Yeni Teşvik Paketi Cari Açığı Çözmeye Yardımcı Olacak

Yatırım Teşvik Paketine ilişkin, Türkiye’de üretimi olmayan, az olan ya da Türkiye’nin ağırlıklı olarak ithal ettiği ürünlerin ülkede üretilmesi durumunda o sektör ve ürünlere yoğunlaştırılmış teşvik getireceklerini anlatan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, “Cari açığı doğrudan çözecek bir paket değil. Cari açık sorununun çözülmesine yardımcı olacak unsurlardan biri” dedi.
Başbakan’a sunuldu

 
Singapur’da bulunan Ali Babacan, şu değerlendirmeyi yaptı: “Teşvikle ilgili çalışmaların son safhasına geldik. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a sunumu yapıldı. Pakete son halinin verilmesinin ardından kamuoyuna açıklanacak. Bu konuda yapılacak çalışmalar ve atılacak adımlar çok önemli.”

 
AB iyi görünüyor

 
AB’deki borç krizi hakkında da kısa bir değerlendirme yapan Ali Babacan, şöyle konuştu: “AB’nin durumu yılbaşına oranla daha iyi gibi görünüyor. Avrupa Merkez Bankası’nın aldığı kararların olumlu yansımaları oldu. Ayrıca 25 ülke lideri mali anlaşma konusunda mutabık kalarak, mali uzlaşmaya gitti. Uygulama safhasında ne yapılacağının izlenmesi önemli olacak. En kötü senaryo için dahi Türkiye’nin kurumlarına hazır olmalarını söyledik.”

 
Yasa çıkınca memur zammı maaşa yansır

 
KAMU çalışanlarının toplu sözleşmelerine ilişkin yasayı TBMM’ye gönderdiklerini dile getiren Ali Babacan, “Süreci Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı izleyecek. Bu süreç tamamlandıktan sonra ocak ayından itibaren artışlar maaşlara yansıtılacak. Bu anayasa değişikliğinden beri başlayan bir süreç. Her ülkede  bu tür geniş kesimleri ilgilendiren gelişmeler etraflıca ve çok tartışılır” dedi.

 

AA

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Gözler Tarım Dışı İstihdam’da…

EUR/USD ANALİZ Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi, enflasyonun bu yıl, ekonomi durgunlaşsa bile, muhtemelen bankanın yüzde 2'lik limitinin...

Kapat