Yeni Yaşında Yeni Yönetim

Ziraat Bankası Yönetim Kurulu Başkanı ve AK Parti kurucularından Muharrem Karslı yönetiminde 26   Aralık 1985′de açılan, 3 Ocak 1986′da alım-satım işlemlerine başlayan İstanbul   Menkul Kıymetler Borsasında (İMKB), 26. yıla girilmesinden birkaç gün sonra yeni yönetim iş başı yapacak.          
 

Resmi Gazetenin 2 Kasım 2011 tarihli mükerrer sayısında Aile ve Sosyal   Politikalar Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname   ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun   Hükmünde Kararname uyarınca Yönetim Kurulu üye sayısı artan Borsada, Başkan ve   Yönetim Kurulu Üyelerinin görev sürelerinin 31 Aralık 2011′de hiçbir işleme gerek   kalmaksızın sona ermesiyle, 1 Ocak 2012′de yeni üyeler göreve başlayacak.          
  

Bir kamu kuruluşu olan İMKB’de Yönetim Kurulu, mevcut haliyle aracı   kurumlar, bankalar ve yatırım bankalarının yetkililerinden oluşuyor. İMKB Yönetim   Kurulu, Hüseyin Erkan Başkanlığında Yusuf Serbest, Sudi Aydemir, Mehmet Osmanoğlu   ve Berra Doğaner’den oluşuyordu. Borsanın 29 Kasım’da yapılan Olağanüstü Genel   Kurulu’nda ise 3 yeni üyenin seçimi gerçekleştirilmişti. Olağanüstü Genel   Kurul’da İMKB Yönetim Kurulunda yer alacak aracı kuruluş temsilcileri İş Yatırım   Genel Müdürü İlhami Koç, Piramit Menkul Genel Müdürü Mehmet Osmanoğlu ve Başkent   Menkul Murahhas Azası ve Yönetim Kurulu Üyesi Cavidan Konuralp olarak   belirlenirken, Borsanın 2012 yılında 252 milyon 986 bin 728 lira gelir elde   edeceği öngörülmüştü.          

 

Resmi Gazetede yer alan değişiklik uyarınca Borsanın Yönetim Kurulu Üye   sayısı 5′ten 7′ye çıkarılırken, İMKB Başkanının görev süresi 5 yıldan 4 yıla,   Yönetim Kurulu üyelerinin görev süresi de 4 yıldan 3 yıla indirilmişti.          

 
İMKB’nin, 26. kuruluş yılına girmesinden birkaç gün sonra 6. dönem   yönetimi iş başına gelecek.          
 

370′in üzerinde şirketin işlem gördüğü Borsa pazarlarındaki işlem hacmi   geçen yıl 635 milyar 664 milyon lira olurken, rakam, bu yılın 11 ayında 658   milyar 130 milyon lira olarak gerçekleşti. İMKB’de 2011′de ortalama günlük işlem   hacmi 2 milyar 849 milyon lira oldu.                    
 

-Kuruluş öyküsü-                    
 

Modern borsacılık döneminin başlamasının en önemli nedenlerinden biri   bankerler krizi olurken, pek çok tasarruf sahibinin büyük zararlara uğraması   nedeniyle yeni bir sistem arayışı başladı. Tüm sermaye piyasası kurumlarını   denetlemekle görevli SPK oluşturuldu. 26 Aralık 1985′te de İMKB kuruldu. Böylece   120 yıllık bir dönem kapanmış ve yeni bir dönem başlamış oldu.          
  

Dönemin Başbakanı Turgut Özal’ın 1984 yılında Menkul Kıymetler Borsaları   Hakkındaki Kanun Hükmünde Kararnameyi çıkarmasının ardından, borsayı kuracak ekip   oluşturuldu. Muharrem Karslı Ankara’ya çağrılarak ilk Borsa Başkanı tayin yazısıyla İstanbul’a döndü. 365 milyon liralık bir bütçeyle Cağaloğlu’ndaki   Ziraat Bankasının 2. ve 3. katında çalışmalara başlandı. Daha sonra Borsa Karaköy’deki Erenhan’a taşındı.          
 

Dönemin bakanlarından Ekrem Pakdemirli’nin sembolik olarak satışa   çıkardığı, Boğaziçi Köprüsüne ait gelir ortaklığı senedinin satışıyla ilk çan   çalındı. Bir süre sonra yeni sistem arayışları başlayınca, o dönem oldukça esnek   olan Ürdün’ün tahta sistemi örnek alınarak tahta sistemine geçildi.          
 

1989 yılında borsayla ilgili 2 kilit karar alındı. Bunlardan birincisi 104 milyon dolarlık Türkiye Fonu kurulması, ikincisi ise yabancı yatırımcılara   Türkiye’deki her türlü menkul kıymete yatırım yapabilme ve karlarını transfer etme imkanı getiren 32 Sayılı Karar’dır. Bu kararla İMKB tarihinde yeni bir dönem   başladı.          
 

Menkul kıymetlerin takası ve saklanması için yeni sistem arayışları ve   uzun süre yeteceği düşünülen bina, İMKB’ye yetmemeye başlayınca yeni bina   arayışları başladı. Bu dönemde yönetim değişti ve Yaman Törüner başkan olarak atandı. İstinye’de Turban’a ait kongre binası yeniden yapılarak İMKB binasına   dönüştürüldü. Yaman Törüner’den sonra başkanlık görevini Tuncay Artun (1994-1997)   ve Osman Birsen (1997-2007) üstlendi. Artun’un 1997 yılı Ağustos ayında vefat   etmesiyle boşalan Borsa Başkanlığına ekim ayında getirilen Birsen, 2 dönem, 10 yıl süreyle en uzun süre görev yapan İMKB Başkanı oldu.          

 
2007 yılında Hüseyin Erkan başkan olarak atandı. Başta halka arzların   artırılmasına yönelik faaliyetler olmak üzere, yeni ürünlerin geliştirilmesi, alım satım sisteminin yenilenmesine ilişkin çalışmalar hız kazandı. Ulusal ve   uluslararası yeni endekslerin geliştirilmesi, Gelişen İşletmeler Piyasası, Kurumsal Ürünler Pazarının kurulması son dönemdeki gelişmelerden oldu.

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Noel Nedeniyle Haftanın İlk Günü Piyasalar Sakin…

EUR/USD ANALİZ Geride bıraktığımız hafta EUR/USD paritesi 1,3000 üzerinde tutunmayı başardı ancak teknik göstergelerdeki düzeltmelerin hacimsiz ve az olması paritedeki...

Kapat