YF Menkul: Yogun Bir Güne Başlıyoruz

Gündemin ve veri akışının yoğun olduğu bir güne başlıyoruzİMKB-100 endeksi, son iki gündür yurt dışı borsalar yükseldiği halde değer kaybediyor. Yurt dışı borsaların sert düştüğü dönemlerde ise sınırlı ölçüde geriliyor. Son beş işlem günü boyunca giderek azalan işlem hacmiyle aralıksız gerileyen endeks, son üç gündür ise 62.500 “kritik” desteğinin altında kapanıyor. Son on işlem gününde ise iki gün hariç endeksin sürekli ekside kapanması ise teknik açıdan zayıflamasına neden oluyor.

Endeksin, dünkü %0.33 oranındaki değer kaybının önemli bir kısmının TTKOM ve AEFES gibi endeks ağırlığı yüksek sanayi hisselerindeki düşüşten kaynaklanması, diğer taraftan Banka hisselerinin günü hafif de olsa değer artışıyla tamamlaması ise dikkat çekiyor. 

Yurt dışı piyasalar ABD’de borç tavanı krizinin çözümüne ilişkin ilerleme kaydedildiği yönündeki haberlerin ve beklentilerden iyi gelen şirket bilançolarının etkisiyle dün de yükselirken, ABD borsaları, II. el konut verilerinin beklentilerin altında kalması nedeniyle bir miktar kâr satışlarıyla geriledi. Yurt dışı piyasaların bugün AB liderler zirvesinden çıkacak sonuca odaklı bir seyir izlenmesi bekleniyor. Yurt içinde ise Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nun saat 14.00’deki açıklamaları bekleniyor. 

Bugüne baktığımızda, Çin’de açıklanan ve imalât sektöründe son bir yıldır ilk kez gerilemeye işaret eden PMI verisinin ardından Asya borsalarının karışık bir seyir izlediği görülüyor. ABD vadelileri, Nasdaq hariç, ortalama %0.2 oranında primli işlem görüyor. Avrupa borsalarının ise %0.2-%0.3 arasında yükselişle açılması bekleniyor. Yunanistan’a sağlanacak yardım konusunda Almanya ve Fransa’nın anlaşma sağladıkları yönündeki haberler nedeniyle parite, düne göre %0.40 oranında yukarıda 1.4273 seviyesinden işlem görüyor. Söz konusu anlaşmanın bugün saat 13:00’de başlayacak AB liderler zirvesinde ilerleme kaydedilmesi umutlarını artırdığı görülüyor. Buna rağmen, içerde dolar kuru dünkü seviyesine yakın 1.6620’den işlem görüyor. Döviz sepeti 2.018  ile onuncu işlem gününe de yükselerek başlıyor. Dün 8.75 seviyesinden kapanan gösterge tahvilde işlemler tezgâh üstünde, %8.74-%8.77 seviyesinden geçiyor. Endeksin bugün hafif alıcılı açılacağını tahmin ediyoruz.

IMKB 100 Endeksi :

61.636 kapanışEndeks dün itibarıyla 62.500 “kritik” desteğinin altında kapanarak zayıflamaya devam etti.  Endeks, Haziran ayı ortasında başlayan son yükseliş dalgasının %61.8 Fibo. geri alım desteğine karşılık gelen 61.650 desteğinin hemen yakınında işlem görüyor. Söz konusu desteğinin, bir önceki gün olduğu gibi dün de çalıştığı görülüyor.  Söz konusu desteğinde tutunması nedeniyle halen tepki olasılığı devam endeksin, bu desteğini de kırması durumunda, 62.500 seviyesine doğru tepki veremeden, ikinci adımdaki düzeltmesine başlayabileceğini düşünüyoruz. Bu durumda düşüş ivmesini artırmasını beklediğimiz endeksin,  ilk aşamada 60.800 seviyesine doğru gerileme olasılığının artacağını tahmin ediyoruz.   Dirençler: 61.350 – 60.800 Destekler:  62.000- 62.2,0

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Global Yatırım İMKB Stratejisi

İMKB, 61.407-62.093 aralıgında hareket etti ve %0,33 düsüs ile 61.636 seviyesinden kapanıs gerçeklestirdi. Bslem hacmi 1,24 milyar TL seviyesindeydi. BMKB’de...

Kapat