YF Menkul: Hafif Alıcılı Bir Gün Bekliyoruz

İMKB-100 endeksi, dün %0.30 değer kaybıyla kapandı ve ortalama %1.0 ve üzerinde yükselen Avrupa ile ABD borsalarının gerisinde kaldı. Son dört gündür 63.261 seviyesinden itibaren aralıksız değer kaybeden endeksin, bu süre zarfında işlem hacmi de giderek azaldı ve 1.905 mn TL’den dün itibarıyla 1.217 mn TL’ye geriledi. 

Yurt dışında Avrupa borsalarında gözlenen son dönemdeki sert satışların yerini dün %1.0-%2.0 oranındaki yükselişlerin aldığı gözlendi. Almanya’da açıklanan ZEW endeksinin beklentilerin altında kalmasına rağmen, açıklanan şirket bilançolarının olumlu geldi. Ayrıca, ABD konut verilerinin beklentilerin oldukça üzerinde gelmesi ve Kongre üyelerinden ABD borç tavanı sorununun çözümüne ilişkin yapıcı önerilerin gelmesi dün risk iştahının yükselmesinde etkili oldu.

Yurt içinde ise dün düzenlenen yeni gösterge tahvili ihalesinin beklentilerin altında bir faiz ile sonuçlanması, eski gösterge tahvili faizinin gün içinde 10 baz puan gevşeyerek %8.80 seviyesine kadar gerilemesine neden oldu. Ancak bono tarafındaki iyimserlik, döviz sepetindeki hareketliliği durdurmaya yeterli olmadı ve sepetin 2.00 seviyesinin üzerindeki seyri devam etti.

Bugüne baktığımızda, Asya borsalarında Çin hariç olumlu bir tablonun mevcut olduğunu izliyoruz. Dün %1.5-%2.2 oranında yükselerek kapanan ABD borsalarının üzerine bugün vadelileri, %0.20-%0.65 oranında daha artıda işlem görüyor. Bunda ABD piyasaları kapandıktan sonra 2Ç11 bilançosunda beklentilerin üzerine kâr açıklayan Apple şirketinin etkisinin olduğu gözleniyor. Avrupa borsalarının ise %0.4-%0.5 arasında artıda açılması bekleniyor. Döviz sepeti ve dolar kuru dünkü seviyelerine oldukça yakın sırasıyla, 2.0022 ve 1.6591 seviyelerinden güne başlarken, dün %8.78 seviyesinden kapanan yeni gösterge tahvilde işlemler tezgâh üstünde, %8.77 seviyesinden geçiyor. Endeksin bugün hafif alıcılı açılmasının ardından 62.500 seviyesine doğru tepki vermeye çalışacağını tahmin ediyoruz.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
20 Temmuz 2011 LiderForex Sabah Analizi

EUR/USD ANALİZ Uluslararası Para Fonu (IMF), Yunanistan'ın ülke borç krizinin, yetkililerin bulaşma riskini önlemeleri durumunda bile, Euro Bölgesi'nin diğer kısmına...

Kapat