Yerli Otomoda Müjde Yakın

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat   Ergün, ”SAAB’ı bir marka olarak alıp bunu bir avantaja dönüştürmek isteyen   firmalarımızın konuyu iyi incelemeleri ve buzdağının altında ne olduğunu da   görmeye çalışmaları lazım” dedi.          

 
Çırağan Sarayı’nda düzenlenen ”Türk Asansör Sektörü ile İnşaat Sektörü   Buluşması” toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.          
 

Gazetecilerin ”İsveçli otomobil firması SAAB’ın iflas başvurusu   yaptığını, Türkiye’den SAAB’ın satın alınmasıyla ilgilenen firmaların olup   olmadığını” sormaları üzerine Ergün, SAAB’ın iflasını istediğini, satış   aşamasında dünyanın değişik firmalarının SAAB’la ilgilenebileceklerini  kaydetti.          
  

Ergün, Türkiye’den de bazı kişilerin SAAB’la ilgileniyor olmasının normal   olduğunu, ancak hükümet olarak SAAB’ı almaları şeklinde bir olayın söz konusu   olmadığını, Türkiye’deki ekonomik modelin bunu içermediğini kaydetti.          
 

Otomotiv sektöründeki firmaların SAAB’la ilgilenmelerinde dikkat etmeleri   gereken hususlar olması gerektiğine işaret eden Ergün, şunları söyledi:         
 

”Çünkü bu tür durumlarda, yani iflasa doğru giden firmaların markaları   ve teknolojileri transfer edilmeye çalışılırken, ortada bir borç yükünün ve   karmaşık ilişkiler yükünün de olabileceğini görmeleri lazım. Bir buzdağının üstü   vardır bir de buzdağının altı vardır. Eğer ilgileniyorlarsa, buzdağının üstü   kadar altıyla da ilgilenmeleri icap eder.          
 

Firmalarımızın, SAAB’ı bir marka olarak alıp bunu bir avantaja   dönüştürmek isteyen firmalarımızın konuyu iyi incelemeleri ve buzdağının altında   ne olduğunu görmeye çalışmaları lazım, Ben ne olduğunu bilerek söylemiyorum, ama   bu tür olaylarda her zaman buzdağının altında görülenden daha fazla sorunlar   olabilir. o sorunları da görmelerinde fayda var diye düşünüyorum.”          

 
Bakan Ergün, başka bir markalaşmış ürünün komple satın alınmasının onun   markalaşma avantajından yararlanarak bir başlangıç yapılmasının da bir seçenek   olabileceğini bildirdi.                    
 

-”SAAB’ın satın alınması konudaki görüşümü daha önce açıkladım”                    

 

Böyle bir satın almayı hükümet olarak yapacak olsalar, şimdiye kadar bir   otomobil fabrikası kurabileceklerini dile getiren Ergün, sözlerini şöyle   sürdürdü:          
 

”Kendi tasarımımızı yapardık ya da birisine kamu ortaklığı teklif   ederdik. Bizim hükümet olarak otomotiv sektöründe böyle bir adım atmamız söz   konusu değil. Biz özel sektöre Türkiye’deki fırsatları otomotiv sektörünün bizim   yan sanayimize olan katkısını bunun nasıl Türkiye’de büyüme potansiyeline sahip   olduğunu gösteriyor ve bunun için gerekli olan teşvik mekanizmalarını   oluşturuyoruz.          
 
Ben SAAB’ın satın alınması konudaki görüşümü daha önce açıkladım. Tabii   ki SAAB’ı kalitesiyle, teknolojiyle, elbette söyleyecek bir şeyimiz yok. Ama   dünyada çok yaygın bir marka değil SAAB. Belki şu andaki iflas sürecindeki   bilinirliği, üretim sürecindeki bilinirliğinden daha fazla oldu. Yani markalaşma   yolunda bilinirlik önemliyse iflas eden bir şirket olarak bilinmesi daha ön   planda oldu.”          
  

Bakan Ergün, daha önce AA’ya yaptığı açıklamada, SAAB’a ilişkin, ”Bu   marka dünyada tutmuş bir marka değil ki, ne tutmuş, yani SAAB’ın dünyadaki   potansiyeli nedir? Türkiye’de kaç tane SAAB görüyorsunuz? Gördünüz mü? Yani bin   tane var mı Türkiye’de SAAB marka otomobil? Dolayısıyla, İsveç’te markalaşmasını,   dünya çapında markalaşmasını oluşturamamış bir markanın satın alınmasının bize   çok büyük bir katkısı olacağını ben şahsen düşünmüyorum” görüşlerini   paylaşmıştı.                    
 

Yerli otomobil-                    

 
Türkiye’de üretilecek yerli otomobildeki son durum hakkında da   değerlendirmelerde bulunan Ergün, ”Yerli otomobil konusunda olumlu gelişmeler   var onu yakında kamuoyuyla paylaşacağız” dedi.          

 
Bir gazetecinin önceki gün Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç’la,   Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın görüşmesinde yerli otomobilin gündeme geldiğini   aktarması üzerine de ”Bunu siz kendiniz söylüyorsunuz, kendiniz inanıyorsunuz.   Ben orada yoktum. Herhangi bir açıklama yapılmadı. Dolayısıyla siz Rahmi Koç’la   Başbakanımızın bir araya geldiğinde ‘olsa olsa bu olur’ kanaatini oluşturdunuz.   Bunu konuşup konuşmadıkları bile belli değil” cevabını verdi.                    
 

-Ermeni iddialarının reddedilmesini suç sayan yasa teklifi-                    
 

Bakan Ergün, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının reddedilmesini   suç sayan yasa teklifinin Fransa Meclisi genel kurulunda oylanmasına ilişkin de   şunları kaydetti:          
 

”Fransa’da Ermenilerle ilgili bir tasarının parlamentoda gündeme   gelmesi, Fransa’nın iç siyasetinde bu tarihi konuları nasıl kullanmak istediğini   önümüze koyan bir gerçektir. Onun için tarihi konuların parlamento konusu   olmadığını Fransa’nın iç siyaset malzemesi olmasının Fransa’ya da Türk Fransız   ilişkilerine de ciddi manada zarar vereceğini kendilerine ifade ettik, her   düzeyde. Bizim toplumumuzun ve ülkemizin bu konudaki hassasiyetini görmeleri   lazım. Bu hassasiyetleri eğer dikkate almaz, sadece iç politikada bunu malzeme   olarak kullanırlarsa özellikle bizim toplumumuzun tüketim eğilimlerinde bunun   yansımaları olur.          
 

Bunu görmek lazım. Belki ülke olarak bir ambargo politikası, uluslararası   anlaşmaları ihlal gibi bir yaklaşımımız olmaz, ama nihayetinde kuralsız davranan   siyasi malzeme yapan yönetimlerin de bizim ülkemizde toplumda meydana getireceği   rahatsızlıkları dikkate alması lazım. Tabii ki bunun siyasi yansımaları da olur,   siyasi ilişkilere de birçok olumsuz katkısı olacaktır. Umarım Fransa yönetimi bu   konuda sağduyulu bir adım atarlar, bu yapmak istedikleri işin ekonomik ve siyasi   ilişkilere nasıl zarar vereceğini görürler. Nihayetinde bu Türkiye’ye zarar   vermekten çok Fransa’nın imajına dünyadaki diğer ülkelerle olan ilişkilerine de   olumsuz etki edecek bir tablo olur, bunu görmeleri lazım.”      

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
YF Menkul: Pozisyonumuzu Koruyoruz

VOB-30 Endeks Kontratı: 63.550 Bugün hafif yükselerek güne başlayan kontratın, daha önce kuvvetli direnç işlevi gören 63.350-400 bandını aşmakta zorlandığını...

Kapat