiminin yıllık %15 seviyesinde büyümesi yönündeydi.
 

·         Rakamları bir önceki aya göre değerlendirdiğimizde, sanayi üretimi, arındırılmamış verilere göre, aylık bazda %4.1 seviyesinde düşüşe işaret ederken mevsimsellikten ve takvim etkisinden arındırılmış veriler de 3 ayın ardından ilk kez aylık bazda (%1.7 seviyesinde) bir düşüş gösteriyor. Yalnız takvim etkisinden arındırılmış verilere bakıldığında da, sanayi üretiminin bir önceki yılın aynı ayına göre, ham verilerin hafif üzerinde, %14 arttığı görülüyor.
 

·         İmalat ana sanayi grupları sınıflamasına göre en yüksek yıllık artış, ilgili ayda %28.9 ile son aylarda olduğu gibi yine sermaye malı imalatında görülürken, sermaye malını, %16.7 ile ara malı imalatı izledi. Aylık bazda bakıldığında da yalnızca sermaye malı imalatında artış gözleniyor.

 
Şubat ayı sanayi üretim rakamları beklentilerin altında bir görünüm sergilerken mevsimsellikten arındırılmış veriler de Kasım ayından bu yana ilk kez aylık bazda bir düşüşe işaret ediyor. Yine de güçlü Ocak ayı verisinin ardından 2011’in ilk çeyrek ekonomik aktivitesi adına olumsuz bir söylemde bulunmak çok kolay değil. Mart ayında ise geçtiğimiz yıldan gelen kuvvetli baz etkisi sebebiyle yıllık artış hızında yavaşlamanın süreceğini düşünüyoruz.
 

Bu durumu Merkez Bankası kararları açısından incelediğimizde, sanayi üretiminin artış hızında gözlenen azalmanın ekonomik büyüme ve cari açık kapsamında olumlu algılanacağı aşikar. Ancak yukarıda da belirttiğimiz üzere henüz bu anlamda birşey söylemek için erken.

 
Herşeye rağmen (geçtiğimiz ay da belirttiğimiz üzere) faiz kararında Haziran ayına kadar bir değişim beklemezken artan enflasyon beklentileri ve global politika faizlerindeki artırımları takiben yılın ikinci yarısı itibarıyla Türkiye’de politika faiz artırımlarının başlamasını tahmin ediyoruz. Bunun net zamanlaması için ise öncelikle enflasyon sonrasında kredilerdeki seyir önem arzediyor.
 

Başar YILDIRIM

TSKB – Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Ençok Değer Kazanan ve Kaybedenler

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda (IMKB) bugün seanslık bazda en çok değer kazanan 20 Hisse Senedi:   Kod            Son      G.Düşük     G.Yüksek   ...

Kapat