Yatırımcıları İhya Oldu

iPhone ve iPad ile teknolojik devrim yapan Apple’ın hisselerinde yükseliş hız kesmeden devam ediyor

Yılbaşından bu yana yüzde 50 artan Apple hisseleri dün de tarihinin en yüksek seviyesi olan 600.01 dolara tırmandı. Şirketin değeri 550 milyar doları aştı.
Çıkardığı iPhone ve iPad ürünleri ile teknolojide “devrim” yapan Apple’ın hisselerinde yükseliş hız kesmeden devam ediyor. 2011 yılını 405 dolar seviyelerinden tamamlayan Apple hisseleri dün 600.01 dolara kadar çıktı. Apple hisselerinde yılbaşından bu yana yaşanan değer artışı yüzde 50’ye ulaştı. Yeni iPad’i geçen hafta tanıtan Apple’ın piyasa değeri 550 milyar doları aştı. Apple’ın kurucusu ve CEO’su Steve Jobs’un ölümü de şirket hisselerindeki ralliyi durdurmadı. Steve Jobs’ın hayata veda ettiği 6 Ekim’de Apple hisseleri 377 dolar seviyesinde bulunuyor. Başka bir ifadeyle Jobs’ın vefatından bu yana Apple hisseleri yüzde 59 değer kazandı.
Hisselerde yaşanan ralli sonrasında Apple dünyanın en değerli şirketi durumunda bulunuyor. 2011 yılında 108 milyar dolar gelir elde eden Apple’ın kârı 26 milyar dolara ulaştı. Şirketin nakit pozisyonu ise 100 milyar dolar civarında.
Dünyanın en değerli şirketi Apple’ın takipçisi Amerikalı petrol şirketi Exxon Mobil’in piyasa değeri 2007 yılında 2 kez kısa süreyle 500 milyar doların üzerini görmüştü. Apple’ın rakibi yazılım şirketi Microsoft’un piyasa değeri 1999 yılının sonunda, daha sonra 2000 yılının başında kısa süreyle 500 milyar doları aşmıştı.
Microsoft’un piyasa değeri bir ara 600 milyar doların üzerine çıkmıştı. Cisco Systems, Intel ve General Electric (GE) gibi şirketlerin piyasa değerleri de 2000 yılının başında 500 milyar doları geçmişti.
iPad’i bekleyenler dev gün
Bu arada Apple iPad 3’ü ABD ve 9 ülkede satışa sunuyor. Yeni iPad bugün ABD’nin yanı sıra Avustralya, Kanada, Fransa, Almanya, Hong Kong, Japonya, Singapur, İsviçre ve İngiltere’de satılacak. Yeni iPad 23 Mart’ta da Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İrlanda, İtalya, Lihtenştayn, Lüksemburg, Makau, Meksika, Hollanda, Yeni Zelanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya, İspanya ve İsveç’te satılmaya başlayacak.
Apple’ın bugün 1 milyon adet iPad 3 satabileceği tahmin ediliyor.
Şirket bugün için ön sipariş almayı durdurduğunu ve müşterilere 2 yada 3 hafta beklemeleri gerektiğini bildirdi. Yeni iPad’in, son iPhone modellerinde de bulunan ”retina display” özellikli, çok daha fazla piksel ve daha çok çözünürlüğe sahip ekranı bulunuyor. Sanal klavyesinde yeni bir ”mikrofon” tuşu bulunan tablet bilgisayar, 4G hücresel telefon şebekesiyle uyumlu olacak. Yeni iPad’de ayrıca İngilizce, Fransızca, Almanca ve Japonca bir yazdırma programı da bulunuyor.

 

Kamerası da 5 megapiksele yükseltilerek daha iyi hale getirilen iPad 3, yüksek çözünürlüklü video çekebiliyor.

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Altın 1.648,15 Dolarda

İstanbul  Menkul Kıymetler Borsası Tahvil ve Bono Piyasası Kesin Alım Satım  Pazarında işlem gören gösterge kağıdı 5 Mart 2014 vadeli...

Kapat