Yıl Sonu Bütçesi Rahatlıkla Ulaşılacak

Mayıs ayında bütçe 2.8 milyar TL fazla verirken, FDF 6.9 milyar TL oldu.

 

Ocak-Mayıs döneminde bütçe açığı sadece 0.2 milyar TL olurken, FDF 20.6 milyar TL’ye yükseldi.
Böylece yılın beş ayında yıl sonu için öngörülen bütçe açığının yalnızca %0.7′si, FDF’nın ise %150′si gerçekleşmiş oldu. (hükümet 2011 sonu bütçe açığı tahmini: 33.5 milyar TL –  FDF tahmini ise 14 milyar TL)
 
 
Yılın ilk beş aylık bütçe verilerine baktığımızda 2 dikkat çekici gelişme var:
 

         + Bunlardan ilki faiz harcamalarındaki belirgin gerilme – yıllık %14 civarında
         + İkincisi ise vrgi gelirlerindeki %21′lik artış

 
Faiz hariç giderlerde ise, yani ana harcama kalemlerinde, hızlı artışlar mevcut. Bu olumsuz tablo, faiz harcamaları ile bir miktar kompanse edilip toplam harcamalardaki hızlanmayı yavaşlatıyor ve bütçe totalda sağlıklı gözüküyor. Yine de son dönemde bütçe açısından yapılan analizlerde ana harcama kalemlerindeki artışın hızla devam etmesi eleştirilmekte. Şuanda bütçe verileri oldukça sağlam olmasına rağmen, büyümenin bu denli güçlü olmadığı yani vergi gelirlerinin bu denli yüksek olmadığı ortamda yüksek harcama trendinin ekonomiye olumsuz yansıması sözkonusu. Vergi gelirleri son derece hızlı arttığından bütçedeki bu bozukluk şuanda dikkat çekmiyor.

 
2011′de Bütçe tarafında rahatız: Genel olarak bütçe rakamlarına baktığımızda, 2011 için öngörülen %2.8′lik bütçe açığı/GSYH oranı rahatlıkla erişilebilecek gözüküyor. %40 civarlarındaki borç/GSYH oranı da daha da gerileyecek.

   
 

Gizem Oztok Altınsac

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Nuri Sevgen: Olmak Ya Da Olmamak…

Dünün piyasa gündemi yine Yunanistan’dan belirlendi. Brüksel’de dün toplanan Euro Bölgesi Maliye Bakanları Yunanistan’a yapılacak ek yardım konusunda anlaşamayınca Euro’dan...

Kapat