Yerli Traktör Yok Satınca Hurda İndirimi Ertelendi

Traktör piyasasında yaşanan canlılık nedeniyle sektör firmaları planlanan hurda teşviğinin ertelenmesini istedi. Öneri uygun görüldü.

 
Star’ın haberine göre Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen yaz açıkladığı traktör satışlarında uygulanacak hurda teşviği ‘süresiz’ olarak ertelendi. Traktör satışlarının zirve yapması, üreticilerin stoğunda traktör bulunmaması nedeniyle sektörden bu yönde bir talep geldi. Edinilen bilgiye göre, hükümet yetkilileri de öneriyi yerinde bularak uygulamayı hemen başlatmama kararı aldı. Ertelemede, piyasada traktör bulunmama ihtimaline karşı oluşacak boşluğun ithal ürünlerle karşılanması, bunun da cari açığı olumsuz etkileme ihtimalinin etken olduğu belirtiliyor. Başbakan Erdoğan’ın, yaklaşık üç ay önce verdiği talimat ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından başlatılan çiftçilerin ve sanayicilerin merakla beklediği hurda traktör desteği konusunda çalışmalar son aşamaya gelmişti. Bu yıl hayata geçirilmesi planlanan proje ile halen kullanılan  25 yaşın üzerindeki 674 bin traktöre ‘yenileme desteği’ sağlanması öngörülüyordu. Bilim, Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı’nın hazırladığı çalışma çerçevesinde 2010 yılı sonu itibariyle trafiğe kayıtlı 1 milyon 377 bin traktör bulunduğu, bunların 674 binin 25 yaşın üzerinde olduğuna işaret ediliyor.
  
Söz konusu düzenleme ile hurda traktörlerin büyük kısmının değiştirilmesi öngörülüyor. Bunun için de traktörlerini değiştirecek çiftçilere çeşitli destekler verilmesi söz konusu olacak. Desteklerin başında ise traktörlerini değiştiren çiftçilere hurda bedeli ödenmesi geliyor.  Öte yandan hem traktör üretimi hem de satışları tarihin en yüksek düzeyine ulaştı. Otomotiv Sanayii Derneğii (OSD) verilerine göre, geçen yıl traktör üretimi bir önceki yıla göre yüzde 53 artarak, 46 bin adet oldu. Satışlar da 34 bin adetle tarihi zirve yaptı. Bu arada Türkiye’de geçen yıl üretilen 46 bin adetlik traktörün 10 bin 146 adedi ihraç edildi. Bu yılın ilk iki ayında da traktördeki yükseliş devam etti. Toplam otomotiv üretiminde yüzde 5 gerileme olmasına rağmen, traktör üretimi yüzde 37 artış gösterdi. Ocak ve Şubat aylarında 8 bin 198 adet traktör üretildi. İki aylık satışlar ise geçen yılın ilk iki ayına göre yüzde 4 gerileyerek 4 bin 868 adet oldu. Ancak Ocak ayında geçen yılın Ocak ayının yüzde 10 altında kalan satışlar, Şubat ayında yüzde 1 ile geçen yılın Şubat ayına göre yükselişe geçti.

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
7 Milyon Yeni Konut Geliyor

Afet Dönüşüm Yasası’nın canlar kurtaracağını söyleyen Bakan Bayraktar, “1.5 milyonu İstanbul’da olmak üzere 7 milyon konut yapılacak” dedi.   Çevre...

Kapat