Yerel Parayla Ticaret Fikri Tuttu

Global ticarette euro ve dolar bağımlılığını azaltmayı hedefleyen yerel para birimleriyle ticaret fikri tuttu. Ruble ve yuanla başlayan uygulama 2 yılda 1.4 milyar dolar değerinde ek ticaret yarattı. Şimdi sırada Ukrayna, Belarus ve Mısır gibi ülkelerin yerel para birimleriyle ticaret var.
 

Komşu ülkeler başta olmak üzere uluslararası ticarette euro ve dolar tekelini azaltmayı hedefleyen yerel para birimleri ile ticaret fikri başarıya ulaştı. 2009 ortasında hayata geçirilen ve ilk aşamada Rus rublesi ile Çin para birimi yuan’ı kapsayan uygulama sayesinde 1.4 milyar dolar değerinde ek ticaret gerçekleşti. Özellikle ruble ile alışveriş, Rus ithalatçısı açısından ödeme kolaylığı yarattığı için Türkiye’nin ihracatını artırıcı bir etken de oldu. Laleli esnafı bu sayede yeni müşteriler kazanırken ülkeye olan ihracat geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 23 arttı. Öte yandan Rusya’da çalışan müteahhitlere de ödemelerin önemli kısmı Ruble ile yapıldı. Bu durum Türk firmaların elini güçlendirdi. Mısır, Ukrayna ve Belarus gibi ülkelerin yerel para birimleriyle ticaret için de çalışmalar sürüyor.
 

İKİ ÜLKE İÇİN DE KAZANÇ

 
Laleli Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Ayhan Karahan, uygulama sayesinde Laleli’nin tekrar eski canlılığına kavuştuğunu belirtti. Yeni Rus müşteriler kazandıklarını anlatan Karahan, “Ruslar bizimle ticaret için dolar temin etmek zorunda kalmıyor. İstediğimiz fiyatı da kabul ediyorlar. Hem turizmde hem de ticarette bu çok önemli. Aynı durum bizim için de geçerli. Enerji ithal ettiğimiz bu ülkeyle TL üzerinden çalışma yürütüyoruz. Ruble bizim için stepne gibi oldu” dedi.
 

Yeni müşteriler kazandık
 

Ruble ile ticaretin yaygınlaştırılması için tanıtım faaliyetlerinin artırılması gerektiğini de anlatan Karahan, “Rusya’da dışarıya 3 bin dolardan fazla para çıkarmak yasak. Ancak Rubleye herhangi bir sınırlama yok. Kişi yanında istediği kadar para getirip Türkiye’de harcayabiliyor. Ayrıca bankalar üzerinden de ticaret gayet hızlı işliyor. Rusya’daki alıcı buradaki bankaya ruble yatırıyor, biz gidip TL olarak alıyoruz. Bizim önerimiz uygulamanın Ukrayna ve Mısır gibi ülkelerde başlatılması yönünde ” diyor.
 

LALELİ’DE BİNLERCE RUBLE HARCIYOR

 
TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi
Yuanda yeni fırsatlar var
 
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi ruble ile ticaretin yanı sıra son dönemde yuan ile ticarette de yeni fırsat kapıları açıldığını ifade etti. Çin’in bu konuda birçok yeni uygulama planladığını belirten Büyükekşi, “Küresel ticaret ile ilgilenen firmalar Çin’in sunduğu fırsatları araştırabilir. Aldığımız son bilgilere göre Çin Hükümeti Yuan ile ticareti dünya genelinde yaymak için ciddi avantajlarla ticaret imkânı sunuyor. Öte yandan biz de Türkiye’nin belirli kanallara bağımlı kalmaması için bir dizi çalışma yürütüyoruz” bilgisini verdi.

 
İstanbul Tekstil İhracatçıları Birliği (İTHİB) Başkanı İsmail Gülle
Potansiyel yüksek

 
İstanbul Tekstil İhracatçıları Birliği (İTHİB) Başkanı İsmail Gülle de euro ve dolar dışındaki para birimleri ile ticaretin önemli potansiyele sahip olduğunu söylüyor. Ancak Gülle’ye göre para birimlerindeki aşırı hareketlilik ihracatçıyı tedirgin ettiği için hâlâ istenilen seviyeye gelinmiş değil. 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Spekülasyon azaldı; Asya paraları düştü

Fed'in finansal sisteme dolar enjekte edeceğine ilişkin spekülasyonların azalmasıyla, Asya paraları değer kaybetti

Kapat