Yeni Teşvik Sistemi 10 Gün İçinde Açıklanıyor

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, yeni teşvik sisteminin son derece iddialı bir teşvik sistemi olacağını, bir hafta, 10 gün içinde kamuoyuna açıklanacağını söyledi.
 

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye-Körfez İşbirliği Konseyi 1. İş Forumu’nda bir konuşma yaptı. Konuşmasında Türkiye’nin kaydettiği büyümeye değinen Çağlayan, konuşmasını şöyle sürdürdü:
 

“Türkiye, 2011 yılı itibarıyla bana göre yüzde 8′in üzerinde büyüme rakamına sahip olacaktır. Yüzde 8,3′lük büyüme rakamıyla Türkiye, dünya büyümesinde çok önemli bir yer alacaktır. 2012 yılında Türkiye ve Hollanda’nın aynı büyüme performansına sahip olması halinde, Türkiye’nin bugün dünyanın 17. büyük ekonomisindeki konumu 16. sıraya gelecektir. Brezilya, artık dünya ekonomisinde 6. sıraya gelmiştir. Artık 6. sırada İngiltere değil Brezilya var. 2014 yılında Brezilya, bu gidişle Fransa’yı geçecek ve dünyanın 5. ülkesi haline gelecek. Aynı şekilde bu yıl bittiğinde Rusya Kanada’yı, 2014 sonunda ise Hindistan İtalya’yı geçecek. İşte dünya ekonomisinde böylesine önemli bir değişim ve dönüşümün olduğu bir ortamda Türkiye de uluslararası yatırımcılar açısından önemli bir cazibe merkezi haline gelmiştir.”
 

8 yılda 107 milyar dolarlık doğrudan sermaye”
 

Cumhuriyetin kuruluş yılı olan 1923 yılından 2003 yılına kadar Türkiye’ye gelen toplam doğrudan yatırım miktarının 15 milyar dolar olduğuna değinen Çağlayan, 2003′ten sonra son 8 yılda Türkiye’nin, 80 yılda aldığı doğrudan yatırımın 7 katından fazlasını alarak 107 milyar dolarlık doğrudan sermaye çektiğini söyledi.

 
Bakan Çağlayan, Türkiye’ye gelen 107 milyar dolarlık doğrudan yatırımların yüzde 82′si Avrupa kaynaklı olduğunu, Avrupa’dan geldiğini ifade ederek, “Artık Türkiye’ye 80 yılda gelen toplam doğrudan sermaye artık bir yılda geliyor” dedi.

 
Türkiye’nin karın ve sermayenin transferinin serbest yapıldığı bir ülke olduğunun altını çizen Çağlayan, özellikle ülkeye uluslararası yatırımcıların çekilmesi noktasında önemli bir teşvik sistemini çok yakında dünya ve Türkiye kamuoyuna açıklayacaklarını ifade etti.
 

Yeni teşvik sistemi

 
Ekonomi Bakanı Çağlayan, yeni teşvik sistemine ilişkin şunları kaydetti:
“Yeni teşvik sistemi, son derece iddialı bir teşvik sistemi olacak. En geç bir hafta, 10 gün içinde kamuoyuna açıklayacağız. Yeni teşvik sistemi ile bilhassa otomotiv sektöründe, demir-çelik sektöründe, kimya sektöründe, rafineri sektöründe, ilaç-eczacılık, hava yolu, hava taşıtları ve yüksek katma değerli yüksek teknoloji ürünlere çok özellikli, önemli destekler vereceğiz. Bilhassa stratejik yatırımlar kapsamında değerlendirmiş olduğumuz yatırımları yapanlara arsa tahsisi ücretsiz yapılacaktır. Gerek vergilerde, gerek yatırımda, gerek iş gücünün maliyetlerinde, sosyal güvenlikte çok önemli destekler verilecektir.”

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Garanti’den 500 Milyon Dolarlık Kredi Ödemesi

Garanti Bankası, 2007 tarihinde aldığı 10 yıl vadeli ve 5 yıl sonunda erken itfa opsiyonuna sahip olan 500 milyon dolar...

Kapat