Yaşar Erdinç: Türkiye İçin Enflasyonist Bekleyişler Artmış Durumda

Bu sabah dış piyasalar genel olarak düne göre olumlu açılmalarına rağmen bizdeki hava bozuktu. Dün 55.950 seviyelerinden kapanan endeks bugün en düşük 55.350 seviyelerini gördükten sonra, 56 bine kadar yükseldi ve ardından şu an 55.750 seviyelerinden işlem görüyor. Bu sabah Morgan Stanley Türkiye bankaları için tavsiyesini eşit ağırlık düzeyine çektikten sonra düşüşle başlamamız normaldi. Tabi ki dış piyasalardan negatif ayrışmamızda artan faizlerin etkisi var. Merkez bankası dolardaki ateşi bir miktar daha düşürdü ama bu düşüş çok uzun soluklu olmaz. Artık Türkiye için enflasyonist bekleyişler artmış durumda ve Merkez bankası dünkü açıklamasında enflasyonun belirgin bir şekilde artışa geçeceğini de söyledi. Şu an piyasa yeni beklenti parametrelerine göre yeni dengeler oluşturuyor. Bu yeni denge durumunda da hisselerin düşüşünü normal karşılayabiliriz. Dün bahsettiğimiz 55.000-56.000 aralığına geldik ve bu aşamadan itibaren yükselişler çok güçlü olmadan genelde bıktırıcı yatay ve hafif aşağı eğimli seansları bekleyebiliriz. Ben hala  Avrupa’daki liderlerin bu işi en az hasarla çözmeye çalışacaklarına inanıyorum. DAX endeksi 5.650′nin altında kapanış yapmadıkça piyasanın da bu konuda umutlu olduğu yorumunu yapabiliriz. Aslında banka kağıtlarımız bu aşamada iyi fiyatlara geriledi. Bir süre bu seviyelerde konsolide olmasını bekleyebiliriz. Avrupa liderler toplantısı Çarşambaya kaldığı için bugün dalgalı seyir yerine daha kararlı bir seyir izleyip gelecek hafta içinde umutlanmayı düşünebiliriz. Borsa şu ana kadarki gelişmeleri doğru fiyatladı.

Dolara baktımızda ise 1.8533 seviyesine gerilemiş durumda. Tahminen dünkü kararlar sonrasında artık yeniden 1.82-1.87 bandına döndük. Bir süre bu bantta gideriz. Bugün MAramara Üniversitesi, BSY tarafından hazırlanan uluslararsı Finans Sempozyumunda olacağım için başka yorum veremeyceğim. Biraz stresli bir gün olacak ama gelecek haftanın beklenmesinde fayda olacağını düşünüyorum. Sağlıcakla kalınız.

Yaşar ERDİNÇ

Bilge Yatırımcı

 

Add a Comment

Social Widgets powered by AB-WebLog.com.

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD

Önceki yazıyı okuyun:
Kapital Menkul: Formasyonun Tamamlanması Yüksek Olasılık

  İMKB 30 da bir süredir bahsettiğimiz simetrik üçgen formasyonunun aşağı doğru kırılmasıyla satışlar sertleşmeye başladı. Dün %4’e yakın düşüş...

Kapat